Saraydan Kız Kaçırma İstanbul DOB

Saraydan Kız Kaçırma İstanbul DOB

İstanbul Avrupa - Arkeoloji Müzeleri Bahçeleri 26 Eylül Cumartesi - 27 Eylül 2020 Pazar
  • Opera

İstanbul Devlet Opera Balesi 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, yeni bir yorumla W.A.Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operasını İstanbul Opera Festivali kapsamında İstanbullu sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. 

Caner Akın’ın rejisi ile yeniden hayat bulacak olan Saraydan Kız Kaçırma, konunun orijinal haline sadık kalıyor ancak içinde bulunduğumuz pandemi dönemine gönderme yapıyor ve konuyu başka bir salgın dönemine taşıyor. 

1918, İspanyol Gribi… 

Sosyal mesafenin, hijyenin ve maske takımının önemi, İspanya gribindeki gibi bugün de koronavirüs pandemisinde önemli bir yere sahip. Rejisör Caner Akın, eserde bu önemli detayları işlemekle beraber, klasik konunun en önemli unsurlarından biri olan Türklerin kin tutmak yerine merhamete önem vermesine de parmak basıyor.   

Eserin yaratıcı ve solist kadrosu da bir o kadar zengin; genç ve deneyimli solistlerin bir araya gelmesinin yanı sıra, eserin koreografı olan Tan Sağtürk, Selim Paşa rolünü Selim Borak ile dönüşümlü oynuyor.

W.A.MOZART

COSÌ FAN TUTTE 

Konu 18.yüzyılda Napoli’de geçer. Kadınların sadakatsiz olduğuna derinden inanan, kuşkucu Don Alfonso, genç arkadaşları Ferrando ve Guglielmo’yu, nişanlıları Dorabella ve Fiordiligi kardeşlerin sadakatinden şüphe etmeleri için kışkırtır. Kendi savını kanıtlamak için, şu planı onlara önerir: Ferrando ve Guglielmo, nişanlılarına savaşa gideceklerini söyleyecek ve sonra da Arnavut askeri kılığında geri dönüp, nişanlılarını ayartmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. “Gerçek” sevgilileri gittikten sonra, Dorabella ve Fiordiligi, hizmetçileri Despina’nın (Don Alfonso’nun suç ortağı) eve iki Arnavut askerini davet etmesiyle çileden çıkar; bu askerler son derece girişken karakterlerdir. İki kız kardeş ilk başta erdemli bir biçimde onları reddetse de,  daha sonra bu iki kılık değiştirmiş talibin kendilerini ayartmasına izin verirler. Asker kılığındaki Ferrando ve Guglielmo, nişanlılarının kendilerine ihanet ettiğini gördükçe büyük bir hayal kırıklığına uğramaya başlar. “Kadınlar hep böyledir işte!” diyerek son noktayı koyan Don Alfonso, teorisinin doğru olduğunu ispatladığı için çok mutludur. Bu aldatmacanın asıl yüzü ortaya çıktıktan sonra, iki çift her şeye rağmen yeniden bir araya gelir ve olaylar tatlıya bağlanır.

The plot takes place in Naples in the 18th century. Deeply convinced of women’s infidelity, the cynical Don Alfonso provokes his young friends Ferrando and Guglielmo by impugning the constancy of their fiancées, sisters Dorabella and Fiordiligi. To prove his assertion, Alfonso proposes the following plan to them: that they tell their fiancées they are leaving for war, and then return dressed as Albanian soldiers, ready to do anything to seduce the fiancées. With their “real” lovers gone, Fiordiligi and Dorabella appear outraged when their servant Despina (Don Alfonso’s accomplice) introduces into their home the two Albanians, who quickly prove very enterprising. The two sisters at first reject them virtuously but soon allow themselves to be seduced by these new suitors who, under a false identity, gradually become disillusioned as they see their mistresses betraying them. “They all do that!” Don Alfonso concludes, delighted to have proved his theory. When the deception is revealed, the two couples reunite despite it all, with no great illusion about their happiness.

 

 

Lütfen almak istediğiniz tarihi seçiniz
İstanbul Avrupa - Arkeoloji Müzeleri Bahçeleri
Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü