Bir Sabahattin Ali Trajedisi “Kayıp Kemiklerin İzinde“ Filiz’in Çok Üzüldüğü An…

Bir Sabahattin Ali Trajedisi “Kayıp Kemiklerin İzinde“ Filiz’in Çok Üzüldüğü An…

5 Mart 2018 Pazartesi
45 dakika
  • 22. Uçan Süpürge

Türkiye Turkey / 2018 / 45 / DCP / Renkli Color / Türkçe Turkish / İngilizce Altyazı English Subtitles

Yönetmen / Director: Nebil Özgentürk
Dünya Hakları /
World Sales: Nebil Özgentürk
E-posta /
E-mail: nebilozgenturk@mynet.com

1948’de faili meçhul cinayete kurban gitti Sabahattin Ali... Tam 70 yıl geçti, cesedi hala bulunamadı... Geride şiirleri, şarkı olmuş dizeleri, muhteşem roman ve hikayeleri, araştırmaları, uğruna canını verdiği memleket sevgisine dair fikirleri kaldı. Katledilmeden önce “Filiz hiç üzülmesin” demişti yaşadığı baskılara ve acılara dair... 70 yıl sonra kızı Filiz Ali’yle zalimce öldürüldüğü Istranca Ormanları’nın derinliklerine yolculuk yapıldı. Kayıp ve hiç bulunamayan kemiklerin izinde...! Bu belgesel Sabahattin Ali trajedisini ve Filiz Ali’nin bu hüzünlü yolculuğunu anlatıyor.

English Version

In 1948, Sabahattin Ali was victim of the unsolved murder... It’s been 70 years, the body still is not found... His poems, song lines, great novels and stories, researches and ideas about the love of the country where he gave his life for the sake of left behind. Before he was murdered, about the repression and suffering he said “Filiz hiç üzülmesin”. 70 years later, along with her daughter Filiz Ali, she traveled to the depths of the Strandja Forests where he was brutally murdered. In the footsteps of missing and never found bones...! This documentary tells the tragedy of Sabahattin Ali and Filiz Ali’s sad journey.

NEBİL ÖZGENTÜRK

Ege Üniversitesinde İşletme Fakültesini bitirdi. Üniversite yıllarında şiir ve yazıya  merak saldı. Günaydın gazetesi İzmir bürosunda muhabir olarak çalışmalara başladı. Sabah Gazetesi İstanbul merkezine transfer oldu. Romanya’dan Abhazya’ya ve Körfez Savaşı’na kadar savaş muhabirliği de yaptı.. 1990 yılında Sabah Gazetesinde röportaj köşe yazarlığına başladı. Köşe yazıları “Bir Yudum İnsan, Unutulmayanlar bir de Yıllar ve Yüzler ismiyle kitaplaştı. 1996 yılında başladığı Bir Yudum İnsan belgeselleri de tam 10 yıl sürdü. Toplamda bine yakın televizyon programına imza attı. Her biri biner dakikalık olan Türkiye’nin Hatıra Defteri ve Sanatımızın Hatıra Defteri belgeselleri de çok ses getirdi. Kültür sanat programları hazırlayıp yönetti. Belgeselleri arasında Yaşar Kemal’den Sezen Aksu’ya, Zülfü Livaneli’den Zeki Müren’e, Can Yücel’den Orhan Pamuk’a kadar bir dizi kültür sanat adamlarının hayat öyküsü var. Bunların yanı sıra kurumsal belgeseller ve kent belgeselleri de yaptı.Yayınlanmış 20 kitabı var. Toplamda 140 ödüle sahip.

English Version

He finished Ege University Business Administration Faculty. In his unıversity years he felt an interest in writing and poem. He began to work as a reporter at Günaydın Newspaper Izmir desk. He got transferred to Sabah Newspaper İstanbul centre. He worked as a war reporter from Rumenia to Abkhazia and Gulf War.. In1990 he began to work as a columnist and report writer at Sabah Newspaper. His columns were published by ‘’Bir Yudum Insan, Unutulmayanlar and Yıllar ve Yüzler names. The Bir Yudum Insan Documentaries which he began in 1996 lasted for 10 years. He completed close to one thousand television programmes. Also, The Türkiye’nin Hatıra Defteri and Sanatımızın Hatıra Defteri Documentaries which takes one thousand minutes (for each one) rose to prominence. He did and directed Art- Culture programmes. Among his documentaries, there are life stories of a series of
artculture men, from Yaşar Kemal to Sezen Aksu, Zülfü Livaneli to Zeki Müren, Can Yücel to Orhan Pamuk. He owns 20 books published. He has totally 140 awards.

Filmografi / Filmography

1999-2007 Bir Yudum İnsan
2007 Basının Kısa Tarihi
2007 Türkiye’nin Hatıra Defteri
2013 Sanatımızın Hatıra Defteri
2017 Almanya’ya Göçün Hatıra Defter

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü