Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

14 Aralık 2016 Çarşamba
13 yaş altı izleyici kitlesi aile eşliğinde izleyebilir.
7 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur.
Şiddet ve Korku unsurları içerir.
Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir.
105 dakika
  • Macera
  • Bilim Kurgu

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi ya da sadece Rogue One, Gareth Edwards tarafından yönetilen ve görsel efekt yönetmeni John Knoll'dan gelen bir fikir ile Gary Whitta ve Chris Weitz tarafından yazılmış olan 2016 yapımı Amerikan epik uzay operası filmi. Yıldız Savaşları film serisinin ilk antoloji ve ilk bağımsız filmidir. Filmin başrollerinde, Felicity Jones, Diego Luna, Riz Ahmed, Ben Mendelsohn, Donnie Yen, Jiang Wen, Forest Whitaker, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk ve Jonathan Aris yer almaktadır.

Yapımcılığı Lucasfilm tarafından üstlenilen filmin konusu kronolojik olarak Sith'in İntikamı ve Yeni Bir Umut filmlerinin arasında gerçekleşmektedir. Temel çekimler Ağustos 2015'in başlarında Elstree Studios'da başladı. Film 16 Aralık 2016 tarihinde gösterime girdi, eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı ve dünya çapında 1 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.

Kadro

Felicity Jones, Jyn Erso
Diego Luna, Kaptan Cassian Andor
Spencer Wilding, Darth Vader
Riz Ahmed, Bodhi Rook
Ben Mendelsohn, Direktör Orson Krennic
Donnie Yen, Chirrut Imve
Jiang Wen, Baze Malbus
Forest Whitaker, Saw Gerrera
Mads Mikkelsen, Galen Erso, Jyn'ın babası
Alan Tudyk, Asi droid K-2SO (hareket yakalama)
Jonathan Aris, Senator Jebel
Genevieve O'Reilly, Mon Mothma
Ingvild Deila, Prenses Leia (hareket yakalama)
Guy Henry, Grand Moff Tarkin (hareket yakalama)

Yapım

Şubat 2013'te The Walt Disney Company CEO'su Bob Iger, her biri Lawrence Kasdan ve Simon Kinberg tarafından bireysel olarak yazılmış olan iki seri dışı filmin gelişimini onayladı. 6 Şubat'ta Entertainment Weekly, Lucasfilm'in başrollerinde Han Solo ve Boba Fett'in oynayacağı iki filmin üzerinde çalıştığını bildirdi. Disney CEO'su Jay Rasulo bu iki seri dışı filmin özgün hikaye olduğunu ifade etti.

Mayıs 2014'te Gareth Edwards'ın 16 Aralık 2016 tarihinde yayınlanacak ilk filmi yöneteceği ve Gary Whitta'nın filmi yazacağı açıklandı. Ocak 2015'te Whitta, film üzerindeki çalışmalarını bitirdiğini ve artık filmin olacağını açıkladı. Kinberg yerine yedek olarak düşünülmüştü. Ertesi ay Chris Weitz'in senaryoyu yazmak için imzayı attığı açıklandı. Mart 2015'te filmin ismi Rogue One olarak açıklandı.

Oyuncu seçimi

Ocak 2015'te The Hollywood Reporter; Tatiana Maslany, Rooney Mara ve Felicity Jones dahil olmak üzere birçok kadın oyuncu ile başrol için denemeler yapılmaya başlanıldığını belirtti. Mara'nın kardeşi Kate ile de deneme çekimleri yapıldı. Şubat 2015'te Jones ile başrol için son görüşmeler yapıldığı açıklandı. Mart 2015'te Jones'ın kadronun parçası olduğu açıklandı. Mayıs'ta Riz Ahmed ve Diego Luna başrollerde kadroya dahil oldular. Haziran 2015'te Forest Whitaker kadroya dahil edildi.

Çekimler

Temel çekimler Ağustos 2015'te Hertfordshire'daki Elstree Studios'da başladı. Bazı sahneler İzlanda ve Ürdün'ün yanı sıra Maldivler'deki Laamu Atoll'da çekildi.

Pazarlama

Roge One'ın tanıtımı Temmuz 2015'te Mission: Impossible – Rogue Nation filminin yayınlanmasından dolayı ilk olarak gecikmeye uğradı. Disney'in filmin ismini açıklamasından çok önce, Paramount Pictures Ocak 2015'de Amerikan Sinema Filmleri Derneği'ne filmin ismini tescilletmiş ve açıklamıştı. Rogue One ve Rogue Nation isimlerinin arasındaki benzerlikten dolayı Lucasfilm halkın aklındaki karışıklığı önlemek amacıyla tanıtım üzerinden Paramount ile anlaşmaya uzandı. Lucasfilm, Anaheim'de Yıldız Savaşları Töreni'nde sahnelenen kısa fragman hariç, 2015'in ortalarının sonrasına kadar Rogue One'ın tanıtımı için yasaklama kararı aldı.

Önemli ödülleri ve adaylıkları

89. Akademi Ödülleri

En İyi Görsel Efekt (John Knoll, Mohen Leo, Hal T. Hickel ve Neil Corbould) - Adaylık

En İyi Ses Miksajı (David Parker, Christopher Scarabosio ve Stuart Wilson) - Adaylık

70. BAFTA Ödülleri

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı (Amy Byrne, Francesca Crowder, Alexis Continente, Chloe Grice ve Luca Saccuman) - Adaylık

En İyi Görsel Efekt (Neil Corbould, Hal T. Hickel, Mohen Leo, John Knoll ve Nigel Sumner) - Adaylık

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü