Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Birol Topaloğlu ile Kaçkarlardan Bozkırlara

    • Konser

     Birol Topaloğlu ile Kaçkarlardan Bozkırlara

    Rize /Pazar  Suçatı köyü doğumlu.İlkokulu köyünde okudu. Orta ve lise yıllarını Rize merkezde  geçirdi. Bu süre içinde müziğe ilgi duydu.  İlk  sahne deneyimi 1977 yılında kalmakta olduğu Rize Yetiştirme yurdunda bir yılbaşı etkinliğinde oldu.  Çocukluğunu geçirdiği dönemde   tulum ve kemençenin günlük hayatta vazgeçilmez çalgılar olmasına rağmen bir takım baskılar yüzünden abisi sayesinde bağlama ile tanıştı. 1985 yılında ODTÜ Gaziantep Elektrik-Elektronik Mühendislik bölümüne girdi. Mühendislik eğitimi sürecinde müzik ve çeşitli sosyal aktivitelerde bulundu. Bu dönemde anadolunun halk ozanlarına ilgi duydu.1992 yılında Gaziantep Belediyesi Şehir Tiyatrosunda bir grup arkadaşı ile  yazıp yönettiği Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel ve Karacaoğlan gibi halk ozanlarını konu alan Ozanların Dilinden Tiyatral Müzik gösterisi oldukça ilgi gördü. Bu ilgi daha sonra kendi  kültürel değerlerinin farkına varmasına vesile oldu. Bir solo resitalinde ana dili olan Lazca  bir müziği saz ile  seslendirmesi üzerine  böyle bir dil ve kültürden  kimsenin haberdar olmadığını farketmesinden sonra yüzünü kendi coğrafyasına döndürdü. Kaçkar yaylalarında yaşlı insanlardan yüzlerce müzik derlemesi yanında tulum ve kemençe ile de ilgilenmeğe başladı.       

    Sovyetlerin dağılmasından sonra Gürcistan’dan bavul ticareti ile gelenlerden Lazlara tarihsel akrabalık  bağı  olan Megrel halkı ve onların müziklerinde kullandıkları kopuza  benzer  Çonguri ile yakından tanışma fırsatı buldu. Gürcistanın birçok yerinde  araştırmalar yaptı.

    Üniversite sonrasında geldiği İstanbulda hemşehrisi İsmail Hakkı Demircioğlu sayesinde tanıştığı Erkan Oğur ile üçlü bir süre çalışmalar yaptıktan  sonra  derlediği ezgileri yorumlamağa yöneldi.

    1998 yılında bir yandan mühendislik yaparken diğer yandan müzik çalışmalarını sürdürerek  çoğunluğu kendi derlemeleri olan Lazca  HEYAMO albümü Kalan Müzik etiketi ile yayınladı. Kemal Sahir Gürel, Kardeş Türküler, Ayşenur Kolivar, Mine Kalaycı  Civan Gasparyan, Hevia gibi birçok grupla ortak çalışmalarda yer aldı. Ayrıca 2005 yapımı Yavuz Turgul’un yönettiği Av Mevsimi  filminde kullanılan Laz müziği ve dili konusunda danışmanlık yaptı. 

    Dünyanın birçok ülkesinde müzik festivallerine davet edildi.. 2001 yılında ABD turnesinde konserlerin yanında  üniversite gibi  bazı kurumlarda  geleneksel müzik üzerine seminerler vererek müziğini  tanıtma fırsatı buldu.

    2005 yılından sonra ağırlıklı olarak hayatını memleketi olan Karadenizin Kaçkar dağları eteklerinde geçirmeğe başladı.  Bu dönemde bir yandan müzik çalışmalarına devam ederken diğer yandan kültürlerarası buluşmalar ve  yerel farkındalıklara katkı sunma amacı ile on yıl sürecek olan Uluslararası Yeşil Yayla  Festival organizasyonun ile yerel bir dernek olan GOLA’nın kurulmasına öncülük etti. Bu süre içnde geleneksel mimari anlayışı ile yörede gözden çıkartılmış yıkık dökük ahşap bina, kara taş ve tuğlalardan oluşturduğu sanat eseri Ezmoce Köy Evi’nde geçirdiği yıllar onun için adeta ikinci bir okul olmuştur. Eski plaklardan tesadüfen dinlediği klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı’dan etkilenerek klarnete ilgi duydu. Pandemi sürecini de kapsayan yıllara uzanan  klarnet çalışması ile müzikal birikimlerini daha da artıran usta müzisyen Birol Topaloğlu yenilikçi bakış açısı ile yaptığı müziği genç nesillere ulaştırmayı hedefliyor.

    Diskografi:

    1.Heyamo 1997/ Kalan Müzik

    2.Salkım Söğüt1 (Karma) 1998 /Metropol Müzik

    3.Aravani 1999/ Kalan Müzik

    4. Lazeburi 2001/ Kalan Müzik

    5.Ezmoce 2004/ Kalan Müzik

    6.Destani  2008/ ColchisMusic

    7.Kıyı Boyu Karadeniz 2010 /ColchisMusi

    • Gününde ve saatinde kullanılmayan biletler geçersiz olup, bilet bedeli ve hizmet bedeli iadesi ve/ veya değişiklik yapılması mümkün değildir. Gün ve saatinde kullanılmayan biletlerin iadesi için Biletinial’dan talepte bulunulamaz.
    • Biletinizi mücbir sebep ya da etkinliğin iptali haricinde herhangi bir sebeple kullanılamayacak iseniz, en geç etkinlik saatinden 2 saat önceye kadar, Biletinial ile irtibata geçebilirsiniz. 
    • Organizasyon sahibi kurum ve/veya kuruluşlar konser verilecek alanlarda ve/veya konser salonlarında oturum düzeni ve planında uygun gördüğü durumlarda yer değişikliği yapma hakkına sahiptir. 
    • Kullanıcı Biletinial üzerinden satın almış olduğu biletler için etkinlik için geçerli olan yaş sınırı kurallarına uyduğunu kabul eder. Yaş sınırları için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır. 
    • Etkinliğe ait indirimli bilet tanımı olması ve indirimli bilet seçeneği ile bilet satın alınması durumunda Kullanıcı bu indirimli bilete tabi olduğu kabul ve tahaahüt eder. İndirimli biletler için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.
    • Etkinlik saatine geç kalınması durumunda Biletinial kullanıcının etkinlik mekanına alınması konusunda hiçbir şekilde sorumlu değildir.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü