Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Fındıkkıran Ankara DOB

    Anafartalar, Atatürk Blv No:20, 06250 Altındağ/Ankara 04 Şubat Cumartesi - 25 Şubat 2023 Cumartesi
    • Bale

    Ankara Devlet Opera ve Balesi

    Fındıkkıran

    Konu

    Rüyaların zamanı

    Düşünceleri uçurma zamanı, sınırların üzerinden her zaman yarın olan

    düne...

    Ufuklardan uçmak ve çocuk gözleriyle hayrete düşmek.

    Sihir zamanı…

    Yeni yıl zamanı…

    Yıldızlı gecelerde bulutlar geçiyor ve Ay, Dünya’nın etrafını dolaşırken havalı ufuklarda perdeyi açıp bize hayali bir tiyatronun yolunu gösteriyor. Bize küçük bir şehirdeki yeni yılın sırrını anlatıyor. Bir varmış bir yokmuş. Gözlerimi kapatan çarşaf açılıyor ve kendimizi bir anda bayram sevinci yaşamaya hazırlanan coşkulu bir insan kalabalığında buluyoruz.

    Prolog

    Şehirdeki evlerin pencereleri mumlarla aydınlanmış.

    Kutsal gece.

    Geç kalmış ziyaretçiler ellerinde Yeni Yıl hediyeleri ile koşuşturuyorlar. Ötede, hanedana ait bir evde, gelen ziyaretçileri içeri davet etmek için giriş kapısı açılıyor.

    Cumba penceresinden dışarıyı seyreden genç kız, ağaçların altında patlamış kestanelerini satmaya çalışan yaşlı kadını izliyor. Kar yeniden yağmaya başlıyor. Artık caddeler bomboş. O sırada kapı tekrar açılıyor ve az önce camdan bakan genç kız dışarı çıkıp yaşlı satıcıyı, yılbaşı gecesini sıcak bir aile ortamında geçirmesi için içeriye davet ediyor.

    1. Perde

    1. Tablo

    Kutlama

    Evin içerisinde yılbaşı için süslenmiş ışıltılı bir oda ziyaretçileri karşılıyor. Genç kızın ailesi, yaşlı kadına “hoş geldin” dedikten sonra, ismi Clara olan genç kıza, onu şöminenin yanındaki sıcak koltuğa götürmesini söylüyor. Cam kapılar henüz kapalı. Aile büyükleri yerlerini alıyor. Çocuklarla arkadaşları, teyze ve amcaları gibi merak ve heyecanla vaat edilmiş olan esrarlı sürprizi bekliyorlar.

    Vaftiz baba Drosselmeyer içeriye giriyor. Biraz komik, biraz da esrarengiz…

    Kulaktan kulağa onun büyü yapabileceği fısıldanıyor.

    Bakın! Yılbaşı ağacı nasıl da ışıldıyor. Bir sürü hediyeler ve zengin bir

    masa…

    Acaba tüm bunlar Drosselmeyer’in büyüsü ile mi oldu?

    Yoksa… Yaşlı kadının dudaklarında esrarengiz bir gülümseme mi var?

    Fritz, hepsi cesur kahramanlar olan küçük askerlerden oluşmuş müfrezesi için sevinmekte. Ya Clara? Tabi ki Clara’nın da bir kahramanı olmalı. Harika bir Fındıkkıran... Rüyalarının prensi…

    Öylesine coşku ve heyecanla dolu, öylesine harika bir gece ki, yaşlılar bile gençliklerini hatırlayıp, eskiye dönmüşçesine dans ediyorlar.

    Drosselmeyer yorgun ve bitkin... Hak ettiği dinlenmeye kavuşup uyumak üzere merdivenlerden çıkıyor. Ah! Şarabın etkisi… Vakit geç oldu… Vedalaşmalar başlıyor. İyi akşamlar… İyi yıllar… İyi uykular Clara…

    2. Tablo

    Gece yarısı

    Her yer karanlık. Ay ışığı yılbaşı ağacının dibinde gizemli bir şekilde parıldamakta. Merdivenlerden sessizce kayan, Clara mı acaba? Evet, o! Yeni arkadaşını, Fındıkkıran’ını arıyor, kendisine uykusunda refakat edecek derin ve rahat bir uyku uyumasını sağlasın diye...

    Saat tam 12.00… Gece yarısı… Görünmeyen kapılar ardına kadar açılıyor. O da ne? Bir fare… Olamaz! Bir tane daha… İmdat! Yardıma gelen yok mu? Orada merdivenin başında görünen yoksa bir hayalet mi? Hayır! O, uykusu kaçmış elindeki fenerin ışığında dikkatlice merdivenlerden inmeye çalışan Drosselmeyer. Clara ve Drosselmeyer birbirleriyle çarpışır ve ikisi de korkar. Fareler… Bir fare ordusundan meydana gelmiş korsanlar… İmdat! Tam o sırada koltuktan mucizevi bir şekilde büyüleyici bir varlık kalkar. Rüyalar ülkesinden yalnızca yeni yılda insanlara görünebilen bir peri. Güven verici hareketlerle korkunun dağılmasını sağlar.

     

    Odaya bakın! Onunla beraber ışıltılı yılbaşı ağacı da büyümektedir. Clara hayret dolu gözlerle dünyasının değişimini görür. Davul gürültüleri, trampet sesleri…Askerler yaklaşmaktadır. Onlar, Clara’nın Fındıkkıran’ının liderliğinde önlerinde büyük bir topla kendilerinden emin hedefe ilerleyen, küçük Fritz’in müfrezesidir.

    Farelerle askerler arasındaki savaşta, silah sesleri arasında kılıçlar ışıldamaktadır. Farelerin kralı ve lideri olan Rotterix’in kışkırtmaları ile biran korsanlar duruma hakim olmuş gibi görünür. Ama Yeni Yıl Perisi’nin koruyucu büyüsü altındaki Clara ve onun kahraman generali Fındıkkıran kötüler çetesini kaçırmayı başarırlar. Büyük bir zafer kazanılmıştır. Yavaş yavaş duman dağılır.

    Clara’nın hayallerinde yarattığı prensi, kahramanı, can yoldaşı Fındıkkıran; Clara’ya barış ve güzel rüyalar ülkesine refakat etmek için ortaya çıkar.

    2. Perde

    Bir kış masalı

    Havada uçuşan kar tanecikleri arasında Clara birden havalanıverir. Işıltılı bir kış ormanının içerisinden uçarak, tüm hayallerin gerçekleştiği dünyaya ulaşırlar Yanında İyilik Perisi vardır.

    Yıldızların uçuşu

    Ay, hiçbir şey yokmuşçasına ekseni etrafında dönmekte. Peki! Sen Clara’nın bulutların arkasında, yıldızlı bir gökte uçtuğunu görebiliyor musun? Onu mucizeler ülkesine taşıyan bir kızakta, tüm gençliği ve güzelliği ile...

    İlkbaharda

    Dünya mutlu bir beklentiyle ışıldıyor. Clara, hayranlık duyduğu senyoritaların ve etrafını saran toreodorların arasında… Acaba bu heyecanlı bir boğa güreşinin başlangıcı mı?

    Clara kaşla göz arasında Mısır çölünde, güneşin batışına şahit olacak. Mandarinlere, kazaklara rastlayacak. Bu bir yaşama arzusu değil midir? Eksik olan sadece arada atıştırabilecek tatlı bir şeyler. Aman tanrım! Her şey bir sirkteymişçesine karmakarışık. Sonsuz bir çayırın ortasında coşku ve barış içerisinde dans eden çiçeklerin arasında mutlu görünen Clara ile onun Fındıkkıran’ı… Yani prensi var.

    Tomurcuklanan sihir rüyada devam ediyor. Peri tüm heybeti ile kendi krallığı olan bu eşsiz bahçeye süzülür. Zaman ve yer unutulmuştur. Coşku içindeki muhteşem çift zarafet ve çekiciliğin büyüsüne kapılır.

    En güzel rüyanın bile bitmesi gerekir.

    İyilik Perisi neyin doğru olduğunu bilir.

    Clara uykudan uyanır. Elinde fındıkkıran vardır.

    Harika bir Yeni Yıl gecesi!

    Bunların hepsi bir rüya mıydı?

    Orada yılbaşı ağacı… İşte! Burada merdiven… Koltuktan kalkan yaşlı kadın kutsal gecenin mesajını ve barış içinde olmanın sihrini biliyor. Peki, öyleyse… Bu, her zaman böyle mi olacak? Eğer, rüyalar gerçekse, siz gerçeğin ne olduğunu biliyor musunuz?

    Lütfen almak istediğiniz tarihi seçiniz
    Ankara - Opera Sahnesi

    • İllere göre etkinliklerin satışa çıkma tarih ve saatleri; İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya, Samsun: İnternet gişemizde, aylık opera ve bale programının belirlenmesi halinde temsil tarihinden 30 gün önce satışa sunulmaktadır.
    • Ankara İnternet gişemizde, aylık opera ve bale programının belirlenmesi halinde temsil tarihinden 15 gün önce saat 10:30'da satışa sunulmaktadır. Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak ayına özel olarak tüm etkinlikler gişe ve internette 30 gün öncesinde satışa sunulmuştur.
    • Temsillerimiz ilan edilen tarih ve saatte başlar. Seansa geciken seyircilerimiz ilk perdeyi izleyemezler.
    • Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü gerektiğinde temsil düzeninde ve programda değişiklik yapabilir.
    • Devlet Opera Bale etkinlikleri için kurum kararı doğrultusunda 01.01.2016 tarihi itibari ile "Bilet Açığa Alma" işlemi artık gerçekleşmeyecektir.
    • ÜYELİK girişi yapılarak satın alınan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BiLETLERiM bölümü içinde yer alan IPTAL ET kısmından yapılabilir. İptal/İade işlemleri internetten alınan ve gişeden yazdırılmamış  biletler için geçerlidir. 
    • ÜYELIK girişi yapılmadan satın alınan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. İptal/İade işlemleri internetten alınan ve gişeden yazdırılmamış biletler için geçerlidir.
    • 7 yaşından küçük izleyicilerimizin çocuk temsilleri dışındaki temsillere getirilmemesini rica ederiz.
    • Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlarında çalışan personel ve çocukları ile emekliler ve öğrenciler temsillerimizde gişeden kimlik ibraz etmek şartıyla indirim uygulanan yerlerden %40 indirim uygulanabilir.

    • Toplu bilet taleplerinde asgari koltuk sayısı Genel Müdürlük ve bağlı Müdürlüklerce belirlenir ve 50 kişiden fazla olan taleplerde %30 indirim uygulanabilir.

    • Gaziler, şehit ve gazilerin dul ve yetimleri, engelliler ile "65 yaşını doldurmuş, Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz T.C. Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında 2022 sayılı Kanun" kapsamındaki kişiler gişeden yer numarası almak kaydı ile temsilleri ücretsiz izleyebilirler. Bilgilerinize sunarız.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Fındıkkıran Ankara DOB Biletleri ve Fiyatları

    AnkaraFındıkkıran Ankara DOB Ankara Biletleri

    AdresOpera Sahnesi
    SON 5 KOLTUK Koltuklar tükenmeden biletini al
    60,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    AdresOpera Sahnesi
    60,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    AdresOpera Sahnesi
    60,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    AdresOpera Sahnesi
    60,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    AdresOpera Sahnesi
    60,00 TL'den başlayan fiyatlarla
    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü