Xavier Dolan


Xavier Dolan (d. 20 Mart 1989; Montreal, Quebec) bazen Xavier Dolan-Tadros diye de anılan Kanadalı aktör ve film yapımcısı. Öğretmen, aktör ve şarkıcı olan Geneviève Dolan ile Manuel Tadros'ın oğludur. Kendisi J'en suis!'in eski bir çocuk oyuncudur. Dolan, hem yönetip hem oynadığı film olan Annemi Öldürdüm (J'ai tué ma mère) filmi ile uluslararası alanda dikkat çekti ve bu filmle 2009 Cannes Film Festivali'nde 3 ödül kazandı. Başrol oynadığı Annemi Öldürdüm filmi, 20'den fazla ülkede kopya sattı. Annemi Öldürdüm filminden sonra, ikinci filmi olan Hayali Aşklar'ı (Les Amours Imaginaires) yönetti ve filminde oynadı. Film çok yakın iki arkadaşın aynı gizemli adama tutulmasını anlatmaktadır. Film, 2010 Cannes Film Festivali'nde ayakta alkışlandı ve Sidney Film Festivali'nde ödül kazandı.

Dolan, eşcinseldir ve bunu yarı otobiyografik filmi Annemi Öldürdüm filminde açıklamıştır. Üçüncü filmi Laurance Anyways, aynı şekilde Cannes'de rekabet etti. En son filmi Mommy, 2014 Cannes Film Festivali'nde ana yarışma kategorisinde yarıştı ve Jüri Ödülü kazandı.

Dolan kendisinin yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı Annemi Öldürdüm (J'ai tué ma mère) adında uzun metrajlı ilk filmi ile uluslararası kamuoyunun ilgisini çekti. Film ilk gösterimini 2009 Cannes Film Festivali'ndeki Director's Fortnight programında yaptı ve sekiz dakika boyunca ayakta alkışlanan film Sanat Sinema Ödülü, Prix Regards Jeunes ve SACD Ödülü'nü kazandı.Annemi Öldürdüm daha sonra 20'den fazla ülkeye satıldı.[

Annemi Öldürdüm filminden sonra, Dolan ikinci uzun metrajlı filmi Hayali Aşklar'ı (Les Amours imaginaires) yönetti ve film özel olarak finanse edildi.Filmde, aynı gizemli genç adama sırılsıklam aşık olan iki arkadaş ve onların ister istemez zarar gören dostlukları anlatılmaktadır. Mayıs 2010'daki 63. Cannes Film Festivali'nde Un Certain Regard kategorisinde ilk gösterimini yaptı ve ayakta alkışlandı.Haziran'daki Sydney Film Festivali'nde Resmi Müsabaka üst ödülünü kazandı.

Üçüncü filmi Laurence Anyways 2012 Cannes Film Festival'inde Un Certain Regard kategorisine seçildi ve bu kategoride en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Mayıs 2012'de, Dolan dördüncü filminin Michel Marc Bouchard'ın Tom Çiftlikte (Tom à la ferme) adlı oyununun uyarlaması olabileceğini açıkladı  Film dünya çapındaki ilk gösterimini 2 Eylül 2013'te Venedik Uluslararası Film Festivali'nin ana yarışma kategorisinde yaptı.

Dolan'ın 2014 yapımı filmi Mommy, 2014 Cannes Film Festivali Jüri Ödülü'nü Jean-Luc Godard'ın filmi Goodbye to Language (Adieu au langage) ile paylaştı. Festivalin 2014 yılındaki Jüri Başkanı Jane Campion'du ve Dolan ödülü alırken: "The Piano [Campion'un filmi] benim kim olduğumu gerçekten tanımlayan izlediğim ilk filmdi... Beni ruh, irade ve güce sahip güzel kadınlar için film yazmak isteyen biri yaptı. Onunla [Campion] aynı sahnede bulunmak bile olağanüstü." 69.Cannes Film Festivali'nde Juste La Fin Du Monde filmiyle Jüri Büyük Ödülü'ne layık görülmüştür.

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!