-

Carmen İstanbul DOB

7 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur.
  • Opera

İstanbul Devlet Opera ve Balesi

Yaş Sınırı: Bu temsil 7 yaş üzeri izleyicilerimiz içindir. 7 yaş ve altı izleyicilerimiz çocuk temsillerimizi izleyebilir.

CARMEN

12 yıl sonra İstanbul’da İstanbul Devlet Opera ve Balesi , sanatseverlerin sabırsızlıkla beklediği, Fransız besteci Georges Bizet'in ünlü "Carmen" operasını sahneliyor. Dünyanın en seçkin opera eserlerinden olan ve dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen “Carmen”, 31 Mart ve 7 - 8 - 9 Nisan 2020 tarihlerinde Zorlu PSM Sahnesi’nde görkemli bir kadro ile sahnelenecek. Librettosu Ludovic Halevy ve Henri Meilhac tarafından yazılmış ve ilk kez 1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kalan Carmen Operası, ne yazık ki Bizet’in ölümünden sonra , muhteşem başarısını yakalamış ve dünya çapında ün kazanmıştı. Operanın hikâyesi 1830 civarlarında İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı güzel , ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen'dir. Carmen, asker Don Jose’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don Jose’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur… Carmen’ i, İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor . Ayşem Sunal Savaşkurt’un muhteşem koreografisi ile izlenecek olan eserde İDOB Orkestrasını Roberto Gianola ve Zdravko Lazarov dönüşümlü yönetiyorlar .
Dekor: Zeki SARAYOĞLU
Kostüm: Ayşegül ALEV
Koreografi: Ayşem SUNAL SAVAŞKURT
Işık: Giovanni PIRANDELLO
Koro Şefi: Paolo VİLLA / Volkan AKKOÇ
---------------------------------------------------------------------
Carmen: Nesrin GÖNÜLDAĞ / Barbora HİTAY
Don Jose: Ali Murat ERENGÜL / Efe KIŞLALI
Escamillo: Caner AKGÜN /Alper GÖÇERİ / Murat GÜNEY
Micaëla: Gülbin GÜNAY / Ayten TELEK

Zuniga:  Göktuğ ALPAŞAR / Ali Haydar TAŞ
Morales: Utku BAYBURT / Şahin DEDEMEN
Frasquita: Sevim Z. ATEŞ / Anna Sirel YAKUPOĞLU
Mercedes: Ceren ŞAHİN / Elif Tuba TEKIŞIK
Le Dancarie: Emrah Erdem GEDİK / Alp KÖKSAL
Le Remendado: Ufuk TOKER / Onur TURAN

I.PERDE

Sevilla’da bir meydan. Askerler nöbet değişimini beklemekte ve kalabalığı izleyerek eğlenmektedir.
Micaëla, subaylardan Moralès’e yaklaşarak onbaşı Don José’yi aradığını söyler. Onun henüz gelmediğini öğrenen genç kız, yine geleceğini belirterek uzaklaşır. Ardından Don José yeni bir muhafızla birlikte meydana gelir ve buradaki kalabalık tarafından karşılanır. Fabrikada çalışan kızlar öğle tatiline çıkarlar; kalabalık içinde bulunan erkeklerle şakalaşırlar. Güzelliği ve çekiciliği ile tüm erkeklerin ilgisini çeken Carmen, aşktan söz eden şarkısı ile dans etmeye başlar. Uyandırdığı ilginin farkında, inatçı hayranlarını küçümseyerek reddetmekte, yalnız Don José ile ilgilenmektedir. Şarkısı bitince göğsünden çiçek çıkarıp onbaşıya atar; o ana kadar Carmen ile ilgilenmeyen Don José onu bu küstahlığından rahatsız olur. Kadınlar fabrikaya dönerken, Micaëla gelir ve Don José'ye annesinin ona gönderdiği mektubu verir. José'nin annesi mektupta oğlunun köye dönüp Micaëla ile evlenmesini istemektedir. José, annesinin isteğini yerine getirmeye hazır olduğunu belirtirken, fabrikadan çığlıklar yükselir. Carmen bir kızın üzerine bıçakla saldırmıştır. Yüzbaşı Zuniga, Carmen’i sorguya çeker,olayın nedenini anlatmasını ister. Ama Carmen alaycı bir tavırla kendini savunur. Bunun üzerine muhafızların başı olan Zuniga, Don José’ye Carmen’i tutuklamasını emreder. Yalnız kaldıklarında, Carmen özgürlüğüne kavuşabilmek için tüm çekiciliğini kullanır ve Don José’yi kandırmaya çalışır; eğer kaçmasını sağlarsa onu Lillas Pastia'nın meyhanesinde bekleyeceğini söyler. Sonunda Don José, Carmen’in cazibesine dayanamayıp, kaçmasına göz yumar. Bunun üzerine Don José görevini ihmal ettiği gerekçesiyle tutuklanır.

II. PERDE

Lillas Pastia'nın meyhanesi. Carmen, arkadaşları Frasquita ve Mercédès ile birlikte, Zuniga ve diğer subaylarla eğlenmektedir. Carmen, Don José’nin iki aylık tutukluluğunun ardından serbest bırakıldığını öğrenince mutlu olur. Bu sırada ünlü boğa güreşçisi Escamillo, hayranları tarafından coşkuyla karşılanır; meyhaneye girerek kendisini tanıtır ve tüm ilgisini Carmen’e yöneltir. Ama Carmen ona yüz vermez. Lillas Pastia, kalabalığı ve askerleri oradan uzaklaştırır. Remendado ve Dancaïre adlı iki kaçakçı meyhaneye geldiklerinde, burada Carmen, Frasquita ve Mercédès ile karşılaşırlar. İki kaçakçı onlara son yaptıkları kaçakçılıkta edindikleri malları elden çıkarmak için kurdukları planı anlatır. Frasquita ve Mercédès kaçakçılara yardım etmeyi kabul eder, ancak Carmen, sevgilisinin hemen dönebileceğini düşünerek onlara katılmayı reddeder. Kaçakçılarn oradan ayrıldıktan sonra, Don José gelir. Carmen hemen onu karşılar, sevgilisi için dans eder, şarkı söyler. José görevine dönmesi gerektiği söyleyince, Carmen ona alaycı bir tavırla karşılık verir. Bunun üzerine José, Carmen'in meydanda kendisine attığı çiçeği çıkarıp ona gösterir. Bu davranış Carmen'i ikna etmeye yetmez. Güzel kadın, José'nin kendisiyle birlikte buralardan kaçmasını ister; ancak o zaman aşkına inanabileceğini belirtir. José bu teklifi reddeder ve tam gitmeye hazırlanırken, Zuniga gelir; Carmen'i aramaktadır. Zuniga ile Don José kavgaya tutuşur. Remendado ve Dancaïre, araya girerek olayın büyümesini önler. Üst rütbeden bir subaya saldırdığı için suçlu durumuna düşen Don José’nin, Carmen'e ve kaçakçılara katılmaktan başka şansı kalmamıştır artık.

III.PERDE

Dağların tepesinde Carmen, Don José ve kaçakçılar ganimetleri ile birlikte şarkı söyleyerek ilerlemektedir. Carmen, Don José’den sıkılmaya başlamıştır; alaycı bir biçimde ona annesinin yanına geri dönmesini söyler. Fal bakarak vakit geçiren Frasquita ve Mercédès’e katılan Carmen, baktığı tüm fallarda kendisinin ve Don José'nin öldüğünü görür. Kadınlar, etrafı gözetleyen gümrük görevlilerini ayartmak için oradan ayrılırlar. José nöbet tutmaya başlar. Micaëla bir rehberle birlikte buraya gelir; amacı Don José'yi Carmen'den kurtarmaktır. Tam o sırada bir silah sesi duyar ve hemen saklanır. Vadiden yukarı doğru gelen davetsiz bir misafire Don José tarafından ateş edilmiştir. Bu misafir Escamillo’dur. Don José, Escamillo’nun, Carmen’e duyduğu aşkı dile getirmesiyle deliye döner ve ikili kavgaya tutuşur. O sırada geri dönen kaçakçılar ve kadınlar araya girerek kavgayı sonlandırırlar. Escamillo herkesi Sevilla’daki boğa güreşine çağırarak oradan ayrılır. Saklandığı yerde bulunan Micaëla, ölmek üzere olan annesine gitmesi için Don José’ye yalvarır. Bunun üzerine Don José, Carmen’e, geri döneceğine yemin ederek yola çıkar. Oysa Carmen'in aklı Escamillo'dadır.

IV.PERDE

Sevilla’da bir meydan. Zuniga, Frasquita ve Mercédès'in de içinde bulunduğu kalabalık heyecanla boğa güreşçilerinin gelişini beklemektedir. Escamillo, Carmen ile birlikte gelir; birbirlerine karşı duydukları aşkı ifade ederler. Escamillo arenaya girdiğinde, Frasquita ve Mercédès hemen Carmen'i uyarır; José'nin de yakınlarda bir yerde olduğunu söyler. Ama Carmen ondan korkmamaktadır ve hatta onunla konuşmak istemektedir. Çaresiz José, Carmen'in önünü keser. Kendisine geri dönmesi için boş yere ona yalvarır. Bu sırada arenadan alkış sesleri yükselmektedir. Carmen, Don José’nin tüm yalvarışlarını reddeder; onun hediyesi olan yüzüğü parmağından çıkarıp atar ve arenaya yönelir. Bunun üzerine çılgına dönen Don José, Carmen'i bıçaklar. Arenadaki kalabalık Escamillo'yu coşkuyla alkışlarken, Carmen ölür.

SYNOPSIS

ACT I

A square, in Seville. A group of soldiers relaxes in the square, waiting for the changing of the guard and commenting on the passers-by. Micaëla appears, seeking José. Moralès tells her that "José is not yet on duty" and invites her to wait with them. She declines, saying she will return later. José arrives with the new guard, who is greeted and imitated by a crowd of urchins. As the factory bell rings, the cigarette girls emerge and exchange banter with young men in the crowd. Carmen enters and sings her provocative habanera on the untameable nature of love. The men plead with her to choose a lover, and after some teasing she throws a flower to Don José, who thus far has been ignoring her but is now annoyed by her insolence. As the women go back to the factory, Micaëla returns and gives José a letter and a kiss from his mother. He reads that his mother wants him to return home and marry Micaëla, who retreats in shy embarrassment on learning this. Just as José declares that he is ready to heed his mother's wishes, the women stream from the factory in great agitation. Zuniga, the officer of the guard, learns that Carmen has attacked a woman with a knife. When challenged, Carmen answers with mocking defiance ; Zuniga orders José to tie her hands while he prepares the prison warrant. Left alone with José, Carmen beguiles him with a seguidilla in which she sings of a night of dancing and passion with her lover— whoever that may be—in Lillas Pastia's tavern. Confused yet mesmerised, José agrees to free her hands; as she is led away she pushes her escort to the ground and runs off laughing. José is arrested for dereliction of duty.

ACT II

Lillas Pastia's Inn. Carmen and her friends Frasquita and Mercédès are entertaining Zuniga and other officers in Pastia's inn. Carmen is delighted to learn of José's release from two months' detention. Outside, a chorus and procession announces the arrival of the toreador Escamillo. Invited inside, he
introduces himself with the "Toreador Song" and sets his sights on Carmen, who brushes him aside. Lillas Pastia hustles the crowds and the soldiers away. When only Carmen, Frasquita and Mercédès remain, smugglers Dancaïre and Remendado arrive and reveal their plans to dispose of some recently acquired contraband. Frasquita and Mercédès are keen to help them, but Carmen refuses, since she wishes to wait for José. After the smugglers leave, José arrives. Carmen treats him to a private exotic dance, but her song is joined by a distant bugle call from the barracks. When José says he must return to duty, she mocks him, and he answers by showing her the flower that she threw to him in the square. Unconvinced, Carmen demands he show his love by leaving with her. José refuses to desert, but as he prepares to depart, Zuniga enters looking for Carmen. He and José fight, and are separated by the returning smugglers, who restrain Zuniga. Having attacked a superior officer, José now has no choice but to join Carmen and the smugglers.

ACT III

A wild spot in the mountains. Carmen and José enter with the smugglers and their booty; Carmen has now become bored with José and tells him scornfully that he should go back to his mother. Frasquita and Mercédès amuse themselves by reading their fortunes from the cards; Carmen joins them and finds that the cards are foretelling her death, and José's. The women depart to suborn the customs officers who are watching the locality. José is placed on guard duty. Micaëla enters with a guide, seeking José and determined to rescue him from Carmen. On hearing a gunshot she hides in fear; it is José, who has fired at an intruder who proves to be Escamillo. José's pleasure at meeting the bullfighter turns to anger when Escamillo declares his infatuation with Carmen. The pair fight, but are interrupted by the returning smugglers and girls. As Escamillo leaves he invites everyone to his next
bullfight in Seville. Micaëla is discovered; at first, José will not leave with her despite Carmen's mockery, but he agrees to go when told that his mother is dying. As he departs, vowing he will return, Escamillo is heard in the distance, singing the toreador's song.

ACT IV

A square in Seville. Zuniga, Frasquita and Mercédès are among the crowd awaiting the arrival of the bullfighters. Escamillo enters with Carmen, and they express their mutual love. As Escamillo goes into the arena, Frasquita and Mercédès warn Carmen that José is nearby, but Carmen is unafraid and
willing to speak to him. Alone, she is confronted by the desperate José. While he pleads vainly for her to return to him, cheers are heard from the arena. As José makes his last entreaty, Carmen contemptuously throws down the ring he gave her and attempts to enter the arena. He then stabs her, and as Escamillo is acclaimed by the crowds, Carmen dies.


 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü