Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Shakespeare'in Kutsal Sanatı Metin Çözümleme Atölyesi

    • Eğitim

    Yakın Tiyatro

    Shakespeare'in Kutsal Sanatı Metin Çözümleme Atölyesi

    İletişim ve Bilgi için: 0534 761 53 75 

    Atölye Tarihi: 8 Eylül – 29 Eylül arasında

    Atölye İşleyişi: 8 Eylül Salı Saat:20.00’da online olarak başlayacak olan atölyemiz 4 hafta boyunca takip eden Salı günleri saat:20.00’da olacaktır. Her gün 2 saat sürmesi planlana atölye toplamda 8 saat olarak planlanmıştır. Atölye sonunda herhangi bir sertifika verilmeyecektir.

    Atölye Yeri: Online olarak yapılacaktır.

    Shakespeare sık sık “dünyanın en meşhur yazarı” olarak tanımlanır. Şöhretin mükemmellik demeye gelmediğini herkes bilir; fakat bir oyun yazarı olarak onu aşmış hiç kimsenin bulunmadığı hususunda bir mutabakat vardır. Tiyatrocular, seyirciler ve okurlar, Shakespeare metinleri ile karşılaştıklarında bu ön kabul ile metne yaklaşır, bu mükemmelliği araştırır, ancak beklediklerini bulamadıklarında tam bir hayal kırıklığı yaşarlar. Belki de Shakespeare oyunlarının sahnelenmesinde farklı yorumlamaların yapılması, metinlerde yapılan değişiklikler oyunların günümüz için mükemmel olmadığı düşüncesinden kaynaklanmakta, hatta oyunların parodileri yapılarak mükemmelliklerine ilişkin kabule tepki gösterilmektedir.

    Oyunların mükemmelliğine ilişkin bu yaygın inanışın kaynağı nedir? Metinlerin kurgu, karakter ve yazılış dilinden kaynaklanıyorsa, günümüze kadar bu teknik konular gerçekten aşılamamış, başka bir deyişle Shakespeare’i tahtından indirebilecek bir tiyatro metni yazılamamış mıdır?  Shakespeare’ in mükemmelliği boş bir inançtan ibaret olabilir mi? Metinlerde yer alan eski hikâyeler ve sembollerin, günümüzde bizim için bir değeri olabilir mi?

    Yakîn Tiyatro 2020-2021 sezonu metin çözümleme çalışmalarına 4 haftalık bir atölye ile başlıyor. Yakîn Tiyatro Genel Sanat Yönetmeni Öncü ALPER tarafından haftada bir gün uzaktan bağlantı ile yapılacak atölye, İngiliz edebiyatı ve doğu yazmaları uzmanı, tradisyonel ekolun önemli temsilcisi Doktor Martin Lings`in “Shakespeare'in Kutsal Sanatı” isimli kitabından esinlenilerek hazırlanmıştır.  Bu atölyede Shakespeare oyunlarında karşımıza çıkan ve kökleri çağlar ötesine uzanan sembollerin, kavramların anlamları, karakterlerin olgunlaşma yolculuğu, katılımcılarla sohbet ortamında tartışılacak, katılımcıların belki de daha önce hiç karşılaşmadıkları bu bakış açısıyla tanışmaları sağlanacaktır. Martin Lings`in kitabından hazırlanmış pek bilinmedik bu atölyede; Macbeth,  Hamlet ve Fırtına oyunları başta olmak üzere Shakespeare`in oyunları katılımcılarla birlikte tartışılacaktır.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü