-

12 Aralık Konseri - Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

  • Konser

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

Yaş Sınırı: 7+

Şef: Adrian Prabava
Solist: Tatiana Samouil “Keman”
Program: 
M.Glinka “Ruslan And Lyudmila Uvertürü
A.Arensky  “Keman Konçertosu”Op.54
D.Şostakoviç “ Senfoni No.9 


KASIM AYINDA İZLEYİCİ REKORU KIRAN BBDSO, MOLDOVALI KEMAN SANATÇISI TATIANA SAMOUIL İLE ARENSKY KEMAN KONÇERTOSUNU İLK KEZ BURSALI SANATSEVERLERLE BULUŞTURACAK! BBDSO, 12 Aralık 2019 akşamı gerçekleşecek konserinde, Mikhail GLINKA’nın “Ruslan&Ludmila” uvertürü, Anton ARENSKY’nin Keman konçertosu ve Dimitri ŞOSTAKOVİÇ’in 9 Senfonisi seslendirilecek. Dünyaca ünlü orkestra şefi Adrian Prabava’nın yöneteceği konserin solisti 2002 yılında yapılan ve “Klasik Müziğin Olimpiyatı” olarak nitelenen “Çaykovski” yarışmasında ödül alan Moldovalı Keman sanatçısı Tatiana Samouil. Endonezya’da dünyaya gelmiş olan dünyaca ünlü orkestra şefi Adrian Prabava, Detmold Müzik Yüksek Okulu’nda keman eğitimi görmüş ve ardından Hannover Müzik, Tiyatro ve Medya Yüksek Okulu’nda Eiji Oue’dan orkestra şefliği dersleri almıştır. Ayrıca Kurt Masur ve Bernard Haitink’in yanısıra aynı zamanda mentörü olan Jorma Panula’nın master derslerine katılmıştır. Sanatçı, halen dünyanın en ünlü orkestralarından davet alıp konserlerine devam etmektedir.
Ünlü müzisyenler yetiştirmiş bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Tatiana Samouil, 3 yaşında piyano, 5 yaşında ise keman eğitimi almaya başladı. 9 yaşındayken babası şef Alexandru Samoila yönetimindeki Moldova Ulusal Orkestrası ile ilk kez sahneye çıktı ve bu konserden sonra kendini kemana adamaya karar verdi.. Zaman içinde sadece üç yıl içinde müzik camiasının en prestijli yarışmaları olarak kabul edilen yedi yarışmaya katıldı ve bunların tamamında ödül kazandı. Bu yarışmalar arasında Moskova Çaykovski UluslararasıYarışması (2002), Brüksel’de Kraliçe Elisabeth Yarışması (2001), Yeni Zelanda'da Michael Hill Uluslararası Yarışması (2001) ve Helsinki Uluslararası Jean Sibelius Keman Yarışması(2000) sayılabilir.
Konserin ilk yarısında seslendirilecek olan Glinka’nın “Ruslan&Ludmila” operası uvertürü 5 perdeden oluşan operanın giriş müziğidir ve 9 Yüzyılda Rusya’da geçer. Eser, Rimsky-Korsakov, Borodin ve Mussorgsky’e esin kaynağı olmuştur. Konserin ikinci yarısında seslendirilecek olan Şostakoviç’in 9 Senfonisi ise devrim niteliğini taşıyan bir zafer kutlamasıdır.
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium’un katkılarıyla 12 Aralık 2019 Perşembe  akşamı saat 20:00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir.
 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü