Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    3. Uluslararası İstanbul Hikaye Anlatıcılığı Festivali

    • Festival

    3. Uluslararası İstanbul Hikaye Anlatıcılığı Festivali 

    Yaş Sınırı : +13 

    Tüm program

    ÖN AÇILIŞ17 MART SALI 20.30

    ŞEREFİYE SARNICI- ÜCRETSİZ

     Akış:

    İstanbulimpro ve Muzip Masal Cini Fesitival’in açılışı

     Giriş; Masal /Deniz S.Evren (5’)

    Müzik: Şenol Morgül (5’)

    ​Video/Söyleşi; Babam :Pertev Nail Boratav ve Ben ve Bizim Çocuklar /Korkut Boratav’la Söyleşi (10’) 

    ​P.N.Boratav’dan Tekerleme /Deniz S.Evren  (5’)

    ​Döndük Bir Baktık ki; Hocam ve Hocamın Hocaları ve Bir de Biz /Fuat Ercan (15’) 

    ​P.N.Boratav’dan Bir Masal / Deniz S.Evren (8’) 

    ​Müzik: Şenol Morgül (5’)

    ​Hikayelerin Değişim Öyküsü; İNSAN kalan yanımızı hatırlama /Fuat Ercan (20’) 

    ​Bize de mi Tam Bilet-Deniz S.Evren. (5 ‘) 

    ​Göç Yolları; Göçün Gerçek Hikayesi: Suriye /Afşin Evren (20’)

    ​Suriyeli Bir Çocuğun Hikayesi /Deniz S.Evren (8’)

    ​Müzik: Şenol Morgül (5’)

    1.GÜN: 18 MART ÇARŞAMBA 20.30

    İstanbulimpro SAHNE

     Melisa Ferahyan

     Dedemin Hikâyesi

     "Van'dan İstanbul'a Uzanan Bir Göç Yolu."

     Yol dilini benimseyip farklı duraklarda, farklı insanlarla, farklı dillerde kesişen bir hayat...

     Sümeyye Anıl

     Kökler ve Diller

     1960 yılında Konya-Piribeyli'den Belçika'ya giden şu anda dördüncü kuşağın Belçika'da yaşadığı Anıl ailesi ile yıllar yılar önce Konya-Cihanbeyli'den Halep'e göç etmiş ardından 2012'de Türkiye'ye gelmiş bambaşka bir ailenin farklı farklı diyarlarda ana dilleriyle var olma ve yeni bir dili öğrenme mücadelesi sırasında yaşadıkları trajikomik hâllerin, dillerin ve bu iki ailenin torunlarının İstanbul'da kesişen yollarının bir anlatısı ...

     Elbruz Aksoy

     "ŞELAME" Sen bir parça hamur sanırsın, o 1864'te Kafkasya'da yoğurulur, Bulgaristan'da mayalanır, Suriyede kızartılır ve hikayesi 155 senedir hepimizi yakar...

     Ayça Atçı

     Ben buraların yabancısıyım, ait olduğu yeri, “Orada doğsaydım belki de başka türlü olurdu her şey.” diyerek arayan bir Çerkes'in hikayesi.

     2.GÜN: 19 MART PERŞEMBE 20.30

    İstanbulimpro SAHNE

     Deniz Soruklu Evren

     Bir Suriye Masalı:  Belki bir hikayenin içinde ters giden bir sürü şey olabilir. Ama bu hikayenin hep böyle gideceği anlamına gelmez zaman hep şaşırtır.

     Sezai Sarıoğlu

    ​"AYAKLARINI GURBETE SARKITAN ÇOCUK" İnsan hep gider, geçmişe gider, geleceğe gider, ama gider. İnsan en çok, kendini gider ve kendine gider. Dilinde hep aynı türkü; "Duvarları ve sınırları aşabilene derler sevgili / Ama ne eksik ne fazla iken uçamazsınız...", diyerek gider. Bir varmış diye, yoğa, bir yogmuş diye vara gider ama gider. Gide gide Karacaoğlan'a varır, ondan "Kim var imiş biz burada yoğ iken" cümlesini alır, hayatın cümle kapısından geçerek, cümle âleme sınırsız cümle olmaya gider...

    Esmeray

    ​Esmeray Kestirmeden Hikayeler

    Tek kişilik. Çok kişilikli bir gösteri.

     Oturarak mı ayakta mı işenir? Aman oturarak işeme. Oda mı, pornografi teşhiri mi, yok yok sperm yoklaması. Kes, ay kestirme sakın ha. Ne kesildi, kim kesti? Kes sesini. Kısadan hisseye ordan da orgazma. Kimin vajinası daha orjinal? Biyolojik, anti biyolojik. Bir de hakikiler

     3.GÜN: 20 MART CUMA  20.30

    İstanbulimpro SAHNE

    Raffi Feghali (Lübnan)

    ​Henrik Ibsen Peer Gynt oyununu 1867 yıılnda yazdı. Ancak oyun yazılmadan önce ya da sonra belki de zamanın sonuna dek dünya birçok Peer Gynt gördü ve görecek.

    “Bourj Hammoud’lu Peer Gynt”, Beyrut’un kuzeydoğusunda bulunan varoş mahallesi Bourj Hammoud’lu Peer Gynt’ün aşkı Solveig’i aramasının hikayesidir.

     Vivian Faria (Brezilya)

    ​"Yaşam yolu hakkında bir umut tohumu: Bazen hikâyelerimizde kader bize, 'Gitmelisin,' der... Bazen biz kendi kendimize, 'Gitme vakti," deriz. Bu çok canımızı yaksa da, sonrasında her nereye gitsek yuvamızın orası olabileceğinin farkına varırız."

     Sefarad Anlatıcıları

    4.GÜN: 21 MART CUMARTESİ  20.30

    İstanbulimpro SAHNE

     Ersin Şen

    ​Unuttum- Göçmen bir aile doğmak

    Unutmanın hayatı ele geçirmesi ve köklerimizin bağlı olduğu hikayeleri yitirmemizin anlatısı. Göçmen bir ailede doğmak.

    ​Aşık Erzade Kapan

    Geleneksel Âşık kültürünün günümüzdeki temsilcisi Âşık Erzade ile hikayeler,masallar ve öyküler

    Sahand Sahebdivani (Hollanda)

    Dünya büyük bir göçün etkisi altında! Savaşlar, kıtlık, fakirlik ve politikalar insanları yurtlarından, evlerinden ayrılarak tüm hayatlarını geride bıraktıkları bir yolculuğa başlamaya zorluyor. Tarih boyunca göç yolları üzerinde medeniyetler ve kültürler kurulmuş olan Anadolu’da hikayelerin ve hikaye anlatıcıların sesine kulak vermek için terk-i diyarın hikayelerine misafir oluyoruz.

    Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festival’i olarak tüm zamanların en önemli hikaye
    konularından birine kapılarımızı açıyoruz; “Terk-i Diyar” 2020 yılının Mart ayının 18 günü ile 21 günü arasına denk gelecek olan 3 İstanbul Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Festivali bu yıl “Terki Diyar” temasıyla hikaye severlerin karşısına çıkıyor. istanbulimpro ve Muzip Masal Cini ortak organizasyonuyla üçüncüsünü düzenlemeye hazırlandığımız festivalimizde Türkiye ve dünyadan birçok hikâye anlatıcıya ev sahipliği yapan festivalde bu sene göç hikayelerine yer veriyoruz.
    Hikâye ve masallarımızın büyük üstadı Pertev Nail Boratav’a ithafen gerçekleşecek festivalimizi “Kış Ruhu”nda üşüyerek sınırları aşan düşünce ve deneyimin önündeki engelleri yıkarak en uzak sahile doğru yol alan tüm sürgün edilmişlere adıyoruz.
    Festivalimizde hikâye anlatıcılığı performansları ve atölyelerin yanında “Pertev Naili Boratav ve Hikâye Anlatıcılığı” ekseninde göç, sürgün ve mültecilik konularında uzmanlarla paneller gerçekleştirilecektir.
    Ülkemizin öncü doğaçlama topluluklarından istanbulimpro ve masal araştırma projesi olan Muzip Masal Cini olarak büyük ozan ve halk aşığı Şeref Taşlıova’nın bir röportajında dile getirdiği: “Dünya halk hikayeciliğini Türkiye’ye mal etmek üzere, dünyadan etrafımıza insanlar getirerek, bir “Dünya Halk Hikâyelerini de Türkiye’de gerçekleştirebilirsek çok iyi olur.
    Bunu da gerçekleştirip dünyadan göçersem, öteki dünyada artık sorgu sual sorulmaz bana.” hayalini gerçekleştirmeye çalışmaktan mutluluk duyduğumuzu belirterek tüm hikâye severleri festivalimize bekliyoruz.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü