Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Konya Mistik Müzik Festivali - El-Hadra Ensemble / Mısır

    • Konya Mistik Müzik Fest.

    Konya Mistik Müzik Festivali - El-Hadra Ensemble  / Mısır

    EL HADR  ENSEMBLE

     “Hadrâ” Arap topraklarında var olan tarikatların zikir meclislerine verilen genel isimdir. Yakında, önünde veya huzurda olmak gibi anlamları ihtiva eden “Hazret” kelimesinden gelmektedir. Genellikle “Kıyâmî zikir” usullerini benimsemiş olan tarikatların zikir meclislerini ifade etmek için kullanılsa da bugün bu zikir esnasında icra edilen musikiyi ifade etmek için de kullanılmaktadır.  Mısır, Fas, Tunus gibi Arap topraklarında sûfilerin müzikleri bu isimle ifade edilmektedir.

    Mısır’da icra edilen Hadrâ musikisinde icra edilen eserler genelde Peygamber ve ailesinin muhabbeti üzerine yazılan ve okunan eserlerdir. Bir rivayete göre Hazret-i Hüseyn’in şehadetinden sonra başının Mısır’a götürülmesi ve orada ziyaretgah bir türbe haline gelmesi, başta Hazret-i Hüseyn’in kızkardeşi Seyyide Zeyneb’in ve Seyyide Rukayye ile Seyyide Nefîse gibi Ehl-i Beyt hanımlarının da türbelerinin Mısır’da bulunması o bölgeyi doğal olarak dervişleri cezbeden bir merkez haline getirmiştir. Mısır sakini sûfilerin Ehl-i Beyt hakkında medhiyeleri, onlara duydukları derin muhabbetle beraber halkın arasında yayılmış ve mescid veya tekke ayırt etmeksizin her cemiyette okuna gelmiştir.

    2015 yılında Nour Nageh tarafından kurulan “El-Hadrâ” grubu da bu eserleri geleneğine uygun şekilde icra eden bir topluluktur. Mısır’ın mühim “Munşid”lerinin bir araya geldiği bu grup kurulduğundan bu yana Mısır’ın her bölgesinde ve Arap dünyasında çeşitli konserler vermektedirler.

     

    ÜYELİK girişi yapılarak satın alınan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BİLETLERİM bölümü içinde yer alan İPTAL ET kısmından yapılabilir. İptal/İade işlemleri internetten alınan ve gişeden yazdırılmamış biletler için geçerlidir.

    ÜYELİK girişi yapılmadan satın alınan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. İptal/İade işlemleri internetten alınan ve gişeden yazdırılmamış biletler için geçerlidir.

     

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü