Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    Rosa Luxemburg

    Rosa Luxemburg

    • Tiyatro

    Rosa Luxemburg
    Oyunun Süresi: 65 dk
    İzleyici yaş aralığı: 16 yaş ve üzeri

    Rosa Luxemburg, Leo Jogiches’den uzun süre haber alamayınca Varşova'daki gizli hücre evinde onu bulur ve karşısına çıkar. Berlin'den Rusya'daki devrime katılmak için Polonya'ya gelmiştir.  Olaylar karışınca kendini Varşova Sitadil hapishanesinde bulur. Diğer bir tutuklu olan yan koğuşundaki kadın ile tanıdıklarının idam mangasına tanık olurlar. Sorguya alınır ve serbest bırakılır.  

    Hapisten çıkınca ilk iş çok sevdiği arkadaşı Louise Kautsky'nin evine onu görmeye gider.  Parti Başkanı August Bebel'in kefaretini ödediği için serbest bırakıldığını öğrenmesiyle çok sinirlenir ve özgürlüğü için dahi kimseye borçlu olmak istemediğini söyleyerek çıkar. 

    Kendisinden yaşça büyük olan sevgili arkadaşı Clara Zetkin ile birlikte August Bebel'in evine ziyarete giderler. Durumları tartışırlar. 

    Ardından Stuttgart'da, 2. Enternasyonel Sosyalistler Kongresinde Clara ve Rosa konuşma yaparlar. Clara Zetkin konuşmasında 8 Mart'ı Emekçi Kadınlar Günü ilan eder, Rosa da savaşın çıkması söz konusu ise ilgili ülkelerdeki işçilerin ve parlamenter temsilcilerinin savaşı engellemesi gerektiğini söyler. Savaş karşıtı propagandasını yapar ve evlerine dönerler.

    Leo'ya olan aşkıyla da bilinen Rosa, son zamanlarda aralarındaki soğukluğu telafi etmek adına ona yaklaşır fakat karşılık bulamaz. Üzerine gitmesiyle birlikte, yoldaşlardan biriyle aldatıldığını itiraf ettirir. Yıkılır. Berlin'e geldiği zamanlarda evinde kalan Clara Zetkin'in oğlu, kendisinden yaşça küçük Kosta'nın odasına gider ve onunla sevişir. Birlikteliklerine başlarlar. Buna katlanamayan Leo, Rosa'yı tehditleriyle taciz eder ve ona bir türlü rahat vermez. 

    Alman Sosyal Demokratik Partisi (SPD) ofisinde Karl Kautsky ile Rosa, politik duruşları ve iradeleriyle ilgili şiddetli bir kavgaya kapılırlar. Yakın arkadaşı olan Kautsky'nin eşi Louise ile de ardından araları bozulur. Rosa gittikçe yalnızlaşır. Fakat iradesini korumaktadır. Üstün amacı bir sosyal demokrat olarak halkını savaştan korumaya çalışmak, militarizme karşı gelmektir. Partiden sansür yiyecek olsa bile tüm engellere rağmen o halka seslenmeye devam eder. En sonunda Frankfurt Mahkemesi'nde savcıyla tartışır ve tutuklanma emri çıkar. Berlin Barnim sokağındaki Kadın Cezaevine kapatılır. Ardından Breslau Hapishanesine nakledilir.  Fakat sesini duyurmaya devam eder. Yazılarını görevli kadın Else sayesinde yoldaşı ve avukatı olan Karl Liebknecth'e ulaştırır. Birlikte Almanya Komünist Partisi/Spartakist Birliğini kurarlar. Fakat kısa bir süre sonra Rosa Eden otelinde subay tarafından öldürülür.

     

    Künye:

    Yazan&Yöneten: Yüksel Aymaz

    Oyuncular: Deniz Eylem Çubuk

    Eray Karadeniz

    Haris Simyonidis

    Aycan Bilginer (kontrbas)

    Afiş Tasarım: Bahar Aymaz

    • Gününde ve saatinde kullanılmayan biletler geçersiz olup, bilet bedeli ve hizmet bedeli iadesi ve/ veya değişiklik yapılması mümkün değildir. Gün ve saatinde kullanılmayan biletlerin iadesi için Biletinial’dan talepte bulunulamaz.
    • Biletinizi mücbir sebep ya da etkinliğin iptali haricinde herhangi bir sebeple kullanılamayacak iseniz, en geç etkinlik saatinden 2 saat önceye kadar, Biletinial ile irtibata geçebilirsiniz. 
    • Organizasyon sahibi kurum ve/veya kuruluşlar konser verilecek alanlarda ve/veya konser salonlarında oturum düzeni ve planında uygun gördüğü durumlarda yer değişikliği yapma hakkına sahiptir.
    • Kullanıcı Biletinial üzerinden satın almış olduğu biletler için etkinlik için geçerli olan yaş sınırı kurallarına uyduğunu kabul eder. Yaş sınırları için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır. 
    • Etkinliğe ait indirimli bilet tanımı olması ve indirimli bilet seçeneği ile bilet satın alınması durumunda Kullanıcı bu indirimli bilete tabi olduğu kabul ve tahaahüt eder. İndirimli biletler için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.
    • Etkinlik saatine geç kalınması durumunda Biletinial kullanıcının etkinlik mekanına alınması konusunda hiçbir şekilde sorumlu değildir.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü