-

Üç Erkek Oyuncu İçin Palto

65 dakika
  • Tiyatro

Bursalı Adranos Tiyatro’dan Bir Palto uyarlaması

“Üç Erkek Oyuncu İçin Palto”

Bursa’nın özel tiyatrosu Adranos Tiyatro dördüncü sezonunu NikolayGogol’ün Plato adlı öyküsünden İzzet Boğa’nın sahneye uyarladığı ve yönettiği “Üç Erkek Oyuncu İçin Plato” adlı oyun ile açtı. Müziklerini Nedim Yıldız’ın bestelediği oyunun sahne tasarımı illüstrasyon sanatçısı Merve Ergenoğlu’na ait. Kostümleri Aslıhan Pekin’e ışık düzeni Bahadır Hançere ait olan oyunda AkakiAkakiyeviç  karakterini İzzet Boğa canlandırırken Kutlay Akbal ve Aykan Yılmaz oyundaki diğer tüm karakterlere can veriyor. 

24 Kasım’da Bursa’da prömiyer yapan oyun bir devlet memurunun eskimiş, yama tutmaz paltosu yerine yeni bir palto diktirmek zorunda kalışı ve devamında gelişen olaylar nedeniyle ömrünü içinde geçirdiği devlet çarkıyla başka bir açıdan karşı karşıya kalmasını konu ediniyor. Acıklı - hüzünlü bir hikaye olan  “Palto”Gogol’ün alaycı diliyle traji-komik bir hal alıyor. İzzet Boğa bu öyküyü sahneye taşırken Gogol’ün bu alaycı diline, oyuncu- seyirci ilişkisi bakımından devam ederek ayrı bir katman kazandırıyor, bizden bir anlatı dili ve üslubuyla oynatıyor hikayeyi üç erkek oyuncuya... Tek perde ve 65 dakika boyunca seyir keyfi sunan oyun 14 Ocak 2018 Pazar sat 20.00 de Bursa Nilüfer Ataevler Basın Kültür Sarayı Uğur Mumcu Sahnesinde izlenebilir. 

Bursalı Adranos Tiyatro 2014 yılında kurulmuş ve İzzet Boğa’nın Aziz Nesin öykülerinden uyarladığı SARDALYA ile perde açmış, ilk sezonunda Romanya’ya kültürlerarası programa davet edilmiş ve Umut Veren Tiyatro ödülü almıştı. İkinci sezonunda İlan Hatsor’unMASKELİLER’ini sahneleyen ekip iki sezon boyunca  izleyicisinden etkileyici yorumlar almıştı. Üçüncü sezonunda İzzet Boğanın yazıp yönettiği MEMD’ALİ adlı oyun Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Edebi Kurulu tarafından oybirliği ile Devlet Tiyatroları Oyun arşivine de kabul edilmiş ve ayrıca Bursa’da İzzet Boğa’ya Direklerarası Seyircileri Komedi Erkek Oyuncu Ödülü kazandırmıştı. Adranos Tiyatro dördüncü sezonunda yine İzzet Boğa’ca bir Palto uyarlaması ile izleyici karşında.

 

Öykü: Nikolay Vasilyeviç Gogol

Sahneye Uyarlayan ve Yöneten: İzzet Boğa

Üç Erkek Oyuncu :

İzzet Boğa

Kutlay Akbal

Aykan Yılmaz

Müzikler: Nedim Yıldız

Sahne Tasarımı ve İllüstrasyon: Merve Ergenoğlu

Kostüm: Aslıhan Pekün

Işık: Bahadır Hançer

Asistan: Kağan Şenbaş

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü