Binlerce etkinlik ve mekanı keşfet...
Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    Şehrini Keşfet #Şehrine Özel Etkinlikler
    -

    Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası - Barok Haftası Konseri (17 Şubat 2023)

    • Konser.

    Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 

    ŞEF: Tolga Atalay Ün

    SOLİST: Reiko Ichise “Viola da Gamba”

    Kinga Gaborjani “Viola da Gamba”

    BAROK KONSERİ HAFTASI

    Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Piyanist, Klavsenist ve Orkestra Şefi Tolga Atalay Ün yönetiminde, sanatseverleri Barok müziğin büyülü dünyasında bir gezintiye çıkartıyor.Konserin solistleri Viola da Gamba sanatçıları Kinga Gaborjani ve Reiko Ichise.

    Fransız Barok Stili ve Orkestra Müziği’nin en önemli ustalarından biri kabul edilen Jean-Baptiste Lully’nin dünyada ‘Moliére’ sahne adıyla bilinen Fransız yazar-şair Jean-Baptiste Poquelin’ın (1622-1673) en meşhur eserlerinden biri olan ‘’ Kibarlık Budalası’’ isimli oyun için bestelediği müziklerden seçkiler ile başlayacak. Eserin ülkemiz açısından bir önemi de, o dönem Fransa’da ‘les turqueries’ olarak bilinen ve Batı’da Osmanlı İmparatorluğu kültürü ve sanatına ilgi olarak değerlendirilen unsurlar içermesidir. Nitekim eserin çıkış noktalarında biriside dönemin Fransız Büyükelçisi Süleyman Ağa’nın XIV. Louis’e yaptığı ziyaret olmuştur. Bu akşamki programın da bir parçası olan ‘Marche pour la Cérémoniedes Turcs’ (Türkler İçin Tören Marşı), eserin konusu ve müziğinde etkili olan birçok Osmanlı unsurundan sadece bir tanesidir.

    Konser, İtalyan Barok Dönem bestecisi Antonio Vivaldi’nin orijinalinde solo partilerinin iki keman tarafından seslendirildiği RV522 No. 8 La Minör Konçertosu ile devam edecek. Eserin solo partilerini bu konserde iki viola da gamba seslendirecek.

    Alman Barok Dönem bestecisi Johann Sebastian Bach’ın (1685-1750) BMW 1051 sıralı ‘’6. Brandenburg Konçertosu’’ ile konser devam edecek.

    Brandenburg Konçertoları, Bach’ın farklı enstrüman ve solo grupları için yazdığı 6 Konçertodan oluşan bir settir ve her biri bir başka özelliğiyle ön plana çıkmaktadır.

    Bir başka İtalyan Barok Dönem Bestecisi Arcangelo Corelli’ye (1653-1713) ait Op. 6 sıralı ‘ 12 Concerto Grosso’ başlıklı, 12 adet konçertodan oluşan 8. Konçertosu ’da konserde yer alacak. Sol Minör tonundaki Konçerto Noel Akşamı için yazılmış olması sebebiyle ‘Noel Konçertosu’ olarak da bilinmektedir.

    Konserin son eseri, J.S. Bach’ın BMW 1068 sıralı Re Majör tonundaki 3. Orkestra Suiti. Eserin en bilinen bölümlerinden biri de süitten bağımsız olarak da çok kez seslendirilen ‘Air’ bölümüdür.

    1.KATEGORİ : A BLOK

    2.KATEGORİ :B BLOK

    3.KATEGORİ : E-F-D BLOK

    4.KATEGORİ : H-K-C-J-G BLOK

    • 6 yaş üzeri bilete tabidir. 6 yaş ve altı etkinliğe alınmamaktadır. (Çocuk etkinlikleri hariç)

    • Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserlerinde; konser saati başlangıcında kapılar kapanacak ve içeri dinleyici alınmayacaktır. Konsere geç kalan dinleyicilerimiz aralı konserlerde görevli personelin yönlendirmesiyle, konserin ikinci yarısında salona alınacaktır.(Ara olmayan konserlerde geç kalan dinleyiciler konsere alınmayacaktır) Konser başlamadan 10 dakika önce salon içerisinde yerlerinize oturmanızı önemle rica ederiz.

    • Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz !

    • Konser salonları , CSO mağaza ve CSO1826 Sergi Alanı’na yiyecek veya içecekle girmek yasaktır.

    • Konser çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için aracınıza binmeden önce otopark ücretlerini ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.

    • Konser salonuna giriş yapıldıktan sonra, zorunlu haller dışında, konser salonundan çıkış yapılamamaktadır. Zorunlu çıkış yapan dinleyicilerimiz görevli personelin yönlendirmesiyle aralı konserlerde konserin ikinci yarısında salona alınacaktır.Ara olmayan konserlerde salona yeniden giriş mümkün değildir.

    Bilgi : CSO ADA ANKARA’daki otopark ve salon girişlerinde yaşanan yoğunluktan etkilenmemeniz adına konser ve/veya etkinlik öncesi alana erken gelmenizi önemle rica ederiz.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu