-

Arşın Mal Alan

  • Operet

Arşın Mal Alan

1.PERDE

1. Tablo

Asker, evlenme çağı gelmiş, hali vakti yerinde bir tüccardır. Teyzesi Cihan ile aynı evde yaşamaktadır. O güne kadar çevresindeki evlilikler hep görücü usulüyle yapılmıştır. Ama Asker, beğendiği bir kızla evlenmek, hayat arkadaşını kendisi seçmek istemektedir. Bu isteğini teyzesine açar. Cihan teyze, yeğeninin düşünceleri karşısında şaşırır. Ona böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söyler. Asker'in yakın arkadaşı Süleyman kurnaz, neşeli biridir. Arkadaşının düşüncesini öğrenince ona bir yol bulabileceğini söyler. Asker, arşın malcı (Kapı kapı dolaşıp kumaş satan satıcı) kılığına girecek, bu yolla kapı kapı dolaşarak kızların arasına girip, içlerinden birini seçecektir. Asker bu oyunu beğenmiştir. Hemen uygulamaya karar verir.

2. Tablo

Sultan Bey’in kızı Gülçehre amcasının kızı Asya ile oturmuş kitap okumaktadır. Gülçehre, evleneceği erkeği görmeden evlenmeyeceğini anlatmaktadır. Asya, ona bunun mümkün olmadığını, böyle diretirse evde kalacağını söyler. Gülçehre, evleneceği erkeği görmeden evlenecekse, hiç evlenmemeye razıdır; sohbetlerine evin hizmetçisi Telli de katılır. Sultan Bey öğle uykusundan kalkmıştır. Sert, otoriter bir kişiliği vardır. Şehire ineceğini, evi kızlara emanet ettiğini söyleyerek çıkar. Üç gündür kapı kapı dolaşan Asker henüz aradığı kızı bulamamıştır. Sultan Bey’in evine gelir. Kızlara kumaşları gösterir. Bu arada Gülçehre'yi görmüş, beğenmiştir. Gülçehre de Asker'i beğenir. Ama onun arşın malçı olduğunu zannetmektedir. Asker, Gülçehre'ye onunla evlenmek istediğini söyler. Gülçehre dünden razıdır. Ama babası Sultan Bey'den çok çekinmektedir. Asker, beğendiği kızı göstermek için teyzesini Sultan Bey’in evine getirir. Sultan Bey ve Cihan karşılaşırlar. Sultan Bey’in de bütün arzusu evlenmektir. Cihan'ı beğenir. Asker'e teyzesiyle evlenmek istediğini söyler. Fırsattan yararlanan Asker, kızı Gülçehre'ye talip olduğunu açıklar. Asker'in arşın malcı olduğunu zanneden Sultan Bey çok öfkelenmiştir, onları kovar.

2.PERDE

1. Tablo

Gülçehre üzgündür. Asya onu teselli etmeye çalışır. Süleyman, Gülçehre'yi Asker'e istemeye gelir. Sultan Bey’i ikna eder. Bu arada Asya, Süleyman'dan çok hoşlanmıştır. Süleyman da ona karşı kayıtsız değildir, fakat onu Asker'in beğendiği Gülçehre zannetmektedir. Bütün bu olaylar yaşanırken Veli, Telli'yi görmüş çok beğenmiştir. Telli de Veli'den hoşlanmıştır. Sultan Bey Gülçehre’ye talibinin çıktığını, onu zengin bir tüccarla evlendirmek istediğini söyler. Gönlü Asker'de olan Gülçehre evlenmek istemediğini söyleyerek babasına karşı çıkar. Sultan Bey öfkeden küplere biner, Gülçehre'yi razı edemeyeceğini anlayınca Süleyman'a kızını kaçırmalarını söyler. Asker'in adamları ve Veli, Gülçehre'yi kaçırır.

2. Tablo

Sevdiği delikanlıya varamayacağını düşünen Gülçehre çok üzgündür. O sırada Asker gelir. Sevdiği kıza oynadığı oyunu açıklar. Gülçehre önce kızar, sonra çok sevinir. Mutluluğu birden bire tekrar yakalamıştır. Durumu öğrenen Sultan Bey nasıl bir tepki göstereceğini bilemez; ama Asker'in teyzesini görünce iyice yumuşar. Süleyman, beğendiği kızın Asker'in sevgilisi Gülçehre değil de Asya olduğunu öğrenince çok sevinir. Asya'yı Sultan Bey'den ister. Veli de Telli’ye taliptir. Dört çiftin düğünü bir arada yapılacaktır.

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü