Change your city to find closest events

Select Country

Change your city and continue to fun

Discover thousands of events and venues...
Popular Searches
Biletinial Suggests
   Biletinial Suggests
    Discover Your City #Special Events For City
    • Türkçe
    • English
    • Hrvatski
    • Shqip
    • Deutsch
    • Français

    Nejat İşler


     

    Nejat İşler Kimdir?

    Yaşam ve Aile Kökenleri

    29 Şubat 1972, İstanbul doğımlu olan Nejat İşler, İstanbul'un Eyüp semtinde dünyaya geldi. Babası işçi, dedesi ise Feshane işçilerinden bir usta olarak yaşamını sürdürdü. Soyadını dedesinin mesleğinden almıştır.

     

    Eğitim Yılları ve İlk Adımlar

    İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra, Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde eğitimine devam etti. Yeni okulunda popülerlik kazanmak ve derslerden kaçmak için tiyatro koluna katıldı. Üniversiteye giremeyince çay partileri düzenleyerek para kazanmaya başladı. Ancak işler umduğu gibi gitmeyince borçlar birikti. Borçlarını ödemek amacıyla Mahmutpaşa'dan tişört alıp Teşvikiye'de satma kararı aldı. Kış aylarında ise tişört yerine kitap, dergi ve plak satarak geçimini sağladı.

     

    Tiyatro Kariyeri

    Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Bölümü'ne kabul edildi, ancak askerlik için bölümü okumaktan vazgeçti. Taksim'de dolaşırken ücretsiz bir tiyatro gösterisinde "Danton'un Ölümü" adlı eseri izleyerek tiyatroya ilgi duymaya başladı. Eskişehir'de dayısının yanına giderek konservatuvar sınavına girmeye karar verdi. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden 1995 yılında mezun oldu.

     

    Oyunculuk Kariyeri

    1995 yılında mezun olduktan sonra, "Kahramanlar ve Soytarılar Kumpanyası" adlı tiyatro topluluğunu kurdu. Tiyatro kariyerinin yanı sıra CD ve kitap satarak geçimini sağladı. İlk televizyon deneyimi, 1994 yılında TGRT'de yayımlanan "Gurur" adlı dizide oldu. "Gülbeyaz" ve "Aliye" dizileri ile büyük bir izleyici kitlesi kazandı. Sinema kariyerine 1999 yılında "Eylül Fırtınası" filmi ile adım attı. "Mustafa Hakkında Her Şey" ve "Anlat İstanbul" gibi önemli filmlerde başarılı performanslar sergiledi.

     

    Popüler Projeler ve Başarılar

    2004 yılında "Mustafa Hakkında Her Şey" filmi ile 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" adaylığı elde etti. 2014 yılında Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği "Kış Uykusu" filmi, 67. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanarak uluslararası alanda büyük başarı elde etti. 2015 yılında Gümüşlükspor kulübünün başkanlığına seçildi.

     

    Dönemsel Ayrılık ve Hastalık

    2013 yılında "İntikam" dizisinden sedef hastalığı nedeniyle ayrıldı. Hastalığı sürecinde Facebook üzerinden tedaviyi reddetmediğini, sadece zamanı satın almak istediğini ifade etti. 2014 yılında hastaneye kaldırılarak yoğun bakım ünitesinde tedavi gördü.

     

    Sonraki Dönem ve Siyasi Aktivizm

    2019 yılında "Çukur" dizisinde "Çağatay Erdenet" karakterini canlandırdı. 2021 yılında SOL Parti üyesi oldu ve Sosyalist Güç Birliği'nin kuruluş açıklamasına imza attı.

     

    Ödüller ve Başarılar

    2004 yılında 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" adaylığı. 2015 yılında 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri'nde "Seçici Kurul Özel Ödülü". 2021 yılında 19. Uluslararası Dhaka Film Festivali'nde "9,75" filmi ile "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü.

     

    Filmografisi

    Sinema

    "Eylül Fırtınası" (1999)

    "Mustafa Hakkında Her Şey" (2003)

    "Anlat İstanbul" (2004)

    "Kış Uykusu" (2014)

    "9,75" (2020)

     

    Televizyon

    "Gülbeyaz" (2002-2003)

    "Aliye" (2004-2006)

    "Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi" (2010-2012, 2019)

    "Çukur" (2019-2021)

     

    İnternet Dizi ve Filmleri

    "Saygı" (2020-): Ercüment Çözer (BluTV)

    "Kuş Uçuşu" (2022-): Seslendirme (Netflix)

    "İyi Adamın 10 Günü" (2023-): Sadık Adil Öçal (Netflix)

     

    Tiyatro Oyunları

    "Ferhat'ın Yeni Acıları" (1992)

    "Yeşil Papağan Limited" (1994)

    "Atları da Vururlar" (1997)

     

    Ödüller ve Adaylıklar

    Antalya Altın Portakal Film Festival