Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Jı Akademiyê Re Raporek

    45 dakika
    • Tiyatro

    Jı Akademiyê Re Raporek

    Süre 45' / Tek Perde

    “Sayın akademi üyeleri ! Geçmişteki maymun yaşamıma ilişkin bir rapor hazırlayıp akademiye sunmaya çağırmakla bana şeref veriyorsunuz.”

    Kızıl Peter Akademiye sunduğu rapora böyle başlar ve maymun doğasının çoktan yitip gittiğinden ve o günleri güçlükle hatırlayabildiğinden dert yanarak hikayesini anlatmaya başlar.

    Hagenbeck firmasından bir avcı grubu Afrika’da -ki sonrasında Kızıl Peter bu avcı grubunun başkanıyla az kırmızı şarap şişesi boşaltmayacaktı- sahile inmiş bir maymun grubuna ateş eder ve grubun içinden vura vura bir tek Kızıl Peter’ı vururlar.

    Kızıl Peter gözünü geminin ambarında bir kafes içinde açar.

    “Hayatımda ilk kez bir çıkış yolu bulamaz duruma düşmüştüm.” der Kızıl Peter ve raporunda da üstüne basa basa belirttiği gibi istediği özgürlük değildir, istediği sadece bir çıkış yoludur.

    “Peterê sor, lehengekî ajal e ji çîroka Franz Kafka...

    Hemû wêjehez dizanin ku ji bo Franz Kafka girîngtirîn karakteran ajal in. Li gor şîroveya me jî Kafka di vê çîrokê de xwe rexne dike, jixwe felsefeya Gogol û Kafka ev e: rexneya rexneyan dikin!  

    Me jî çîroka Kafka anî herêma xwe, gelo têkiliya kes ango gelên serdest û bindest bi çi awayî dimeşe û yê bindest di nav vê rewşa zordarî de çawa tevdigere?...” 

     

    Kızıl Peter, Franz Kafka'nın kaleme aldığı hikayenin maymun karakteri... 

    Franz Kafka'ya ve eserlerine ilgi duyanlar onda en önemli karakterlerin hayvan olduğunu da bilirler zaten. Kendi yorumumuza göre Kafka bu eserde aslında kendini eleştiriyor, hem zaten Gogol ve Kafka'yı diğer yazarlardan ayıran en önemli özellikleri "eleştirinin eleştirisi"ni yapıyor olmalarıdır. 

    Kafka'nın bu muazzam eserini sahnelemenin ayrı bir önemi var bizim için. Ezilen ve egemen ilişkisini (bireysel veya toplumsal) tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren bu eserin özellikle ezilenlerin bu zorlu koşullarda hayatını nasıl şekillendirdiğini hepimiz merak ediyoruz.”

    Jı Akademiyê Re Raporek (Akademi İçin Bir Rapor)

    ŞA Performans

    Şa performans 2018 yılının başlarında İstanbul'da kurulan bir ekip. İçerisinde Dans, Muzîk, Sinema, Edebiyat topluluklarını barındıran ekibin temel kuruluş amacı Kürtçe Tiyatro'yu yaygınlaştırmak. Kollektif bir işleyişi benimseyen ekip, bugüne kadar “Küçük Prens”, “Akademi için Bir Rapor”, “Cephede Piknik”, “Halktan Biri” gibi oyunları Kürtçe'ye çevirip oynamış ayrıca Kürtçe yazdıkları bir çocuk oyunu ile yine İstanbul seyircisinin karşısına çıkmıştır. 

     

    Yazan Franz Kafka

    Yöneten ve Oynayan Tuncay Özel

    Uyarlayan ve Çeviren Roşeng Rojbir

    Dekor Tasarım Bilge Kutlu

    Afiş Roni Dildar

    Teknik Egid Fırat

     

     

    • Gününde ve saatinde kullanılmayan biletler geçersiz olup, bilet bedeli ve hizmet bedeli iadesi ve/ veya değişiklik yapılması mümkün değildir. Gün ve saatinde kullanılmayan biletlerin iadesi için Biletinial’dan talepte bulunulamaz.

    • Biletinizi mücbir sebep ya da etkinliğin iptali haricinde herhangi bir sebeple kullanılamayacak iseniz, en geç etkinlik saatinden 2 saat önceye kadar, Biletinial ile irtibata geçebilirsiniz.

    • Organizasyon sahibi kurum ve/veya kuruluşlar konser verilecek alanlarda ve/veya konser salonlarında oturum düzeni ve planında uygun gördüğü durumlarda yer değişikliği yapma hakkına sahiptir.

    • Kullanıcı Biletinial üzerinden satın almış olduğu biletler için etkinlik için geçerli olan yaş sınırı kurallarına uyduğunu kabul eder. Yaş sınırları için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.

    • Etkinliğe ait indirimli bilet tanımı olması ve indirimli bilet seçeneği ile bilet satın alınması durumunda Kullanıcı bu indirimli bilete tabi olduğu kabul ve tahaahüt eder. İndirimli biletler için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.

    • Etkinlik saatine geç kalınması durumunda Biletinial kullanıcının etkinlik mekanına alınması konusunda hiçbir şekilde sorumlu değildir.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü