Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Aşık Atışması Aşık Erzade Kapan – Aşık Tacettin Dursun

    • Tiyatro

    “Aşık Atışması”

    Aşık Erzade Kapan – Aşık Tacettin Dursun

    İstanbulimpro Sahne her Çarşamba 20.30’da Aşık geleneğinin günümüz temsilcilerinden Aşık Erzade Kapan’ı her hafta başka bir Aşık ile sahnesinde konuk ediyor.

    19 Ocak Çarşamba akşamı Aşık Erzade Kapan, Aşık Tacettin Dursun atışmasına, aşık deyişlerine, bu ozanların geleneksel hikaye anlatıcılığına tanıklık etmek, için sizleri istanbulimpro SAHNE’ye bekliyoruz...

    Kimdir Aşık Erzade Kapan?

    Kars'ın Çerkez Azat köyünde 1947 yılında dünyaya geldi. İlkokulu bu köyde, ortaokulu Kars'ta bitirdi. Çocukluğunu çiftçilik yaparak geçirdi. Kars'ta Çobanoğlu'na ait aşıklar kahvesine üç yıl akşamları aralıksız devam ederek orada usta aşıkları dinledi. Kendisi pek çok türküyü, şiiri, atışma örneklerini, öykülü türkü geleneğini bu kahvede öğrendiğini söyler. Aşık Murat Çobanoğlu'dan makam ve saz çalmayı öğrenmiştir. 1984'ten itibaren Konya'da yapılan Türkiye Aşıklar Bayramı'na katıldı. Atışma ve taşlama dallarında ödül aldı. Yurt içindeki tüm aşıklar şölenlerine iştirak eden Erzade Kapan, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü’nden emekli olup İstanbul'da sazıyla, sözüyle aşıklık geleneğini sürdürmektedir.

    Kimdir Aşık Tacettin Dursun?

     1964 yılında Çıldır’ın (sonradan Arpaçay’a bağlanan) Cala (şimdiki adı Doğruyol) köyünde doğdu. Asıl adı Tacettin Dursun’dur. İlkokulu köyünde okudu.

    Aşıklık geleneği ve şiirle küçük yaşlarda ilgilenmeye başladı. Köylerine gelip giden aşıklar aracılığıyla geleneği ve şiiri öğrendi.

    Azerbaycan aşıklık geleneğine bağlı olarak özellikle Çıldırlı Şenlik’ten (1850-1913) etkilendi. Zamanla Latif Şah, Köroğlu gibi birçok aşık anlatısı ve değişik makamlar öğrendi.

    Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde şenlik ve etkinliklere katılan Aşık Tacettin bugüne dek usta malı ve kendi türkülerinin yer aldığı 5 albüm hazırladı. Bir şiiri: Erciyes’ten Ağrı Dağı başına kurban olam / Bu vatan bizim kardaşım işine kurban olam / Ağlatmayın anaları yiğitlerin peşine / Benim aziz milletimin yaşına kurban olam…Her gün dört mevsim yaşarız sözüm olsun nizamı / Şairleri şiir söyler kahramandır ozanı / Dört bir yana bu vatana yükselmekte ezanı / Ay yıldızlı sancağın peşine kurban olam…İzmir’de deniz ısınsa düşünüyorum Van’ı / Geçmişini iyi bil ki tanımalı atanı / Ey Tacettin nerye gitsen seveceğim vatanı / Uğruna canım veririm taşına kurban olam…

    • Gününde ve saatinde kullanılmayan biletler geçersiz olup, bilet bedeli ve hizmet bedeli iadesi ve/ veya değişiklik yapılması mümkün değildir. Gün ve saatinde kullanılmayan biletlerin iadesi için Biletinial’dan talepte bulunulamaz.
     
    • Biletinizi mücbir sebep ya da etkinliğin iptali haricinde herhangi bir sebeple kullanılamayacak iseniz, en geç etkinlik saatinden 2 saat önceye kadar, Biletinial ile irtibata geçebilirsiniz.
     
    • Organizasyon sahibi kurum ve/veya kuruluşlar konser verilecek alanlarda ve/veya konser salonlarında oturum düzeni ve planında uygun gördüğü durumlarda yer değişikliği yapma hakkına sahiptir.
     
    • Kullanıcı Biletinial üzerinden satın almış olduğu biletler için etkinlik için geçerli olan yaş sınırı kurallarına uyduğunu kabul eder. Yaş sınırları için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.
     
    • Etkinliğe ait indirimli bilet tanımı olması ve indirimli bilet seçeneği ile bilet satın alınması durumunda Kullanıcı bu indirimli bilete tabi olduğu kabul ve tahaahüt eder. İndirimli biletler için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.
     

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü