Romeo and Harriet Musical at BLIS

Blis'te Romeo ve Harriet Müzikali

  • Çocuk Oyunu
  • Tiyatro

Blis'te Romeo ve Harriet Müzikali

Shakespeare'in ünlü eseri Romeo ve Julıet'in eğlenceli bir uyarlaması olan bu çocuk müzikali, günümüz New York sokaklarında geçmekte ve birbirlerine düşman iki ailenin arasında kalmış aşıklar Romeo ve Harrıet'in hikayesini anlatmaktadır.Değişik müzik türleri eşliğinde sergilenen 9 farklı dans gösterisiyle bezenmis aksiyon dolu macerada, shakespeare'in heyecanlı söylevlerini dinlerken, karakterlerin "şekspiryen ingilizce" ve günümüz ingilizcesi ile sunacakları  rap, rock, broadway jazz  ve pop müzik örnekleriyle dolu performanslarını izleyeceksiniz. .BLIS ortaokulu'nun  5., 6., 7., ve 8. Sınıf öğrencilerinin sahneye koyduğu ve 60'ın üzerinde öğrencinin oyuncu, sahne tasarımcısı ve yönetmen olarak görev aldığı bu eğlenceli müzikali kaçırmayın!

Bilgi: davidg@blisankara.org

ROMEO AND HARRIET MUSICAL AT BLIS

This children’s musical is a hilarious parody of the famous Shakespeare play Romeo and Juliet.
The play takes place on the streets of New York City in modern day. We have two families and their gangs at war with each other, with the young lovers Romeo and Harriet stuck in between. The action plays out through 9 exciting dance numbers from different musical styles. You will see characters rocking to the tunes and dancing, while hearing passionate speeches from Shakespeare in this crazy adventure.  The language of the play is sung and spoken in both in Shakespearean verse and modern speech. We’ve got rapping, high-energy rock songs, jazzy Broadway-style show tunes, pop numbers and more.

Performed by BLIS Middle School students from 5th, 6th 7th and 8th grades. Come out and see this wild and fun musical created by over 60 students in performance, set design and filmmaking!

PERFORMANCES:
MAY 16, 2019 19:00
MAY 17, 2019 19:00

Information: davidg@blisankara.org

BILKENT LABORATORY AND INTERNATIONAL SCHOOL (BLIS)
PERFORMANCE HALL (HIGH SCHOOL BUILDING) BILKENT UNIVERSITY EAST CAMPUS

Lights and Sound provided by FMU Band FATİH MEHMET ÜNAL  fatihmunal@gmail.com 
0544 237 3706

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü