-

Küller / Tiyatro Kartela

  • Tiyatro

Küller / Tiyatro Kartela

Tarihin Derinliklerinden Bir Haykırış : Buradaydım ve Nefes Alıyordum!

“Binlerce yıldır anlatılan bir "başkaldırı" hikayesinin tersyüz edilişi;  bir kahramanın, "öteki"nin bakış açısından portresi… İsmi unutulanların, sesi duyulmayanların ve yaşamak için direnenlerin külleri… Küller; tiyatro tarihinin en önemli tragedyalarından biri  olan Sophokles'in Antigone'sinde gözden kaçırdıklarımızın verdiği mücadelenin öyküsü...”

Yılların tiyatro tecrübesini sahneye aktaran Tiyatro Kartela, bu sezona “Küller” adlı oyun ile merhaba dedi. Yönetmenliğini Özgür Erkekli’nin üstlendiği tek kişilik oyun, ön gösterimini Temmuz ayında Bademli Tiyatro Günleri’nde gerçekleştirmişti... Zeynep Erkekli’nin, Sophokles’in Antigone tragedyasında gözden kaçırılan karakterlerden biri olan Ismene’yi canlandırdığı oyun Aralık ayında İstanbul izleyicisiyle de buluştu...

Kadıköy’de  İstanbul prömiyerini gerçekleştiren Küller oyunu; güncel bir soruyu gündeme taşıyor, önemli olan hayatta kalmak mı yoksa kahraman ilan edilmek mi? Burcu Reşit tarafından kaleme alınan metin, asıl kahramanlığın ne olduğuyla birlikte, kadınların toplumdaki yeri ile ilgili de dikkate değer göndermeler içeriyor.

 

Yazan: Burcu Reşit

Yöneten: Özgür Erkekli

Oynayan: Zeynep Erkekli

Yön. Yrd.: Sercan Er

Fotoğraflar: Orhan Cem Çetin

Fragman: Tekin Aytekin

Yapım: Genco Acar

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü