Natalie Dormer


11 Şubat 1982 Natalie Dormer, İngiliz televizyon ve sinema oyuncusu. Showtime yapımı The Tudors dizisinde Anne Boleyn ve Home Box Office yapımı Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisindeki Margaery Tyrell karakterleri ile tanınmıştır.
 
Natalie Dormer 11 Şubat 1982'de doğdu. Dormer ilk olarak Chiltern Edge Ortaokulu, ardından kız öğrencilerin altıncı sınıfta kabul edildiği erkek lisesi olan Reading Blue Coat Lisesi'nde okudu. Üvey babası, annesi, kız kardeşi Samantha ve erkek kardeşi Mark ile birlikte İngiltere'nin Reading şehrinde büyüdü. Öğrenimi boyunca lider karakteri ile örnek bir öğrenci olarak gösterildi, okul netbol takımının yardımcı kaptanlığını yaptı ve okulun konuşmacı takımında yer aldığı için birçok ülkeye seyahat etti.
 
Okul yıllarında Allenova Dans Okulu'nda dans eğitimi aldı.Kendisini ailesinin "akademik umudu" olarak tanımlayan Dormer, Cambridge Üniversitesi Tarih bölümü için girdiği A-seviye sınavında giriş için yeterli dereceyi elde edemedi. Daha sonra drama okulları'nın seçmelerine katılmaya karar verdi ve Webber Douglas Dramatik Sanatlar Akademisi'nde eğitim almaya başladı.
 
Oyunculuk kariyeri
 
Webber Douglas Dramatik Sanatlar Akademisi'ndeki altı aylık eğitiminin ardından, 2005 yapımı Casanova filmindeki Victoria rolü ile ilk oyunculuk deneyimini yaşadı. Yönetmen Lasse Hallström Dormer'ın komedi zamanlamasından çok etkilendi ve senaryo onun için genişletildi. Rol için seçmelerdeki gücü ve performansı nedeniyle Touchstone Pictures ile üç film için anlaşma imzaladı, fakat bu filmlerin hiçbirinin çekimleri yapılmadı.[2][6] 2005'te Distant Shores adlı dizide küçük bir rolde yer aldı. Casanova filminden sonra dokuz ay boyunca işsiz kaldı ve bu durumu "Oyunculuk kariyerimin 12 ayı içerisinde olabilecek en iyi ders oldu" şeklinde ifade etti.[3] 2006 yılında Rebus dizisinin The Falls serisinde misafir oyuncu olarak Phillippa Balfour karakterini canlandırdı.
 
2007 ve 2008 yıllarında The Tudors dizisinin I. ve II. sezonlarında, İngiltere Kralı VIII. Henry'nin eşi Anne Boleyn'i oynadı ve oldukça olumlu tepkiler aldı. LA Weekly tabloid yazarlarından Robert Abele Dormer'ın performasını; "Natalie Dormer, Anne Boleyn rolü ile nefis tablomsu bir karmaşıklık sunuyor... onun esrarengiz, zamanı durduran huri olarak The Tudors için bir nimet olduğunu düşünüyorum." olarak açıklamıştır.
 
Filmografi

2005 Kazanova Victoria
2007 Kusursuz Cassie
2009 City of Life Olga
2011 W.E. Elizabeth Bowes-Lyon
2011 İlk Yenilmez : Kaptan Amerika Private Lorraine
2012 Electric Cinema: How to Behave(Kısa Film) Lauren Bacall
2013 Evden Uzakta Suzanne
2013 Zafere Hücum Nurse Gemma
2013 Danışman The Blonde
2013 The Ring Cycle(Kısa Film) Millie
2013 The Brunchers(Kısa Film) Her
2014 Riot Club Charlie
2014 Açlık Oyunları : Alaycı Kuş – Bölüm 1 Cressida
2015 Açlık Oyunları : Alaycı Kuş – Bölüm 2 Cressida
2015 Patient Zero
2016 The Forest Sara

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!