Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Başkent Kültür Yolu Festivali - Başkent Oda Orkestrası Konseri

    • Başkent Kültür Yolu Fest.

    Başkent Oda Orkestrası Konseri ( Başkent Kültür Yolu Festivali )

    01 Aralık 1964'te Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası baş kemancılarından Fethi KOPUZ yönetiminde, "Halkevleri Genel Merkez Orkestrası" adı altında kurulmuştur.
    İlk Kurucuları, Dr. Refik ERER, Dr, İskender BAYKA, sanatçı Kenan GÖRGÜN ve öğretmen Nevzat ÖZKAN'dır. Zaman içinde kadrosu büyüyen orkestranın ismi değişerek "Ankara Amatör Oda Orkestrası" olmuştur. Ancak elemanları amatör de olsa, yapılan çalışmalar profesyonel bir orkestra seviyesi göstermeye başlayınca, 1982'den itibaren "Başkent Oda Orkestrası" olarak değiştirilmiştir.
    2019 yılında kurumsallaşmış ve çalışmalarını “Başkent Oda Orkestrası Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği” (BODER) çatısı altında sürdürmeye başlamıştır. Birlikte müzik yapmak amacıyla kurulan bu topluluk çalışmalarını daha da ileriye taşıyarak konserler vermeye başlamış, ilkokullardan üniversitelere kadar Ankara'dan başlayarak yurdun çok değişik yerlerinde ücretsiz konserleri ile geniş halk kitlelerine ulaşmış ve çoksesli sanat müziğinin yanında ayrıca ülkemizin de çok seslendirilmiş halk ezgilerini halka sunmanın dışında, festivallere katılmış, gençlik konserleri vermiş, radyo ve televizyon kayıtları da gerçekleştirmiştir.
    Okullarda düzenlenen konser etkinliklerinde, öncelikle gençlere çok sesli müziği sevdirmek ve müzik dinleme gereksinimlerini karşılamak amaçlanmıştır.
    Konserlerde hiçbir maddi karşılık beklenmeyişi bu etkinlikleri daha da cazip hale getirmiş, böylece pek çok genç, belki de hayatlarında ilk kez çok sesli müzik ve çağdaş Türk müziği yapıtlarını tanıma olanağına kavuşmuştur. Buna paralel olarak ülkemizde genç yeteneklere ilk defa sahneye adım atma fırsatını vermek ve orkestra eşliğinde solist olarak yer alma olanağı sunmak ikinci bir hedef olmuştur. Çünkü ülkemizde çok az sayıdaki senfonik orkestraların statüleri gereği sınırlı konserlerine bu genç yeteneklerden çok az sayıda sanatçı katılabilme olanağına sahiptir. Şimdiye kadar yüze yakın genç solist ve kırk civarında gençorkestra şefi ilk defa B.O.O. ile sahnede yerini almış ve branşlarında tanınma fırsatını yakalamışlardır. Ülkemizde gençlere bu fırsatı verebilen, onların isim yapmasına, gelişmesine yardımcı olan orkestralar arasında Başkent Oda Orkestrası’nın payı küçümsenmeyecek kadar büyüktür.
    Bugüne kadar orkestramızın üyeleri arasında yer alan profesyonel müzisyenlerin yanında, değişik iş ve uğraşılara sahip, emekli memurlar, müzik öğretmenleri, mühendisler, mimarlar, yargıçlar, avukatlar, doktorlar, profesörler, hemşireler, milletvekilleri, emekli sanatçılar, öğrenciler, ev hanımları gibi pek çok çeşitli meslek grubundan elemanlar bulunmaktadır.
    Başkent Oda Orkestrası'nın kuruluşundan bu yana ayakta kalmasının başlıca sebepleri, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Ankara Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları, Türkiye Filarmoni Derneği, ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfı ve Başkent Oda Orkestrası Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği BODER gibi kurum ve kuruluşların kıymetli desteklerinin yanı sıra, katılımcıları ile gerçekleştirdiği titiz çalışmalar ve dinleyicileri ile arasındaki içten, samimi ve özverili iletişimdir.

    • Gününde ve saatinde kullanılmayan biletler geçersiz olup, bilet bedeli ve hizmet bedeli iadesi ve/ veya değişiklik yapılması mümkün değildir. Gün ve saatinde kullanılmayan biletlerin iadesi için Biletinial’dan talepte bulunulamaz.

    • Biletinizi mücbir sebep ya da etkinliğin iptali haricinde herhangi bir sebeple kullanılamayacak iseniz, en geç etkinlik saatinden 2 saat önceye kadar, Biletinial ile irtibata geçebilirsiniz.

    • Organizasyon sahibi kurum ve/veya kuruluşlar konser verilecek alanlarda ve/veya konser salonlarında oturum düzeni ve planında uygun gördüğü durumlarda yer değişikliği yapma hakkına sahiptir.

    • Kullanıcı Biletinial üzerinden satın almış olduğu biletler için etkinlik için geçerli olan yaş sınırı kurallarına uyduğunu kabul eder. Yaş sınırları için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.

    • Etkinliğe ait indirimli bilet tanımı olması ve indirimli bilet seçeneği ile bilet satın alınması durumunda Kullanıcı bu indirimli bilete tabi olduğu kabul ve tahaahüt eder. İndirimli biletler için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.

    • Etkinlik saatine geç kalınması durumunda Biletinial kullanıcının etkinlik mekanına alınması konusunda hiçbir şekilde sorumlu değildir.

     

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü