Michel Hazanavicius


Hazanavicius Paris'te doğdu. Ailesi Yahudidir ve Litvanya kökenlidirler. Dede ve büyükannesi Fransa'ya 1920'lerde yerleştiler. Hazanavicius sinema filmleri yönetmeden önce Canal+ için 1988'de yönetmen olarak çalışarak kariyerine televizyondan başladı. Reebok ve Bouygues Telecom gibi firmalara reklamlar çekmeye başladı ve sonra da 1993'de ilk uzun metraj filmi La Classe américaine'ı televizyon için çekti. Dominique Mézerette ile birlikte çektiği ve tamamen Warner Bros. stüdyosunun yaptığı çeşitli filmlerden alınmış görüntülerden oluşan film, kurgulanmış ve Fransızca dublaj yapılmıştı. Hazanavicius 1997'de ilk kısa filmi Echec au capital'i çekti ve bunu da kardeşi Serge Hazanavicius'un başrolde oynadığı ilk sinema filmi Mes amis izledi.
 
Yedi yıl sonra 1960'lardaki casus filmlerinin ve Jean Bruce'un 1949'da yarattığı ünlü karakter OSS 117'nin parodisi olan ikinci sinema filmi OSS 117: Cairo, Nest of Spies'ı yazıp yönetti. 17,5 milyon dolarlık film mütevazi bir gişe başarısı gösterip 23 milyon dolar kazandı. Onu 2009'da devam filmi OSS 117: Lost in Rio takip etti. İki film de Amerika'da Music Box Films tarafından dağıtıldı. Sessiz filmlerin son demlerini yaşadıkları Hollywood'da geçen diyalogsuz siyah-beyaz film The Artist 2011 Cannes Film Festivali'nde gösterildi. The Artist daha sonra uluslararası beğeniye sunuldu. Hazanavicius 24 Ocak 2012'de En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kurgu dallarında olmak üzere üç dalda Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Hazanavicius Oscar kazanma ihtimali hakkında "Aya gitmeyi hayal etmek gibi, gerçekleşebileceğine asla gerçekten inanamıyorsunuz" demişti. 84. Akademi Ödülleri'nde Hazanavicius The Artist ile En İyi Yönetmen dalında Akademi Ödülü'nü aldı. Haziran 2012'de diğer 175 kişiyle birlikte Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'ne katılması için davet edildi.
 
2014 yılında The Search isimli Çeçenistan'da yapılan katliamı konu alan bir film çekti. Filmin oyuncuları arasında mülteci çocuğu himaye eden Birleşmiş Milletler temsilcisi Berenice Bejo da başrolde oynadı. Aynı anda dört ayrı hayattan bahsedilen filmde Rus askerlerinin yaptığı eziyetler ve savaşın çocuklar ve kadınlar üzerindeki etkisi iyi bir şekilde sergilendi. Başrolu oynayan Abdul Khalim Mamatsuiev'e Oscar kazandırabilecek filmde 1999'da yaşanan Rus işgali her yönüyle ortaya konuldu. Hazanavicius film yönetmeni Virginia Lovisone ile bir ilişki yaşadı ve birlikte Simone ve Fantine adında iki çocuğa sahip oldular. OSS 117: Cairo, Nest of Spies ve The Artist filmlerinde oynayan Berenice Bejo ile evlendi. Hazanavicius ve Bejo'nun Lucien ve Gloria adında iki çocuğu var.

FİLMOGRAFİ

1992 Derrick contre Superman Kısa televizyon filmi
         Ca détourne Televizyon filmi
1993 La Classe américaine
1994 C'est pas le 20 heures Televizyon dizisi
1996 Les films qui sortent le lendemain dans les salles de cinéma Televizyon belgesel dizisi
1997 Echec au capital Kısa film
1999 Mes amis Sinema filmi
2006 OSS 117: Cairo, Nest of Spies
2009 OSS 117: Lost in Rio
2011 The Artist
2012 Les Infidèles Bir bölümünü çekti
         The Search Yapım aşamasında

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!