-

Gördesli Makbule Efe (ANADOLU'nun KAHRAMAN KADINLARI)

80 dakika
  • Tarihsel Drama

Gördesli Makbule Efe (ANADOLU'nun KAHRAMAN KADINLARI)

Yaş Sınırı:8+

Oyunumuz müzikli danslı tarihsel drama türündedir.
Ana Tanrıça Kibele’den Savaşçı İzmirli Amazon Kadınlarına; Anadolu Bacıları’ndan Nene Hatun, Tayyar Rahime, Kara Fatma, Nezahat Onbaşı, Şerife Bacı ve Gördesli Makbule’lere Kahraman Türk Kadınlarının  ilham veren, kadının gücünü gösteren destansı öykülerini 25 kişilik oyuncu kadrosundan  izleyeceksiniz. "

Eser; Milli Mücadelenin 100 yılı anısına 2018 yılında hazırlıklarına başlayarak yazıp yönettiğimiz Milli Mücadelede büyük rol oynayan kahraman Türk Kadınlarının hayatlarından kesitlerin sahne sahneye taşındığı Müzikli Danslı Tarihsel Dram türündedir.

Eserimiz;

Milli Mücadele Dönemini ve Milli Mücadelede aktif roller alarak şehit ve gazi olmuş Nene Hatun, Kara Fatma, Tayyar Rahmiye, Şerife Bacı, Nezahat Onbaşı, Çete Ayşe, Gördesli Makbule gibi birçoğu İstiklal Madalyası almış hayatlarından kesitleri Dramatik bir kurgu ile sahneye taşımaktadır. Eserde Gördesli Makbule Efe’nin dramatik hikayesi öne çıkar.

1902 yılında Manisa'nın Gördes ilçesinde dünyaya  gelmiş Gördesli Makbule Hanım’ın Halil Efe ile evlenmesi ve eşinin itirazlarına rağmen eşiyle birlkte Kuvayi Milliye emrinde savaşa katılması  ve düşmanlarca şehit edilmesi süreci anlatılır.

 Gördesli Makbule’nin kalabalık olan ailesinin küçük bir çiftliği ve tarım arazileri vardı. Küçük yaşlarda ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrenmiştir. 12 yaşında babası Abdullah Efendi'yi kaybeder. Ağabeylerinin himayesi altında büyüyen Makbule Hanım, Eylül 1920'de Ustrumcalı Halil Efe ile evlenir. Kocasının itirazlarına rağmen  (Şehit) Halil Efe ile  birlikte akıncı olarak dağlara çıkar.

Yunan ordusunun 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'i işgal ederek Batı Anadolu'ya doğru ilerlemesi üzerine eşiyle birlikte Kuvayi Milliye emrinde çete savaşlarına katılırlar. Bu dönemde büyük yararlılıklar göstererek Yunan kuvvetlerine ağır kayıplar verdirse de girdiği br çatışmada şehit olur.

Makbule Hanım 17 Mart 1922 tarihinde Akhisar-Sungurlu sınırı üzerinde bulunan Kocayayla'da  Yunanlılarla girdiği bir çarpışmada başından vurularak şehit oldu. Şehit düştüğünde henüz 21 yaşındaydı.

Gördesli Makbule ile birlikte kurtuluş savaşı döneminde askerin ve halkın  savaşa katılması , yardımları  başlıkları ile milli mücadele anlatılmaktadır.

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü