-

Uluslararası Kısa Kurmaca Yarışması 1

7 Ekim 2019 Pazartesi
  • Kurgu

ANNA

 

Yönetmen  Director: Dekel Berenson

Yapımcı  Producer: Merlin Merton, Olga Beskhmelnytsina

Senarist  Screenplay: Dekel Berenson

Görüntü Yönetmeni  DoP: Vova Ivanov

Kurgu  Editing: Yegor Troyanovsky

Oyuncular  Cast: Svetlana Barandich, Anastasia Vyazovskaya, Eric R. Gilliatt

 

Savaş sonrası Doğu Ukrayna’nın küçük bir sanayi kasabasındayız. Et fabrikasında çalışarak köhne bir evde yaşayan orta yaşlı ve dul Anna, kendisi ve 16 yaşındaki kızı için daha iyi bir hayatın hayalini kurmaktadır. Hayatının tekdüzeliğinden bunaldığı bir anda radyoda turist erkekler için düzenlenen bir parti anonsuna denk gelir. İlerleyen yaşına karşın partiye katılmaya karar veren Anna, Amerikalı erkeklerin asıl niyetleriyle ve küçük kızının da partiye katılıyor olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalır. Anneyle kızı içine düştükleri durumun absürtlüğü ve uygunsuzluğunun farkına vardıklarında daha iyi bir hayat hayallerinden vazgeçerler.

 

Anna, a middle-aged single mother, lives in a small industrial town in war-torn Eastern Ukraine. She works in a meat processing plant, lives in a rundown apartment and dreams for a better life for herself and her 16-year-old daughter. Desperate for a change, she is lured by a radio advertisement to attend a party organized for foreign men who are touring the country, searching for love. Despite not having been out for years she decides to take part in the event. At the party, Anna is confronted with the realities of old age, with the American men's real intentions, and by her underaged daughter who is also attending the event. Both mother and daughter realize the absurdity and indignity of the situation and abandon their dream for a better life.

 

DÜNYANIN SONUNDAN MEKTUPLAR

POSTCARDS FROM THE END OF THE WORLD

Yönetmen  Director: Konstantinos Antonopoulos

Yapımcı  Producer: Fani Skartouli

Senarist  Screenplay: Konstantinos Antonopoulos

Görüntü Yönetmeni  DoP: Thodoris Mihopoulos

Kurgu  Editing: Livia Neroutsopoulou

Müzik  Music: Larry Gus

Oyuncular  Cast: Giorgos Gallos, Angeliki Dimitrakopoulou, Isavella Anagnostopoulou, Magda Varda, Dimitris Bitos

 

Dimitra ile Dimitris, iki kızlarıyla birlikte Akdeniz’in ücra bir adasında sıkıcı bir aile tatilinin ortasındayken dünyanın sonu gelince ailecek oradan kaçmaya çalışırlar.

 

Trapped in a seemingly dull family vacation, Dimitra, Dimitris and their two daughters will have to find a way out of a secluded island in the Mediterranean, when confronted with the unexpected end of the world.

 

EL ELE

MANO A MANO

Yönetmen  Director: Louise Courvoisier

Senarist  Screenplay: Louise Courvoisier

Görüntü Yönetmeni  DoP: Augustin Bonnet

Kurgu  Editing: Sarah Grosset

Müzik  Music: Quiet Island

Oyuncular  Cast: Abby Neuberger, Luca Bernini, Mehdi Azema

 

Akrobasi turnesindeki Abby ve Luca çiftinin ilişkileri giderek kötüleşmektedir. Karavanda yolculuk ederken sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kalınca birbirlerinin güvenini yeniden kazanmaya çalışırlar.

 

Abby and Luca, a couple of acrobatic artists, travel to perform from stage to stage. Their relationship is getting worse. The time of a trip by camper, they will have to face their problems and try to regain confidence in one another.

 

OKUL GEZİSİ

THE SCHOOL TRIP

Yönetmen  Director: Salvatore Allocca

Yapımcı  Producer: Alfredo Borrelli, Lorenzo Borrelli

Senarist  Screenplay: Salvatore Allocca, Emiliano Corapi, Massimo De Angelis

Görüntü Yönetmeni  DoP: Gianluca Palma

Kurgu  Editing: Marco Spoletini

Müzik  Music: Ivan Granatino

Oyuncular  Cast: Fatou Mbemgue, Filippo Scotti

At the age of 14, Megalie, daughter of an immigrant family from Senegal but born and brought up in Italy, is faced with the difficult task of finding a place for herself in the world she is living in. When she is denied the opportunity of taking part in a school trip abroad, a perfect occasion for the girl to reveal her feelings to her classmate Marco, that place in the world will seem unattainable to her. But will it really be so?

 

TUZ , BİBER; ZEVKE GÖRE

SALT AND PEPPER TO TASTE

Yönetmen  Director: Teymur Hajiyev 

Yapımcı  Producer: Teymur Hajiyev, Balakishi Gasimov

Görüntü Yönetmeni  DoP: Evgeny Rodin

Müzik  Music: Tony Anderson

Oyuncular  Cast: Leyla Madatkhanova, Turan Abbasov, Zulfiyye Nazar Mammadova

 

Yalnız bir kadın kızı ve oğluyla birlikte yaşamaktadır. Aynı çatıyı paylaşsalar da ruhları ayrı düşmüştür. Hayatlarını düzene sokma yönünde karar vermeleri gerekiyordur ancak hiçbiri acısını paylaşmaya istekli değildir.

 

A lonely woman lives with her daughter and son. They live under one roof but their souls are scattered. A decision has to be made to put their lives in order, but neither of them is willing to share their pain.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü