Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Figaro'nun Düğünü

    • Opera

    Figaro'nun Düğünü

    Eser Türü : Opera/4 Perde(2 Perde olarak sahnelenecek)

    BİRİNCİ PERDE

    Kont'un uşağı Figaro ve hizmetçi Susanna yakında gerçekleşecek düğünlerine hazırlanmaktadır. Figaro, Kont'un Susanna'ya karşı olan ilgisini öğrenir. Kont artık terk edilmiş olan hizmetindeki kızların düğün gecesini kocasından önce efendisiyle geçirmesi kanununu yeniden yürürlüğe sokma çabasındadır. Figaro, Kont'u engellemek için plan kurmaya başlayarak odadan uzaklaşır. Birkaç dakika sonra içeri Dr.Bartolo ve Marcellina girer. Figaro, Marcellina'dan borç para almış, ödeyememesi halinde de kendisiyle evleneceğini yazılı olarak beyan etmiştir. Bartolo, Marcellina'ya bu konuda kendisine yardımcı olacağını müjdeler. Aynı adamı seven Marcellina ve Susanna karşılaşıp birbirlerine hakaret ederler. Marcellina öfkeyle oradan uzaklaşır. İçeri Kont'un baş uşağı olan genç erkek Cherubino girer ve Susanna'ya nasıl bütün kadınlara, özellikle de Kontes'e ilgi duyduğunu anlatır. Baçıvan Antonio'nun kızı Barbarina ile yakalandığı için Kont kendisine ceza vermeyi istemektedir. Cherubino, Susanna'ya Kontes'e gitmesini ve onun adına bağışlanmasını rica etmesini ister. Tam bu sırada Susanna ile yalnız kalmayı ümit eden Kont içeri girer. Cherubino korku içinde saklanır. Kont genç hizmetçiye onu ne kadar arzuladığını dile getirirken müzik öğretmeni Don Basilio içeri girer. Kont konuşma esnasında saklanmakta olan Cherubino'yu yakalar. Öfke içindeyken, Figaro hizmetçilerle beraber içeri girer ve Kont'un terk ettiği 'ilk gece hakkı' kanununu kaldırdığı için ona şükranlarını sunar. Kont, Cherubino'yu askere gönderme kararını açıklar ve düğünü geciktirmek için çareler düşünerek oradan uzaklaşır.

    İKİNCİ PERDE

    Kontes odasında Susanna ile yalnızdır. Ona, Kont'un sadakati hakkında sorular sorar. Susanna, Kont'un kendisine ilgi göstermesi için ona para teklif ettiğini fakat kendisinin bunu reddettiğini kesin bir dille anlatır. Kontes, Figaro'nun da işbirliğiyle intikam almak için bir plan geliştirir. Cherubino'yu kendi kılığına sokacak ve Kont ile bahçede gizli bir randevu ayarlayacaktır. Cherubino içeri girer, iki kadın onu kadın kıyafetine sokup hep beraber eğlenmeye başlar. Susanna kendi odasına gittiği sırada Kont kapıyı vurur, kilitli olduğunu görünce öfkeyle Kontes'e kapıyı açmasını söyler. Cherubino dehşet içinde giyinme odasına saklanır. İçeri giren Kont yan odada duyduğu gürültü ile irkilir. Kontes içeridekinin Susanna olduğunu söyler fakat kapıyı açmayı reddeder, Kont kararlı bir şekilde kapıyı açmak için diğer bütün kapıları kilitler ve Kontes'i de yanına alarak odadan çıkar. Her şeyi saklandığı yerden duyan Susanna, Cherubino'nun kaçmasına yardım eder. Genç erkek pencereden atlar, Susanna ise giyinme odasına girip saklanır. Kont, Kontes ile beraber odaya geri dönüp giyinme odasında Susanna'yı bulunca şüphelerinin yersiz olduğunu anlar. Önce Figaro, daha sonra da bahçıvan Antonio içeri girer. Bahçıvan öfke içinde Kontes'in balkondan atlayan adamın çiçeklerini ezdiğinden şikayet eder. Figaro atlayan kişinin kendisi olduğunu, Kont'un sesini duyunca korkuya kapılıp kaçtığını söyler. Tam bu sırada Marcellina, Bartolo ve Basilio ellerinde kontrat ile odaya girer ve Figaro ile Marcellina arasında olacak davanın görülmesini ister. Perde genel bir kargaşa içinde sona erer.

    • Illere göre etkinliklerin satisa çikma tarih ve saatleri; Istanbul, Izmir, Mersin, Antalya, Samsun: Internet gisemizde, aylik opera ve bale programinin belirlenmesi halinde temsil tarihinden 30 gün önce satisa sunulmaktadir.
    • Ankara Internet gisemizde, aylik opera ve bale programinin belirlenmesi halinde temsil tarihinden 15 gün önce saat 10:30'da satisa sunulmaktadir. Ekim, Kasim, Aralik ve Ocak ayina özel olarak tüm etkinlikler gise ve internette 30 gün öncesinde satisa sunulmustur.
    • Temsillerimiz ilan edilen tarih ve saatte baslar. Seansa geciken seyircilerimiz ilk perdeyi izleyemezler.
    • Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlügü gerektiginde temsil düzeninde ve programda degisiklik yapabilir.
    • Devlet Opera Bale etkinlikleri için kurum karari dogrultusunda 01.01.2016 tarihi itibari ile "Bilet Açiga Alma" islemi artik gerçeklesmeyecektir.
    • ÜYELIK girisi yapilarak satin alinan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BILETLERIM bölümü içinde yer alan IPTAL ET kismindan yapilabilir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir. 
    • ÜYELIK girisi yapilmadan satin alinan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir.
    • 7 yasindan küçük izleyicilerimizin çocuk temsilleri disindaki temsillere getirilmemesini rica ederiz.
    • Bakanligimiz ve bagli kuruluslarinda çalisan personel ve çocuklari ile emekliler ve ögrenciler temsillerimizde giseden kimlik ibraz etmek sartiyla indirim uygulanan yerlerden %30 indirim uygulanabilir.
    • Gaziler, sehit ve gazilerin dul ve yetimleri, engelliler ile "65 yasini doldurmus, Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz T.C. Vatandaslarina Aylik Baglanmasi Hakkinda 2022 sayili Kanun" kapsamindaki kisiler giseden yer numarasi almak kaydi ile temsilleri ücretsiz izleyebilirler. Bilgilerinize sunariz.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü