-

Üç Silahşörler İstanbul DOB

  • Bale

İstanbul Devlet Opera ve Balesi

'Üç Silahşörler'

I.Perde
Çocukluktan yeni çıkan genç d’Artagnan’a babası kılıç hünerlerini öğretmekte ve oğlunun iyi bir silahşor olmasını istemektedir. Ona, yakın arkadaşı Kral’ın kumandanı olan Mr.Tréville’e hitaben yazdığı tavsiye mektubunu verir. Oğluna bundan sonra kendi yolunu çizmesi gerektiğini belirtip oğluyla vedalaşır. Kral XIII.Louis’nin yakın dostu ve silahşorların kumandanı Mr. Tréville, silahşorlarının Kral’a gösterdikleri cesaret ve sadakatleri için teşekkür etmektedir. Krallığın Kardinali Richelieu, daima Kral’ı ve Kraliçe’yi zor durumda bırakacak planlar yapmaktadır. Kendisine itaat eden Milady ve Kral’ın silahşorlarından olan Rochefort ile beraber hain planlar üzerinde konuşmaktadırlar. Kraliçe’ye büyük aşk besleyen Lord Buckingham, O’na sunacağı hediyeyi hazırlamakta, Kraliçe ise Kral XIII.Louis ile beraber tahtta düşlere dalmaktadır.
Burası öyle bir yerdir ki, kavgasız ve gürültüsüz bir gün geçmemektedir. Halk, başlarına bela almadan yaşamakta, Rochefort’un adamları ise etrafa korku salmaktadır. Genç d’Artagnan kapıştığı Rochefort’a gününü gösterir. Fakat genç adamı bayıltan Rochefort’un adamları, d’Artagnan’nın babasının verdiği tavsiye mektubunu ve parasını alır ve Paris’e doğru kaçar. Köylüler tarafından kendine getirilen d’Artagnan onların peşine düşer.
Kumandan Tréville, silahşorlarla çalışmakta, onlara talim yaptırmaktadır. Krallığın en ünlü “Üç Silahşor”u olan Athos, Porthos ve Aramis, bir gün önceki kuşatmanın zaferini kutlamaktadır. Genç d’Artagnan kaybettiği mektubun verdiği üzüntü ile Kumandan Tréville’i aramaktadır. Onu ararken, talim yapanlar arasında Rochefort’u görür. Tam ona ulaşmaya çalışırken silahşorlardan Athos’a çarpar. Hırçın ve sinirlidir. Athos genç oğlanın tepkisine karşılık vermek istemez. Kendisini düelloya davet eder ve randevulaşırlar. Kumandan Mr.Tréville genç oğlanı durdurur ve kendini tanıtır. D’Artagnan ona başından geçenleri anlatır. Randevusuna gelen d’Artagnan, Athos ile düelloya başladığı sırada Athos’un şahit olması için çağırdığı Porthos ve Aramis de oradadır. Bu sırada Rochefort’u gören d’Artagnan, Athos’u bırakıp onun parasını ve mektubunu çalan Rochefort’un adamları ve kendisi ile kavgaya tutuşur. Üç Silahşor’un da olaya dahil olup d’Artagnan’a yardım etmesiyle, Rochefort ve adamları korkarak oradan kaçar. Üç Silahşor’un gözüne giren d’Artagnan artık onlardan biridir. HEPİMİZ BİRİMİZ, BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN…..
Lord Buckingham‘ın ülkeyi ziyareti adına Kral XIII.Louis balo vermektedir. Tüm soylular ve Silahşorlar davetlidir. Bu arada d’Artagnan ilk bakışta Kraliçe’nin sırdaşı Constance’a aşık olmuştur. Lord Buckingham, Kral ve Kraliçe’yi İngiltere’ye davet ettiğine dair mektubu sunar. Milady ve Kardinal, bu davet mektubundan şüphelenir. Lord Buckingham gizlice buluşmak için sırdaşı Constance ile Kraliçe’ye haber yollar ve buluşurlar. Lord, Kraliçe’ye kendisine karşı duyduğu büyük aşktan bahsetmektedir. Kraliçe böylelikle yolculukla ilgili endişeye düşer; ama artık çok geçtir. Bu buluşmanın iki gizli tanığı olmuştur: Richelieu ve Milady.

II.Perde
Kraliçe’yi sabırsızlıkla bekleyen Lord Buckingham, kendi armasını taşıyan madalyonu ona vermek için hazırlanmaktadır. Kral XIII. Louis ve heyeti saraya gelmiştir. Davet başlamıştır. Kral ve misafirler dinlenmeye çekilirken, madalyonu armağan etmek için Lord Buckingham, Kraliçe ile gizlice buluşur. Bu durumu Milady izlemektedir. Kraliçe armağanı sağ salim ülkesine götürmesi için Constance aracılığıyla Üç Silahşor’a verir. Fakat Constance davetsiz bir misafirin kendilerini izlediğinin farkına varır. D’Artagnan’ı durumdan haberdar eder. Üç Silahşor, ülkelerine doğru dönüş yoluna çıkmıştır bile…
Üç Silahşor ülkelerine dönerken yolda uğradıkları handa dinlenir. Milady, Üç Silahşor’dan kutuyu çalmak için Rochefort ve adamları ile hana gelir. Kavgaya tutuşurlar. Rochefort’un adamlarından birinin kılığına giren d’Artagnan’ı fark eden Üç Silahşor kavgayı bırakır. D’Artagnan, Milady’nin elindeki kutunun içerisindeki madalyonu gizlice değiştirir. Büyük bir keyifle Kardinal Richelieu’ya çaldığı kutuyu götüren Milady, içerisindeki değişikliğin farkında değildir.
Kraliçe’nin doğum günü nedeni ile Kral XIII.Louis büyük bir balo düzenlemektedir. Kardinal Richelieu planladığı oyunu uygulamak üzere, Lord Buckingham’ı da Kral’a davet ettirmiştir. Kardinal bu büyük gecede Kraliçe’yi zor durumda bırakmak için gerekli hazırlığı yapmıştır; ama her şey istediği gibi gitmeyecektir.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü