Binlerce etkinlik ve mekanı keşfet...
Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    Şehrini Keşfet #Şehrine Özel Etkinlikler
    Duende x Kadıköy Sineması x The Irish Spirit: Başrol Müzik Cadillac Records

    Duende x Kadıköy Sineması x The Irish Spirit: Başrol Müzik Cadillac Records

    11 Mayıs 2023 Perşembe
    • Müzikal

    Duende x Kadıköy Sineması x The Irish Spirit: Başrol Müzik

    Cadillac Records (yön. Darnell Martin)

    Müzik, sinemanın sessiz olduğu dönemde dahi ayrılmaz bir parçasıydı. Filmlerle özdeşleşmiş özgün müzikler, filmler için yazılmış şarkılar, başucu albümü hâline gelmiş soundtrack albümleri… Müziği kullanmanın, müzikten beslenmenin dışında müziği başrole yerleştiren filmlerin de sayısı hiç az değil üstelik. Müziğin birleştirici gücüne ya da müziği üretmenin hazzına dair kurmaca hikâyeler; müzisyen biyografileri, müzik belgeselleri, konser filmleri… Müziğin sesini açmakla kalmayıp, müziği seyre dalmanın zamanı şimdi. Çünkü sinema ve müzik evrenlerini kesiştiren Duende, başrolde müziğin olduğu filmlerle Kadıköy Sineması’nın konuğu oluyor. Caz, rock, country, hip-hop, pop… “Başrol müzik!” seçkisi, her ay müziğin farklı türlerinden, farklı hikâyeler anlatan bir filmi seninle buluşturuyor.

    Seçkinin yeni filmi Cadillac Records, kamerasını efsanevi plak şirketi yöneticisi Leonard Chess’in yaşamına çeviriyor. Seks, şiddet, ırksal çatışmalar ve rock’n roll’un fon oluşturduğu 1950’lerin Chicago’sunda Chess’in stüdyosu Willie Dixon, Chuck Berry, Little Walter, Buddy Waters, Howlin’ Wolf ve Etta James gibi dönemin efsanevi müzisyenlerine ev sahipliği yapıyor.

    Filmin ardından: Gösterimin ardından rotayı BİNA’ya çeviriyoruz ve bant mag.’in DJ kabinindeki konuklarıyla filmlerin müzikal odağını gecenin teması hâline getiriyoruz. Cadillac Records’un çıkışında BİNA’da Cünort’un hazırladığı DJ seti seni bekliyor.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu