Discover thousands of events and venues...
Popular Searches
Biletinial Suggests
   Biletinial Suggests
    Discover Your City #Special Events For City
    • Türkçe
    • English
    • Hrvatski
    • Shqip
    • Deutsch
    • Français
    • Dansk
    BOTİF - Ashura

    BOTİF - Ashura

    • Drama

    1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali 

    Ashura

    MomoAct (Almanya)

    MüzikTiyatro

    90 Dk

    Adı insanlık tarihi kadar eski ashura; yüzlerce yıldır, Anadolu toprakları üzerinde “homojen” bir toplum yaratma adına oradan oraya savrulan, zorunlu olarak göç ettirilen insanları, dilleri, dinleri sürgünlerin göç yollarını, göç yollarında söylenen şarkılarla anlatıyor. 13 dilde söylenen 26 göç şarkısıyla, geçmişleri ile gelecekleri arasında sıkışıp kalan insanlar ayrılıklarını, çatışmalarını, yalnızlıklarını, bahtsızlıklarını ve pişirdikleri aşureyi seyirci ile paylaşmaya devam ediyor.

    Üç büyük dinde pekçok karşılığı olan ashura, hicri yıl takvimine göre Muharrem ayının onuncu günüdür. Bizim için ashura ise, yüzlerce yıldır yok edilen “ötekiler” için bir taziyedir. ashura, üç semavi dine ait şarkıların metnini oluşturduğu, zorunlu göç, kimlik, aidiyet, dil, dilsizlik gibi kavramları sorguluyan, müzisyen, şarkıcı ve oyuncuların birlikte yer aldığı bir müzik-tiyatro gösterisidir. İlk gösterimini 2004 yılında 14. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiren ashura, yurt dışında önemli festivallerde oynamış; seyirci ve eleştirmenler tarafından olağanüstü bir ilgi ile karşılanmıştır.

    Katıldığı festivaller

    14. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali, 2004, İstanbul/Türkiye, Kunsten Festivali, Antwerpen/Belçika, 0090, 2004, Antverpen/Belçika, Rotterdamse Schouwburg, 2005, Rotterdam/Hollanda, Stadsschouwburg Amsterdam, 2005, Amsterdam/Hollanda, Stadsschouwburg Utrecht, 2005, Utrecht/ Hollanda, Türkiye Avrupa Kültürel İşler Sempozyumu, 2005, İstanbul/Türkiye, 5. Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali, 2005, Diyarbakır/Türkiye, Polyzentral – Kampnagel, 2006, Hamburg/Almanya, Kültürel Forum sırasında IETM toplantısı, 2006, İstanbul/Türkiye, Freiburg'un 24. Uluslararası Tiyatro Festivali, 2006, Freiburg/Almanya, Stimmen Festivali, 2006, Loerrach/Almanya, KIT – Orta Doğu'nun Tasvirleri, 2006, Kopenhag, KIT - Orta Doğu'nun Tasvirleri, 2006, Aarhus, KIT - Orta Doğu'nun Tasvirleri, 2006, Odense/Danimarka, Zürih Tiyatro Spektakel, 2006, Zürih/İsviçre, Rotterdamse Schouwburg, 2006, Rotterdam/Hollanda, Euro-Scene, 2006, Leipzig/Almanya, Kunsten Festival 0090, 2006, Antwerpen/Belçika, garajistanbul, 2007, 2008, 2009, İstanbul/Türkiye, RomaEuropa Festivali, 2007, Roma/İtalya, Teatri di Vita, 2007, Bologna/İtalya, Riksteatern işbirliğiyle İsveç'te Tur, 2008, Stockholm, Gothenburg, Gavle, Malmö/İsveç, Ankara'da garajistanbul, 2008, Ankara/Türkiye, Bonn Biennale, 2008, Bonn/Almanya, Frankfurt&Schauspielfrankfurt, 2008, Frankfurt/Almanya.

    Ödül / Audience award 2007 by Teatri di Vita, Bologna/Italy.

    * İndirimli bilet fiyatı Bodrum App uygulaması kullanan seyirciler için geçerlidir.

    Konsept & Kurgu: Mustafa Avkıran
    Yönetmen: Mustafa Avkıran & Övül Avkıran
    Koreografi: Övül Avkıran
    Müzik Düzenleme: Sema Moritz & İhsan Kılavuz & Levent Güneş
    Sahne & Kostüm Tasarımı: Ali Cem Köroğlu
    Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
    Proje Sorumlusu: Begüm Şahin
    Oyuncu & Müzisyenler:
    Mustafa Avkıran
    Övül Avkıran
    Çağlar Yiğitoğulları
    Sema Moritz, vokal
    Nuri Harun Ateş, vokal
    Levent Güneş, vokal, bağlama, perküsyon
    Orhan Topçuoğlu, perküsyon
    Kamucan Yalçın, vokal, klarnet

    Mikail Yakut, vokal, akordeon
    Zeynep Ayşe Hatipoğlu, vokal, çello
    Selçuk Artut, kontrbass

    ortak yapımcılar/co-producers:

    İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı,

    Zürcher Theater Spektakel,

    Stadtschouwburg Amsterdam,

    Stadtschouwburg Utrecht,

    Rotterdamse Schouwburg

    • Gününde ve saatinde kullanılmayan biletler geçersiz olup, bilet bedeli ve hizmet bedeli iadesi ve/ veya değişiklik yapılması mümkün değildir. Gün ve saatinde kullanılmayan biletlerin iadesi için Biletinial’dan talepte bulunulamaz.
    • Biletiniz mücbir sebep ya da etkinliğin iptali haricinde herhangi bir sebeple kullanılamayacak ise, en geç etkinlik saatinden 48 saat önceye kadar, Biletinial ile irtibata geçmenizi rica ederiz, aksi takdirde biletinizin iptal işlemi gerçekleştirilememektedir.
    • Organizasyon sahibi kurum ve/veya kuruluşlar konser verilecek alanlarda ve/veya konser salonlarında oturum düzeni ve planında uygun gördüğü durumlarda yer değişikliği yapma hakkına sahiptir.
    • Kullanıcı Biletinial üzerinden satın almış olduğu biletler için etkinlik için geçerli olan yaş sınırı kurallarına uyduğunu kabul eder. Yaş sınırları için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.
    • Etkinliğe ait indirimli bilet tanımı olması ve indirimli bilet seçeneği ile bilet satın alınması durumunda Kullanıcı bu indirimli bilete tabi olduğu kabul ve tahaahüt eder. İndirimli biletler için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.
    • Etkinlik saatine geç kalınması durumunda Biletinial kullanıcının etkinlik mekanına alınması konusunda hiçbir şekilde sorumlu değildir.