-

Sevdican - Rint Tiyatro

60 dakika
  • Tiyatro

Sevdican - Rint Tiyatro

Tek Perde

Sevdican oyunu, yazarı Nezihe Meriç’in vefatının 10. Yıl dönümünde onun “Sevdican, altı yıl Almanya’da turne yaptı. Bizim oyuncularımızdan –yazarlarımızdan da- kaç kişi okumuştur acaba? İşin bu yönü de var. Gönül kırıcı, köpük kesici” sözleri üzerine, yıllar sonra yeniden sahnelenmektedir.

Sevdican Oyun Özeti ve Hakkında Bilgi

"Sevdican oyunu “Bu dünya nedir? Yaşamanın anlamı nedir? Ben kimim? Neyim? İnsanlara, mutluluk denen şeye nasıl bakmalıyım? Yaşadığım bu toplumun içinde, bu dünyada kendime nasıl bir anlam kurabilirim?” diye düşünen bir kadının, düşünüp dururken kurguladığı düşsel bir serüvendir. Düşüncesi, insanlar, yaşamak, mutlu olmak vb. üzerine gelişirken, bir yerde, göç olgusu çevresinde odaklanmıştır. Oyunda birkaç kadın sergilenmekteyse de, aslında tek bir kadının oyunudur bu.

Oyun, 1984 yılında Almanya’nın Vestfalya Eyalet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiş, dünya galası Hamm-Leverkusen-Remscheid Belediyeleri ile Wuppertal ve Gutersloh Kentleri Kültür Sekreterliklerinin ortak etkinliği olarak Hamm kentinde yapılmıştır. 1985 yılında İstanbul Festivaline katılmış, 7 oyun oynamıştır. Oyun, 1988’e kadar Almanya’nın çeşitli kentlerinde turne yapmıştır."

 

Yazan: Nezihe MERİÇ
Metin Düzenleme - Proje Tasarım: Polat YILDIZ
Yönetmen: Tufan AFŞAR
Oyuncular: 
Açelya DADALI
Hande ACAREL
Irmak KAZIMOĞLU
Işık ve Ses: Onurcan ÇELEBİ
Yapım: Rint Tiyatro

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü