Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Rewşan Çeliker Konseri

    • Konser

    Rewşan Çeliker Konseri

    Özgün yorumu ve unutulmaya yüz tutmuş şarkılardan oluşan ilk albümü "Ax Lê Wesê" (Ah Vesile) ile müzikseverlerin dikkatini çeken Rewşan, ikinci albümüyle sıra dışı bir koleksiyona imza atıyor.

    Tov’u diğerlerinden farklı kılan en önemli unsur, Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv ve Aram Tigran gibi çok değerli şair ve ozanların dizeleriyle, günümüz bestekarlarından Dr. Ahmet Kaya ve Mirady Doğan'a ait eserlerin birlikteliğiyle Progresif Folk türünde ortak bir sound oluşturması.

    Kürtçe'nin Kurmanci lehçesinden 10 eserin yer aldığı bu albümün bir diğer özelliği de sanatçının kendi bestelerini de gün ışığına çıkartması.

    Tov Albümü ne Anlatıyor? 

    Dillerin ve gönüllerin henüz sınırlarla tanışmadığı kadim zamanlardan ilham alınarak yapılan bir albüm Tov.

    Aşkın anlatıldığı ve haliyle dilin daha naif olana doğru boyut değiştirdiği zamanlardan söz ediyor. Geçmişin şiirsel belleğinden beslenen Tov; bazen bir güzelin utangaç bakışıyla kara sevdaya tutulmuş bir delikanlının serzenişini, bazen muhacir bir babanın kızına öğüdünü bazen de bir din önderinin nefsi ve inancıyla olan imtihanını anlatıyor. Müziğin öz hikâyemize nasıl sirayet ettiğini hissettiren Tov, tıpkı bir tohumun belleğinde var olan bilgi gibi hem büyülü bir geleneğin parçası hem de hiç bitmeyecek bir nefes gibi.

    Müzik direktörlüğü ve aranjelerini Hakan Gürbüz'ün yaptığı albüm, uzun süren bir çalışmanın ürünü. Gürbüz, albümü ve hedeflerini tanımlarken; ''Dünyada müzikle ilgili çoğu festivalde, Afrika ya da Asyalı bir solist sizi mest edebilir; dilini anlamasanız bile. 

    Müziğin evrenselliği de burada değil midir zaten? Bizler de her tür melodinin fışkırdığı zengin bir coğrafyada yaşayan müzisyenler olarak, dünyada kendi kategorimize ait her festivalde müzik yapabilmeliyiz'' diyor. Geleneksel ve modern enstrümanlarla tasarlanan Tov, Progresif Folk (gelişime açık halk müziği) ekseninde, 'Dünya Müziği' kategorisinde tanımlanabilecek bir çalışma. 

    Büyük bir aşk ve emekle hazırlanan albümde Rewşan’a; dünya müziğinde de önemli bir yere sahip olan üç müzisyen; gitarda Cenk Erdoğan, kopuzda Coşkun Karademir, davulda Ömer Arslan gibi değerli üstatlar eşlik ediyor.

     

     

    Rewşan Çeliker, Vokal, keman
    İsmail Altunbaş Perküsyon, 

    Hakan Gürbüz  Bas gitar 

    Taylan Öner   Gitar
    Erdi Arslan  Duduk / Klarnet 

     

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü