-

Rulet

  • Dram

Rulet

Yaş Sınırı: +13

Oyun, 1943 yılının mart ayında Stalingrad’ın doğu bölgesinde Rus kontrolünde bulunan ve Alman savaş esirlerinin bulunduğu küçük bir tutuk evinde geçer. Alman hücum kıtaları bu sıralarda Stalingrad dolaylarından çarpışarak Berlin’e doğru  çekilmeyi sürdürmektedirler. Olayın geçtiği tarih Almanların, Stalingrad’ı bir milyona yakın askerle ısrarla kuşatmak istediği, fakat taktik hatalar ve ısrar sonucu kaybetmeye başladığı dönemde geçer.
Hızla büyük Nazi rüyası sona doğru sürüklenmektedir. Bu sırada Alman 22 tabur komutanı olan Binbaşı ve aynı birlikteki bir Başçavuş müthiş bir çarpışmadan sonra taburdan sağ kalanlarla kontrollü bir şekilde geri çekilmeye çalışırken; bir Rus birliğince pusuya düşürülür ve etrafı çevrilir. Çatışmaya devam eden ve teslim olmayı kabul etmeyen Almanlar, neredeyse birliğin tüm mevcudunu kaybederler.
Çatışma sonunda birkaç subay, Binbaşı ve Başçavuş yaralı olarak yakalanır, bir Onbaşı ve iki Er de ağır yaralı olarak kurtarılır. Ağır yaralılar birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybederler. Binbaşı ile Başçavuş ise iyileşme belirtileri göstermektedirler: Bunun üzerine Rus birlikleri bu
iki askeri kendi kontrollerindeki kafatası tümenine getirip hapsederler. Acaba burası gerçekten Rus askeri cezaevi midir?

Aldığı Ödüller

  • Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri 2012 Finalisti
  • (D.T. Genel Müdürlüğü Edebi Kurul Kararı – 17.11.2011- Oy Birliği İle Repertuvara Alınmıştır)
  • (İ.B.Ş.T. Repertuvar Kurulu Kararı – 29.06.2011- Oy Birliği İle Repertuvara Alınmıştır)
  • Dünya Prömiyeri 09.10.2014 Tarihinde Trabzon Devlet Tiyatrosunda Gerçekleşmiştir
  • 2015 Direklerarası Seyirci Ödülleri Yılın En Başarılı Oyun Yazarı
  • 2014 Kültür Bakanlığı Özel Ödülü

Yazan: Kosta Kortidis
Yöneten: Caner Karadağ
Oyuncular: 
İbrahim Sevinç
Caner Karadağ
Mehmet Ali Çetintaş
Ses - Işık Tasarımı: Candaş hazinedar
Afiş Tasarım: Tamer Akçay
Dekor Tasarımı: Orhan Ay

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü