Sus ve Piyano Çal

Sus ve Piyano Çal

5 Mart 2018 Pazartesi
82 dakika
  • 22. Uçan Süpürge

Almanya, Fransa, Birleşik Krallık Germany, France, UK /2018 / 82’ / DCP / Renkli Color / İngilizce, Almanca, Fransızca English, German, French / Türkçe, İngilizce Altyazı Turkish, English Subtitles

Yönetmen / Director: Philipp Jedicke
Senaryo
/ Screenplay: Philipp Jedicke
Görüntü Yönetmeni /
Director of Photography: Marcel Kolvenbach, Marcus Winterbauer
Kurgu /
Editing: Henk Drees, Carina Mergens
Müzik /
Music: Chilly Gonzales
Oyuncular /
Cast: Chilly Gonzales, Peaches, Leslie Feist, Sibylle Berg, Jarvis Cocker,
Kaiser Quartett, Joe Flory, Adam Traynor
Yapımcı /
Producer: Stephan Holl, Antoinette Köster
Yapım Şirketi /
Production Company: Rapid Eye Movies
Dağıtım /
Distribution: Fabula
E-posta /
E-mail: info@wearefabula.com
Yaş Sınırı /
Age Limit:

Berlin UFF’de prömiyerini yapan film, gerçek adı Jason Beck olan Grammy Ödüllü Kanadalı piyanist ve besteci Chilly Gonzales’i arşiv görüntüleri, röportajları ve güncel görüntüleriyle harmanlayarak dramatik bir şekilde anlatıyor. Peaches ve Feist
gibi birçok müzisyenle çalışan Chilly Gonzales, en çok da bu filmde de oldukça yeri olan Jarvis Cocker ile olan çalışmalarıyla biliniyor.

English Version

The film premiered at the Berlin UFF, dramatically narrates Grammy award-winning Canadian pianist and composer Chilly Gonzales, whose real name is Jason Beck, with archive images, interviews and current footage. Chilly Gonzales, who worked with many musicians like Peaches and Feist, is best known for his work with Jarvis Cocker, who has also a lot of place in this film.

PHILIPH JEDICKE

1977 yılında Almanya’nın Kehl şehrinde doğdu. Bir süre Kanada ve Fransa’da yaşadıktan sonra şu anda da yaşamakta olduğu Köln’e taşındı. Freelance olarak gazeteilik ve post-production yönetmenliği yapmaya başladı ve çeşitli televizyon kanallarına, film yapım şirketlerine, gazetelere, dergilere ve internet sitelerine çalışmaya başladı. Shut Up and Play the Piano Philipp Jedicke’nin ilk yönetmenlik denemesi.

English Versiyon
 
He was born in 1977 in the city of Kehl in Germany. After living in Canada and France for a while, he moved to Cologne, where he now lives. He started to work as a freelance journalist and post-production director and began working for various television channels, film production companies, newspapers, magazines and internet sites. Shut Up and Play the Piano is Philipp Jedicke’s first directorial experience.

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü