7 Soprano Konseri İstanbul DOB

7 Soprano Konseri İstanbul DOB

İstanbul Avrupa - Arkeoloji Müzeleri Bahçeleri 19 Eylül 2020 Cumartesi
  • Konser

İstanbul Devlet Opera Balesi 

PROGRAM

G. VERDI: La Forza del Destino       “Sinfonia” 

G. VERDI: La Forza del Destino     Leonora “Pace, pace, mio Dio!”                      Evren EKŞİ 

G. VERDI: Un Ballo in Maschera     Amelia  “Morrò , ma prima in grazia”          Sevinç DEMİRAĞ

G. VERDI: Aida     Aida    “O patria mia…”                                                              Nurdan KÜÇÜKEKMEKÇİ 

G. VERDI: Don Carlo      Elisabetta “Tu che le vanità”                                             Perihan N. ARTAN 

G. VERDI: La Traviata   Violetta  “È Strano!....Sempre libera”                               Eylem DEMİRHAN 

G. VERDI: Macbeth     Lady Macbeth  “La luce langue”                                           Mine KURTOĞLU

G. VERDI: Macbeth     Lady Macbeth “Nel dì della vittoria…”                                 Perihan N. ARTAN 

E. CHAUSSON: Poème de l’amour et de la mer    “Interlude” 

A.DVOŘÁK: Rusalka      Rusalka “Měsíčku na nebi hlubokém”                                Nurdan KÜÇÜKEKMEKÇİ 

J. MASSENET: Manon     Manon Lescaut   “Suis-je gentille ainsi? Je marche...”     Burcu UYAR 

D. AUBER: Manon Lescaut     Manon Lescaut  “C'est l'histoire amoureuse”            Eylem DEMİRHAN

A.CATALANI: La Wally      Wally “Ebben?  Ne andrò lontana”                                  Burcu UYAR

G. PUCCINI: Manon Lescaut                    “Intermezzo” 

G.PUCCINI: Manon Lescaut        Manon Lescaut  “Sola, perduta, abbandonata”    Sevinç DEMİRAĞ 

G.PUCCINI: Turandot          Turandot “In questa reggia”                                            Mine KURTOĞLU 

G.PUCCINI: Tosca                 Floria Tosca  “Vissi d'arte”                                              Evren EKŞİ

Bis

G. VERDI: I Vespri Siciliani   Elena  “Mercè, dilette amiche”

Tüm Solistler

 

 

 

G. VERDI

LA FORZA DEL DESTINO

18.yüzyılın ortalarında İtalya ve İspanya’da geçen eserde, Güney Amerikalı genç asilzade Don Alvaro, Calatrava Markisi’nin kızı Leonora’ya aşık olur. Marki ise bu ilişkiye şiddetle karşıdır. Alvaro kazayla Marki’yi vurur ve onun ölümüne sebebiyet verir. Marki son nefesini verirken kızına lanet okur. Daha sonra Leonora manastıra sığınır. Alvaro ise orduya katılır ve Don Carlo ile kaynaşır. Ancak Don Carlo’nun, Leonora’nın erkek kardeşi olduğundan habersizdir. Birbirlerinin kim olduğunu öğrendiklerinde, Don Carlo babasının intikamını almak için fırsat kollar. Bir kavga sırasında Alvaro, Don Carlo’yu ölümcül bir biçimde yaralar ve ardından yardım ister. Leonora gelip kardeşinin üzerine eğildiği anda, Don Carlo onu kalbinden bıçaklar.

Mid-18th century, Spain and Italy. Don Alvaro, a young nobleman from South America, falls in love with Leonora, daughter of the Marquis of Calatrava, who is vehemently against the union. Alvaro accidentally shoots the Marquis who dies, cursing his daughter, who takes refuge in a monastery. Meanwhile, Alvaro joins the army and becomes friendly with Don Carlo, unaware that he is Leonora’s brother. When they become aware of each other’s identities, Don Carlo is determined to avenge his father’s death. Alvaro fatally wounds Don Carlo in a fight and calls for help. Leonora arrives to tend to her brother, who stabs her in the heart.

G.PUCCINI

IL TABARRO

Mavna sahibi Michele’nin genç eşi Giorgetta, liman işçisi Luigi ile aşk yaşamaktadır. Günlük işler bitince Giorgetta, Luigi’ye ve Tinca ile Talpa adlı diğer liman işçilerine şarap ikram eder. Ardından dans etmeye başlarlar, ancak Michele’nin araya girmesiyle eğlenceleri yarım kalır. Giorgetta, Michele’ye neden bu durumdan rahatsızlık duyduğunu sorar, ama Michele sessiz kalmayı tercih eder. Luigi, Giorgetta’yı kocasıyla birlikte görmeye dayanamadığı için, Rouen’de mavnadan ayrılmak istediğini söyler. Michele orada yapacak bir iş olmadığını belirterek Luigi’yi bu fikrinden caydırır. Giorgetta ve Luigi akşam vakti buluşmak için plan yapar; buna göre Michele uykuya daldığı vakit Giorgetta bir kibrit yakacaktır. Luigi gittikten sonra, Michele güverteye gelir ve Giorgetta’nın geçmişte kendisine duyduğu aşkı ona yeniden anımsatmak için eski güzel günlerden ve bir yıl kadar önce ölen bebeklerinden bahseder. Ancak Giorgetta ona yüz vermez. Michele yalnız başına kaldığında eşinin başka bir adamla ilişkisi olduğundan şüphe eder. Güvertede oturur ve piposunu yakar. Uzaktan kibritin ateşini gören Luigi, bunun Giorgetta’nın kendisini mavnaya çağıran işaret olduğunu düşünür. Ancak mavnaya geldiği vakit karşısında Michele’yi bulur. Michele onu yakalar ve Giorgetta’ya olan aşkını zorla itiraf ettirir. Sonra onu öldürür ve cesedini pelerininin altına saklar. Giorgetta, Michele’den özür dilemek için güverteye geldiğinde, Michele pelerini kaldırır ve ona Luigi’nin cesedini gösterir.

Giorgetta, the young wife of the barge-owner Michele, is having an affair with the deckhand Luigi. At the end of a day’s work, she offers wine to him and the two other stevedores, Tinca and Talpa. They begin a playful dance, which is interrupted by Michele. Giorgetta asks him why he seems so troubled, but he remains silent. Luigi, who can’t bear to see Giorgetta with her husband, asks to be left in Rouen on the next trip out. Michele dissuades him, arguing that there will be no work there. Giorgetta and Luigi arrange to meet later that evening; she will light a match once Michele has gone to sleep. Luigi goes off and Michele again comes on deck. He tries to evoke Giorgetta’s past love for him by recalling happier days before the death of their infant child a year earlier, but she rejects him. Alone, Michele expresses his suspicions that she is in love with another man. He settles down on the deck and lights his pipe. Seeing the lit match from a distance, Luigi rushes on board believing it is Giorgetta’s signal. Michele grabs him and forces him to confess his love for Giorgetta, then kills him and conceals the body under his cloak. Giorgetta reappears on deck to apologize to Michele, who throws open his cloak exposing Luigi’s dead body.

Lütfen almak istediğiniz tarihi seçiniz
İstanbul Avrupa - Arkeoloji Müzeleri Bahçeleri
Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü