-

Doğaçhane Tiyatro Sporu Karşılaşması

90 dakika
  • Tiyatro

Doğaçhane Tiyatro Sporu Karşılaşması - Tiyatrohane

2 Perde - Doğaçlama Komedi

Gecenin sonunda kazanan kırmızı takım mı yoksa mavi takım mı olacak?

Tiyatro sporu ABD ve Avrupa 'da, Theatresports ismi ile, alternatif oyun mekânlarında seyircilere sunulan "Modern Doğaçlama Tiyatro" ya ait bir gösteri türüdür. Oyuncuların takımlara ayrılıp birbirleri ile "müsabaka" etmesi mantığına dayanır. Bir birbirinden farklı turlar (round) doğaçlama olarak oynanır. Her turun kendine özgü önceden belirlenmiş kuralları bulunmaktadır. 

Bir tiyatro sporu gösterisinin en temel özelliği seyircinin aktif katılımının sağlanmasıdır. Bu gösterilerde seyirci doğaçlamaları yönlendirir ve fikirleri ile doğaçlamaları belirler. Her tur seyirciden alınan bir fikir (oyuncunun doğaçlamayıbaşlatması için, oyuncuya yol gösterecek herhangi bir fikir - mekân, nesne, durum, yönelim vs.) Doğrultusundaşekillenir. 

Tiyatro Sporu gösterisi asla tekrar etmez. Her şey o oyuna ve o seyirciye özeldir. Bu sebeple her oyun birbirinden farklıdır. 

Tiyatrohane bünyesinde var olan ekipte uzun süredir beraber çalışan birbirinden farklı karakterlerde ama tek bir amaç için yola çıkmış çılgın üyeler var. Çılgın diyoruz çünkü doğaçlama tıpkı hayat gibi plansız, sürprizlerle dolu ve kontrol edilemez. Bu durumu kabullenmek ve bu çılgın dünyanın farkındalığına erişmek için bazı normallik sınırlarını esnetmeye ihtiyaç var. Görünenin arkasındaki iletişim biçimleri ve hayata dair her şey Doğaçhane ile sahnede vücut buluyor. Üstelik seyirci de bu işin içinde… Doğaçhane, seyircilerini bu çılgın çarkın içine alıp onlarla birlikte oynuyor.

Doğaçlama takıl, planlar asla işe yaramaz!

Detaylı Bilgi için Tıklayınız

Moderatör / Hakem:  Başak Fındıkçıoğlu

Oyuncular:
Ayşegül Selçuk
Burcu Aktürk
Enis Yazar 
Gülin Pirim
Livio Jr. Angelisanti
Melike Çerçioğlu Bilgiç
Nilüfer Bilgili
Oytun Cebeci
Sevgi Girgin
Tuna Kurt
Vahap Polat

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü