Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Lawje.

    • Konser.

     Lawje

    İZMİR'DE İLK KEZ!

    2003 yılında Hakkâri merkez ve köylerinde derleme çalışmalarına başlayan Ali Tekbaş, Ali İmran Erin ve Serhat Bostancı tarafından kurulan Lawje, Hakkâri müziğinin karakteristik yapısını ve müzikal formlarını saptamaya çalışarak Hakkâri müziğinin Kürt müziği içerisindeki yerinin ne olduğu sorusuna cevap aradı.

    Kürt Müziği, yakın tarihi hariç, sözlü kültürle şekillenmiş ve bu yapının en önemli figürleri Dengbêjler, Stranbêjler olmuştur. Lawje,  Kürt müziğindeki özellikle Dengbêj ve Stranbêjlerin ifade içimlerindeki ses ve gırtlak kullanımlarından ilham alarak müzikal serüveninin yönünü belirledi. Bu çalışmalar sırasında Hakkâri Bölgesi'nin kültürel sınırları, bölgedeki Kürtlerin diğer halklarla olan etkileşimi (özellikle Asurîler) ve fiziki koşullarının Hakkâri müziği üzerindeki etkisi ve bu etkenlerin yaratmış olduğu çeşitlilik, grubun da albümlerindeki  form örneklemelerinde (repertuvar seçiminde) referans aldığı en önemli nokta oldu.
     Özelde Hakkari müziği üzerine çalışmanın yanı sıra Hakkari’nin kültürel sınırları dışından da günümüze ulaşan kıymetli şahsiyetlerin de eserlerini zaman zaman yorumlayan Lawje, bu kadim kültürel zenginliği gelecek nesillere aktarmak için Kürt coğrafyasının karakteristik kültürel bütün dinamiklerini kendine has bir  sentezle sahneye koyuyor.

    "Ez pîr bûm dil pîr nabe’ diyen Dengbêjlerin her namesinden kendilerine bir dünya yaratan birçok insanın buluştuğu divanın adı oldu Lawje. Bu divanda kadim zamanlardan bu yana söylenen Kılamları, Heyranokları, Şeşbendileri, Narinkleri.. misafir etmenin gururunu hep yaşıyor olacağız.”

    Vokal:  Ali Tekbaş

    Perküsyon:  Ali İmran Erin   

    Keman:  Baran Ertaş

    Perküsyon: Burhan Hasdemir

    Elektro Gitar: İbrahim Odak

    Ud - Tembur: Ekin Çakar

    Bas gitar:  Hogir Nazlıer   

    • Gününde ve saatinde kullanılmayan biletler geçersiz olup, bilet bedeli ve hizmet bedeli iadesi ve/ veya değişiklik yapılması mümkün değildir. Gün ve saatinde kullanılmayan biletlerin iadesi için Biletinial’dan talepte bulunulamaz.
    • Biletinizi mücbir sebep ya da etkinliğin iptali haricinde herhangi bir sebeple kullanılamayacak iseniz, en geç etkinlik saatinden 2 saat önceye kadar, Biletinial ile irtibata geçebilirsiniz. 
    • Organizasyon sahibi kurum ve/veya kuruluşlar konser verilecek alanlarda ve/veya konser salonlarında oturum düzeni ve planında uygun gördüğü durumlarda yer değişikliği yapma hakkına sahiptir. 
    • Kullanıcı Biletinial üzerinden satın almış olduğu biletler için etkinlik için geçerli olan yaş sınırı kurallarına uyduğunu kabul eder. Yaş sınırları için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır. 
    • Etkinliğe ait indirimli bilet tanımı olması ve indirimli bilet seçeneği ile bilet satın alınması durumunda Kullanıcı bu indirimli bilete tabi olduğu kabul ve tahaahüt eder. İndirimli biletler için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.
    • Etkinlik saatine geç kalınması durumunda Biletinial kullanıcının etkinlik mekanına alınması konusunda hiçbir şekilde sorumlu değildir.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü