Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Festival - Bir Kadının Seks ve Hayat Bakışı : Signe Baumane Retrospektif

    6 Kasım 2022 Pazar
    • 33. Ankara Film Festivali

    Bir Kadının Seks ve Hayat Bakışı : Signe Baumane RetrospektifSigne Baumane Retrospective A Woman's Take on Sex and Life

    Doğum / Birth (2009 / 12’)

    Yazan, Yöneten ve Canlandıran: Signe Baumane

    Written, Directed and Animated by Signe Baumane

    17 yaşında ve hamile olan Anima, yaşlı kadınlardan deneyimleri hakkında tavsiye ister, ancak kadınların hikayeleri ona huzur vermek yerine korkutur.

    17 and pregnant, Anima seeks advice from older women about their experience but their stories scare her instead of providing her a peace of mind.

     

    Seks Meseleleri 1-3 / Teat Beat of Sex 1-3  (2004/ 4’)

    Yazan, Yöneten, Canlandıran ve Anlatan Signe Baumane

    Written, Directed, Animated and Narrated by Signe Baumane

    Signe, bu 4 dakikalık kısa filmde seks hakkındaki bilge düşüncelerini paylaşıyor.

    In this 4 minute short Signe shares her wise thoughts about sex.

     

    Cadı ve İnek / The Witch and The Cow (1991/ 2’)

    Yazan, Yöneten Signe Baumane

    Written and Directed by Signe Bauamne

    Minik bir cadı devasa bir ineği sağmaya çalıştığında işler kontrolden çıkar.

    Things get out of control when a tiny witch tries to milk an enormous cow.

     

    Minik Ayakkabılar / Tiny Shoes / Kurpites (1993/ 10’)

    Yazan, Yöneten ve Canlandıran Signe Baumane

    Written, Directed and Animated by Signe Baumane

    Bir kız, babası, bir prens ve bir ejderha hakkında bir hikaye.

    A story about a girl, her father, a prince and a dragon.

     

    Beş Sikik Hikaye / Five Fucking Fables (2002 / 7’)

    Yazan, Yöneten ve Canlandıran Signe Baumane

    Prodüktör ve Kurgu: John M. Donnelly

    Sinematografi: Josh Rechnitz

    Written, Directed and Animated by Signe Baumane

    Produced and Edited by: John M. Donnelly

    Cinematography: Josh Rechnitz

    5 farklı ve biraz ahlaksız hikaye;

    Çiçeklerle Nasıl Konuşulacağını Bilen Adam

    Bir İçecek

    Bir Kitaplığın Tepesinde

    Bana Kafanı Ver

    Yemeye Cesaret Et

    5 different, slightly immoral tales;

    The man who knew how to talk to flowers

    A drink

    On top of a bookshelf

    Give me your head

    Dare to eat

    Dişçi / Zobarsts / Dentist (2005 / 10’)

    Yazan, Prodüktör, Yöneten, Kurgu: Signe Baumane

    Produced, Directed, Written and Edited by Signe Baumane

    Dişçiye gitmeye hicivli bir bakış.

    A satirical take on going to the dentist.

     

    Aşk Hikayesi / Love Story  (1999 / 3’)

    Yazan, Yöneten, Prodüktör ve Kurgu Signe Baumane

    Written, Directed, Produced and Edited by Signe Baumane

    Aşk ve seksin ayrılması hakkında bir hikaye.

    A story about the separation of love and sex.

    Signe Baumane

    Signe Baumane, 7 Ağustos 1964'te Letonya'nın Auce şehrinde doğdu. 14 yaşında hikayeleri yerel gazetede yayınlanmaya başladı. 5 yıl felsefe okumak için Moskova Üniversitesi’ne gitti, 1989'da mezun oldu. Daha sonra Riga'nın Canlandırma Film Stüdyosu’nda giriş seviyesi pozisyonunda çalışmaya başladı. 1991'de ilk kısa animasyon filmi Cadı ve İnek’i yaptı. Filmden sonra Moskova ve Riga'daki yayınevlerinde illüstratör olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda 3 çocuk kitabı yazmakla ve kukla tiyatroları için setler yapmakla uğraştı. 1995’te, cesur bir feminist anlatımı sebebiyle Doğu Avrupa'da büyük ilgi gören ikinci kısa canlandırma filmi Minik Ayakkabılar’ı çekti. 1996'da birkaç film fikri ve kendine özgü tarzıyla New York'a taşındı. Orada bağımsız animatör Bill Plympton ile yapım yöneticisi ve sanat yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Bill Plympton ile çalışmasının tarzını geliştirdiğini aynı zamanda bunun ona komik ve saçma olma şansı tanıdığını ve ucuza film yapmayı öğrettiğini de ekliyor. 1998'de ‘Olağanüstü Yetenekli Uzaylı' olarak ABD yeşil kartı aldı ve 2005 yılında New York Film Akademisi üyesi oldu. Daha sonra kısa filmi Doğum'u ve ilk uzun filmi Cebimdeki Taşlar’ı Jerome Vakfı’ndan aldığı hibelerle çekti. Kariyeri boyunca şimdiye kadar 15 kısa ve 2 uzun film yönetti. Filmleri tüm dünyada 300'den fazla film festivalini gezdi, prestijli ödüller ve adaylıklar aldı. 2017 yılında Guggenheim Bursu ile ödüllendirildi.

    Signe Baumane, çalışmalarını iki zıt etkinin çelişkisi olarak tanımlıyor: Ciddi, karamsar, iddialı Doğu Avrupa ile iyimser, komik, şaka temelli Amerikan canlandırması. Aynı zamanda, büyük oranda Litvanyalı - Polonyalı illüstratör Stasys Eidrigevicius ve Çek sinemacı Jan Svankmayer'in yaratıcı dünyasından etkilendiğini belirtiyor. Filmlerindeki feminist yaklaşımın yanı sıra, tarzının kilit unsurlarından biri de içsel ve dışsal duygularının keşfi olarak ortaya çıkıyor. İnsanların içlerinde hissettiklerini taklit etmek ve onları dış dünyaya uyarlamak için ağır metaforlar kullanıyor. Filmlerinde depresyon, cinsiyet, hamilelik gibi zor konuları kullandığı için, görsel ve anlatımlı metaforların kullanımı, daha hafif bir dokunuş sağlayarak bu duyguların karmaşıklığını tercüme etmesine yardımcı oluyor.

    Signe Baumane was born in Auce, Latvia on August 7 1964. She started publishing her stories in her local newspaper at the age of 14. She went to Moscow University to study Philosophy for 5 years, graduating in 1989. She then began working at Riga’s Animated Film Studio in an entry level position as a cel painter. In 1991 she made her first short animated film The Witch and the Cow. After the film, she started working as an illustrator for publishing houses in Moscow and Riga. During this time she also kept busy writing 3 children’s books and making sets for puppet theaters. In 1995, she made her second short animated film Tiny Shoes, which garnered great attention in Eastern Europe for being a bold and brave feminist statement. In 1996, with a few films under her belt and having formed her own unique style she moved to New York. There, she started working with the independent animator Bill Plympton as a cel painter, production manager and art director. She states that working with Bill has evolved her style in different way. That influence gave her permission to be funny and silly. She also says that Bill taught her how to make films cheaply. In 1998 she received a US green card as an ‘Extraordinary Ability Alien’. In 2005 she became a New York Film Academy Fellow. She then made her short film Birth and her first feature film Rocks in My Pockets with the grants she received from the Jerome Foundation. So far in her career, she has directed 15 short films and 2 feature films. They have travelled to more than 300 film festivals all over the world as well as receiving prestigious awards and nominations. She has been awarded a Guggenheim Fellowship in 2017.

    Signe defines her work as the contradiction of two contradicting influences - the serious, moody, artsy Eastern European with the upbeat, funny, gag based American animation. She states that she is heavily influenced by the imaginative world of Stasys Eidrigevicius, a Lithuanin - Polish illustrator as well as the Czech film maker Jan Svankmayer. Besides the apparent feminist approach in her films, one key element of her style is her exploration of the internal and external emotions. She uses heavy handed metaphors to simulate the way people feel on the inside and adapting them to the outside world. As she uses difficult subject matters in her films such as ; depression, sex, pregnancies etc the use of the visual and narrated metaphors add a light hearted touch in helping her translate the complexities of feelings.

    Filmografi/ Filmography:

    2014 Cebimdeki Taşlar / Rocks in My Pockets

    2009 Doğum / Birth

    2007 Veteriner / Veterinarian

    2007 Seks Meseleleri / Teat Beat of Sex

    2005 Dişçi / Dentist

    2002 Kadın / Woman

    2002 5 5ikik Hikaye / Five Fucking Fables

    2001 Natasha

    1998 Aşk Hikayesi / Love Story

    1995 Kaplan’ların Tansırı / The God of the Tigers

    1993 Minik Ayakkabılar / Tiny Shoes

    1991 Cadı ve İnek / The WItch and the Cow

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü