-

12 Mart Konseri Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

  • Senfoni

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

Program:

-Kemal GÜNÜÇ “Ney-Arp Konçertosu”

-Ludwig van BEETHOVEN “Senfoni No.7”

BBDSO’DAN TIP BAYRAMI’NA ÖZEL KONSER

 Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 12 Mart 2020 tarihli konserini “Tıp Bayramı”na adıyor.

 BBDSO’nun genç ve başarılı şefi Dağhan DOĞU’nun yöneteceği konserde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü ve Ney Sanatçısı Murat Salim Tokaç ile, CSO Arp Sanatçısı Çağatay Akyol solist olarak yer alıyor.

 Konserin ilk bölümünde Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Şefi ve Besteci Kemal Günüç’ün bestelediği, metinlerini ise Atilla Kılıç’ın kaleme aldığı  “İlk Nefes Bir Dokunuş: Göbeklitepe” adlı, Arp, Ney, Hitit Liri ve seyirci için yazılmış olan konçerto seslendirilecek. Eserin “İlk Nefes” adlı birinci  bölümünde ney insanın var oluşunu anlatırken, “Bir Dokunuş” ikinci bölümde de Hitit liri dinleyicilerle buluşuyor. Göbeklitepe mabedinin simgelendiği "T'nin Gizemi" adlı üçüncü bölüm, Arap yarımadası çöllerinin bittiği yerden başlayıp Toros dağlarının eteklerine uzanan bu bölgeyi ifade eden etnik ve makamsal temaların sunulduğu "Bereketli Hilal" adlı dördüncü bölümle son buluyor.

 Konserin ikinci yarısında ise BBDSO, içinde bulunduğumuz 2020 yılında tüm dünyada kutlanan “BEETHOVEN YILI” kapsamında, müzik tarihinin bu devrimci bestecisinin  250.Doğum Günü’nü kutlayarak Ludwig van Beethoven’in La majör 7. senfonisini seslendirecek. Bestecinin "en neşeli, iyimser ve coşkulu senfonisi" olduğu yönünde yorumlar yapılan eseri, "kalp ağrısı ve tatlı bir teselli" arasında sezgisel biçimde hareket eden ikinci bölüm (allegretto) dışında, canlı ve hareketli bir yapıt niteliğini taşıyor. Özellikle ikinci bölümü iyi bilinen ve Wagner'in de hayranlıkla “ilahi bir dans şiiri” olarak yorumladığı gibi "dansa yatkınlığı" nedeniyle değişik koreografilerle bale sahnesine de getirilen eser, "hüzne bile coşku kazandıran" yapısıyla klasik müzik tarihinin en sıradışı yapıtları arasındaki yer alıyor.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Filarmoni Derneği, Acıbadem Sağlık Grubu ve Uludağ Premium katkılarıyla, 12 MART 2020 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür  Merkezi’nde gerçekleşecektir.

Şef: Dağhan DOĞU

Solistler:

Murat Salim TOKAÇ “Ney”

Çağatay AKYOL “Arp”

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü