Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Fındıkkıran - İzmir DOB

    20 Aralık 2022 - 12 Ocak 2023
    130 dakika
    • Bale

    Fındıkkıran İzmir DOB

    (Bale - 2 Perde)

    Müzik: Pyotr İlyiç Çaykovskı

    Reji ve Koreografi: Mehmet Balkan

    Orkestra Şefi: Tulio Gagliardo Varas - İbrahim Yazıcı

    Sahneye Uyarlayan: Lale Balkan

    Koreograf Asistanı: Nüket Sevgen

    Dekor Tasarım: Tayfun Çebi

    Kostüm Tasarım: Sevtaç Demirer

    Işık Tasarım: Fuat Gök

    Video Prodüksiyon: Ahmet Şeren

    Clara: Burcu Olguner - Cansu Polat - Oben Yıldırım

    Prens: Doruk Demirdirek - Çağın H. Özideş - Ali E. Topçu

    İyilik Perisi: Sülün Duyulur - Çisil Bozcaada - Hülya Susurluk

    Çiçek Valsi Prens: Ali E. Topçu - Yiğit Erhan

    Clara’nın Erkek Arkadaşı: Ali E. Topçu - Batuhan Gültekin

    Drosellmayer: Bülent Özdemir

    Fındıkkıran: Batuhan Gültekin - Can Alçiçek

    Baba: Altan Kılınç - Cihan Aydemir

    Anne: Meltem Yorulmaz - Hande Gürsel

    Büyükbaba: Suat Yeşiltepe - Murat Ersoyluoğlu

    Büyükanne: Neslihan Tarakçıoğlu - Nursel Şekercioğlu

    Colombine: Oben Yıldırım - Aynur Kiraz

    Harlequin: Can Alçiçek - Sarp Çıplak

    Kral Fare: Burak Bilgilioğlu - Cihan Genek

    İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Çocuk Balesi

    Başkemancı: Kemal Tören

    Rüyaların zamanı
    Düşünceleri uçurma zamanı, sınırların üzerinden her zaman yarın olan düne... Ufuklardan uçmak ve çocuk gözleriyle hayrete düşmek.
    Sihir zamanı...
    Yeni yıl zamanı...
    Yıldızlı gecelerde bulutlar geçiyor ve Ay, Dünya’nın etrafını dolaşırken havalı ufuklarda perdeyi açıp bize hayali bir tiyatronun yolunu gösteriyor. Bize küçük bir şehirdeki yeni yılın sırrını anlatıyor. Bir varmış bir yokmuş. Gözlerimi kapatan çarşaf açılıyor ve kendimizi bir anda bayram sevinci yaşamaya hazırlanan coşkulu bir insan kalabalığında buluyoruz.

    Prolog
    Şehirdeki evlerin pencereleri mumlarla aydınlanmış.
    Kutsal gece.
    Geç kalmış ziyaretçiler ellerinde Yeni Yıl hediyeleri ile koşuşturuyorlar. Ötede, hanedana ait bir evde, bekleyen ziyaretçileri içeri davet etmek için giriş kapısı açılıyor. Cumba penceresinden dışarıyı seyreden genç kız, ağaçların altında patlamış kestanelerini satmaya çalışan yaşlı kadını izliyor. Kar yeniden yağmaya başlıyor. Artık caddeler bomboş. O sırada kapı tekrar açılıyor ve az önce camdan bakan genç kız dışarı çıkıp yaşlı satıcıyı, yılbaşı gecesini sıcak bir aile ortamında geçirmesi için içeriye davet ediyor.

    1. Perde

    1. Tablo

    Kutlama
    Evin içerisinde yılbaşı için süslenmiş ışıltılı bir oda ziyaretçileri karşılıyor. Genç kızın ailesi, yaşlı kadına “hoş geldin” dedikten sonra, ismi Clara olan genç kıza, onu şöminenin yanındaki sıcak koltuğa götürmesini söylüyor. Cam kapılar henüz kapalı. Aile büyükleri yerlerini alıyor. Çocuklarla arkadaşları, teyze ve amcaları gibi merak ve heyecanla vaat edilmiş olan esrarlı sürprizi bekliyorlar.
    Vaftiz baba Drosselmeyer içeriye giriyor. Biraz komik, biraz da esrarengiz... Kulaktan kulağa onun büyü yapabileceği fısıldanıyor.
    Bakın! Yılbaşı ağacı nasıl da ışıldıyor. Bir sürü hediyeler ve zengin bir masa...
    Acaba tüm bunlar Drosselmeyer’in büyüsü ile mi oldu?
    Yoksa... Yaşlı kadının dudaklarında esrarengiz bir gülümseme mi var?
    Fritz, hepsi cesur kahramanlar olan küçük askerlerden oluşmuş müfrezesi için sevinmekte. Ya Clara? Tabi ki Clara’nın da bir kahramanı olmalı. Harika bir Fındıkkıran... Rüyalarının prensi...
    Öylesine coşku ve heyecanla dolu, öylesine harika bir gece ki, yaşlılar bile gençliklerini hatırlayıp, eskiye dönmüşçesine dans ediyorlar.
    Drosselmeyer yorgun ve bitkin... Hak ettiği dinlenmeye kavuşup uyumak üzere merdivenlerden çıkıyor. Ah! Şarabın etkisi... Vakit geç oldu... Vedalaşmalar başlıyor. İyi akşamlar... İyi yıllar... İyi uykular Clara...

    2. Tablo
    Gece yarısı
    Her yer karanlık. Ay ışığı yılbaşı ağacının dibinde gizemli bir şekilde parıldamakta. Merdivenlerden sessizce kayan, Clara mı acaba? Evet, O! Yeni arkadaşını, Fındıkkıran’ını arıyor, kendisine uykusunda refakat edecek derin ve rahat bir uyku uyumasını sağlasın diye...
    Saat tam 12.00... Gece yarısı... Görünmeyen kapılar ardına kadar açılıyor. O da ne? Bir fare... Olamaz! Bir tane daha... İmdat! Yardıma gelen yok mu? Orada merdivenin başında görünen yoksa bir hayalet mi? Hayır! O, uykusu kaçmış elindeki fenerin ışığındadikkatlice merdivenlerden inmeye çalışan Drosselmeyer. Clara ve Drosselmeyer birbirleriyle çarpışır ve ikisi de korkar.
    Fareler... Bir fare ordusundan meydana gelmiş korsanlar... İmdat! Tam o sırada koltuktan mucizevi bir şekilde büyüleyici bir varlık kalkar. Rüyalar ülkesinden yalnızca yeni yılda insanlara görünebilen bir peri. Güven verici hareketlerle korkunun dağılmasını sağlar.
    Odaya bakın! Onunla beraber ışıltılı yılbaşı ağacı da büyümektedir. Clara hayret dolu gözlerle dünyasının değişimini görür. Davul gürültüleri, trampet sesleri... Askerler yaklaşmaktadır. Onlar, Clara’nınFındıkkıran’ının liderliğinde önlerinde büyük bir topla kendilerinden emin hedefe ilerleyen, küçük Fritz’in müfrezesidir.
    Farelerle askerler arasındaki savaşta, silah sesleri arasında kılıçlar ışıldamaktadır. Farelerin kralı ve lideri olan Rotterix’in kışkırtmaları ile bir an korsanlar duruma hakim olmuş gibi görünür. Ama Yeni Yıl Perisi’nin koruyucu büyüsü altındaki Clara ve onun kahraman generali Fındıkkıran kötüler çetesini kaçırmayı başarırlar. Büyük bir zafer kazanılmıştır. Yavaş yavaş duman dağılır.
    Clara’nın hayallerinde yarattığı prensi, kahramanı, can yoldaşı Fındıkkıran; Clara’ya barış ve güzel rüyalar ülkesine refakat etmek için ortaya çıkar.

    2. Perde

    Bir kış masalı
    Havada uçuşan kar tanecikleri arasında Clara birden havalanıverir. Işıltılı bir kış ormanının içerisinden uçarak, tüm hayallerin gerçekleştiği dünyaya ulaşırlar. Yanında İyilik Perisi vardır.
    Yıldızların uçuşu
    Ay, hiçbir şey yokmuşçasına ekseni etrafında dönmekte. Peki! Sen Clara’nın bulutların arkasında, yıldızlı bir gökte uçtuğunu görebiliyor musun? Onu mucizeler ülkesine taşıyan bir kızakta, tüm gençliği ve güzelliği ile...
    Ilkbaharda
    Dünya mutlu bir beklentiyle ışıldıyor. Clara, hayranlık duyduğu senyoritaların ve etrafını saran toreodorların arasında... Acaba bu heyecanlı bir boğa güreşinin başlangıcı mı?
    Clara kaşla göz arasında Mısır çölünde, güneşin batışına şahit olacak. Mandarinlere, kazaklara rastlayacaktır. Bu bir yaşama arzusu değil midir? Eksik olan sadece arada atıştırabilecek tatlı bir şeyler. Aman tanrım! Her şey bir sirkteymişçesine karmakarışık. Sonsuz bir çayırın ortasında coşku ve barış içerisinde dans eden çiçeklerin arasında mutlu görünen Clara ile onun Fındıkkıran’ı... Yani prensi var.
    Tomurcuklanan sihir rüyada devam ediyor. Peri tüm heybeti ile kendi krallığı olan bu eşsiz bahçeye süzülür. Zaman ve yer unutulmuştur. Coşku içindeki muhteşem çift zarafet ve çekiciliğin büyüsüne kapılır.
    En güzel rüyanın bile bitmesi gerekir.
    İyilik Perisi neyin doğru olduğunu bilir.
    Clara uykudan uyanır. Elinde fındıkkıran vardır.
    Harika bir yeni yıl gecesi!
    Bunların hepsi bir rüya mıydı?
    Orada yılbaşı ağacı... İşte! Burada merdiven... Koltuktan kalkan yaşlı kadın kutsal gecenin mesajını ve barış içinde olmanın sihrini biliyor. Peki, öyleyse... Bu, her zaman böyle mi olacak? Eğer, rüyalar gerçekse, siz gerçeğin ne olduğunu biliyor musunuz?

    Lütfen almak istediğiniz tarihi seçiniz
    İzmir - Bornova KSM Necdet Aydın Sahnesi

    • Illere göre etkinliklerin satisa çikma tarih ve saatleri; Istanbul, Izmir, Mersin, Antalya, Samsun: Internet gisemizde, aylik opera ve bale programinin belirlenmesi halinde temsil tarihinden 30 gün önce satisa sunulmaktadir.
    • Ankara Internet gisemizde, aylik opera ve bale programinin belirlenmesi halinde temsil tarihinden 15 gün önce saat 10:30'da satisa sunulmaktadir. Ekim, Kasim, Aralik ve Ocak ayina özel olarak tüm etkinlikler gise ve internette 30 gün öncesinde satisa sunulmustur.
    • Temsillerimiz ilan edilen tarih ve saatte baslar. Seansa geciken seyircilerimiz ilk perdeyi izleyemezler.
    • Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlügü gerektiginde temsil düzeninde ve programda degisiklik yapabilir.
    • Devlet Opera Bale etkinlikleri için kurum karari dogrultusunda 01.01.2016 tarihi itibari ile "Bilet Açiga Alma" islemi artik gerçeklesmeyecektir.
    • ÜYELIK girisi yapilarak satin alinan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BILETLERIM bölümü içinde yer alan IPTAL ET kismindan yapilabilir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir. 
    • ÜYELIK girisi yapilmadan satin alinan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir.
    • 7 yasindan küçük izleyicilerimizin çocuk temsilleri disindaki temsillere getirilmemesini rica ederiz.
    • Bakanligimiz ve bagli kuruluslarinda çalisan personel ve çocuklari ile emekliler ve ögrenciler temsillerimizde giseden kimlik ibraz etmek sartiyla indirim uygulanan yerlerden %30 indirim uygulanabilir.
    • Gaziler, sehit ve gazilerin dul ve yetimleri, engelliler ile "65 yasini doldurmus, Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz T.C. Vatandaslarina Aylik Baglanmasi Hakkinda 2022 sayili Kanun" kapsamindaki kisiler giseden yer numarasi almak kaydi ile temsilleri ücretsiz izleyebilirler. Bilgilerinize sunariz.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Fındıkkıran - İzmir DOB Biletleri ve Fiyatları

    İzmirFındıkkıran - İzmir DOB İzmir Biletleri

    AdresBornova KSM Necdet Aydın Sahnesi
    40,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    AdresBornova KSM Necdet Aydın Sahnesi
    40,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    AdresBornova KSM Necdet Aydın Sahnesi
    40,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    AdresBornova KSM Necdet Aydın Sahnesi
    40,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    AdresBornova KSM Necdet Aydın Sahnesi
    40,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    AdresBornova KSM Necdet Aydın Sahnesi
    40,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    10 Aralık Cumartesi 10:30'da satışa açılacak
    AdresBornova KSM Necdet Aydın Sahnesi
    12 Aralık Pazartesi 10:30'da satışa açılacak
    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü