-

12 Öfkeli Adam'

  • Tiyatro

12 Öfkeli Adam

Tiyatro Pınarı

"Oyun bir cinayet davasındaki yargıcın jüriye talimatlar verdiği kapanış konuşmasının sonrasında başlar. Amerikan yasalarına göre jürinin kararı (suçlu ya da suçsuz) oybirliği ile alınmalıdır. Oybirliği ile alınmamış olan karar jürinin kendini feshetmesi ve davanın yeniden görülmesi anlamına gelir.

Jürinin karara bağlaması gereken konu şehrin yoksul bölgesinde yaşayan bir çocuk zanlının babasını öldürüp öldürmediğine karar vermektir. Jüri ayrıca sanığın suçlu bulunması halinde uygulanacak cezanın idam olacağı (elektrikli sandalye) konusunda bilgilendirilir. Sonrasında on iki jüri üyesi davayı tartışacakları ve birbirlerinin kişiliğini tanıyacakları jüri odasına girerler. Oyunun bundan sonraki konusu jüri üyelerinin, bazı durumlarda önyargılara dayanan, oybirliğine ulaşma yolunda karşılaştıkları zorluklar etrafında döner.

Sekizinci jüri ilk oylamada farklı bir görüş bildirir. Sekizinci jüri delillerin ikinci dereceden olduğunu ve çocuğun adil bir tartışmayı hakettiğini belirtir. Oyun boyunca tüm delillerin tartışıldığını ve sonunda ne karar verileceğini izleyeceğiz."

 

 

Yazan Reginald Rose
Çeviren Ş. Necati Şahin
Yönetmen Gülder Pınar

Reji Asistanı - Müzik Tuğçe Acar
Sahne Tasarımı Gülder Pınar
Sahne Uygulama Anıl Yerli 
Kostüm Tasarım Emine Arslantürk Kılıç
Işık Cansu Yörük
Afiş Alican Pulat
Oyun Koordinatörü Sinem Clarkson

Oyuncular:

Tufan Candemir, Tarık Başkan, Birol Büyükbingöl, Orhan Büyüksarı, Anıl Yerli, Alican Pulat, Aykut Tuncer, Cemal Açıkgöz, Tuncay Çelik, Fatih Küçük, Mehmet Yazar, İlker Demir  

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü