Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Konuşmanın Duygusal Anatomisi (Kişisel Gelişim Atölyesi)

    120 dakika
    • Atölye

    Konuşmanın Duygusal Anatomisi (Kişisel Gelişim Atölyesi)

    Yetişkinler için uygundur.

    NOT : Etkinlik Zoom Meetings Platformundan yapılacaktır.

    "Konuşma, şüphesiz iletişimin ve kendinizi ifade etmenin en önemli araçlarından biridir. Güzel ve etkili konuşma, doğal ve inandırıcı bir ifade biçimi için diksiyon kuralları kadar, konuşmanın duygular üzerindeki etkisi ya da duyguların konuşma üzerindeki etkisi çok büyüktür. Bir şiir okurken, bir masal anlatırken ya da sadece başımızdan geçen bir olayı anlatırken, sözcükleri ne kadar akıcı ve doğru kullanıyorsunuz? Duyguları ne kadar aktarabiliyorsunuz? Dinleyenleri ne kadar etkileyebiliyorsunuz?

     Bu eğitimde, konuşmanın anatomisi, ses ve solunum organları, duyu ve duygu bütünlüğü, sinir siteminin konuşma üzerine etkileri üzerine bilgilendirme yapılarak, diksiyonun ve duygusal diksiyonun temel başlıkları üzerine çalışılacaktır. Atölyenin amacı, konuşan ile dinleyen arasındaki duygusal etkileşimin önemi, konuşmanın sadece diksiyon kurallarından ibaret olmayıp, etkileyici, inandırıcı bir konuşmanın koşullarının neler olduğu, nefes ve ses kullanımının yönlendirici etkisi ve önemi; kısacası konuşmanın duygusal anatomisi üzerinde odaklanarak, bir farkındalık yaratmaktır. "

    ZEYNEP NUTKU: OYUNCU / ÇEVİRMEN / YÖNETMEN

    1996 yılında İzmir Özel Amerikan Koleji’nden mezun olan Zeynep Nutku aynı yıl girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan 2000 yılında mezun oldu. 2003 yılında Yüksek Lisans’ını bitirdi. İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak görevine devam eden Nutku, tiyatro oyunu çevirilerine ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yapmakta olduğu “Karakter Çözümlemesinde Ses-Nefes-Beden İlişkisi Üzerine Oyunculuk Yöntemleri ve Bir Yöntem Önerisi” adlı doktora tezi çalışmalarına da devam etmektedir.
    Kristin Linklater ile “Doğal Sesi Özgürleştirmek”, Tadashi Suzuki ile “Tadashi Suzuki Metodu”, Klaus Bölske ile “Maske ve Beden” Neville Tranter “Kukla Kullanımında Oyuncu-Kukla İlişkisi”, Prof. Dr. Aydın Teker ile “Hareket Anatomisi ve Beden Farkındalığı”, Alessandro Fabrizi ile “Linklater Metodu” , Darrell Aldridge “Laban Metodu ve Hikaye Anlatıcılığı” gibi birçok oyunculuk, ses-nefes, kukla ve doğaçlama tiyatro üzerine atölye çalışmasına katılmış, bazılarında aynı zamanda çevirmenlik yapmıştır. 3 yıldır düzenli olarak T’ai Chi yapmaktadır.
    2004-2009 yılları arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı’nda “Konuşma Sanatı”, “Rol”, “Sahne”, “Hareket” derslerine girmiştir. Daha sonra 2009-2010 yılları arasında İzmir Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk ve konuşma sanatı eğitimi vermiş ve 2011-2012 yıllarında İzmir Akkademi Tiyatro’da yine Konuşma Eğitimi derslerine girmiştir.
    2013 yılından beri de Tiyatrohane’de Oyunculuk ve Konuşma Sanatı Eğitimi dersi vermektedir.   
    Bugüne kadar pek çok özel tiyatroda ve Erzurum Devlet Tiyatrosu’nda görev alan Zeynep Nutku halen İzmir Devlet Tiyatrosu, Tiyatro Oyun Kutusu ve Tiyatrohane Prodüksiyon Tiyatrosu’nda çeşitli çocuk oyunları ve tiyatro oyunlarında oyunculuğa devam etmektedir.
    ÖDÜLLERI:
    - En İyi Çevirmen – Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri 2012-2013
    - Jerry ve Tom oyunu çevirisi ile (Ankara Devlet Tiyatrosu)
    - En İyi Kadın Oyuncu – 3. Ulusal Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Ödülleri (ASSITEJ) 2013
    Canlanan Masallar (İzmir Devlet Tiyatrosu)                                                                
    - Yılın Kadın Oyuncusu – Yeni Tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri 2015                 
    That Face/O Yüz (Tiyatro Oyun Kutusu)
    - En İyi Kadın Oyuncu – Bostanlı Rotary Klubü  2015
    Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen (Tiyatrohane Prodüksiyon Tiyatrosu)
    KATILDIĞI EĞITIM SEMINERLERI:
    1996 / Amerika Birleşmiş Devletleri Uluslar arası Tiyatro Okulları Buluşması (I.T.I. International Theater Instıtute)
    1998 / Ayla Algan, Beklan Algan, Erol Keskin – Şehir Tiyatroları Tiyatro Araştırmaları Laboratuarı
    2012 / Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Arda Kanpolat Uluslar arası Tiyatro Okulları Buluşması ve Eğitim Semineri (Seminer Katılımcısı)
    Çevirdiği Oyunlar:
    Jerry ve Tom
    Yalanın Ardında
    Parfüm
    Uyanan Güzel

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü