Star Wars: Son Jedi

Star Wars: Son Jedi

13 Aralık 2017 Çarşamba
13 yaş altı izleyici kitlesi aile eşliğinde izleyebilir.
7 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur.
Şiddet ve Korku unsurları içerir.
Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir.
150 dakika
  • Macera
  • Bilim Kurgu
  • 3 Boyutlu
  • IMAX

 

 

Star Wars: The Last Jedi (Türkçe: Yıldız Savaşları: Son Jedi'lar), Rian Johnson'ın yazıp yönettiği 13 Aralık 2017'de gösterime girmesi tasarlanan Amerikan yapımı epik uzay operası filmi. Yapım Yıldız Savaşları destanının 9 bölümden oluşacak olan film serisinin sekizinci bölümü ve üçüncü Yıldız Savaşları üçlemesinin 2015'deki Star Wars: Güç Uyanıyor filminden sonraki ikinci filmi olacak. Filmin yapımcılığını Lucasfilm üstlenirken dünya çapında dağıtımını ise Walt Disney Studios Motion Pictures yapacak. Filmin kadrosunda Mark Hamill, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Gwendoline Christie, Andy Serkis, Benicio del Toro, Laura Dern ve Kelly Marie Tran yer almaktadır.

İkinci-birim çekimler Eylül 2015'de yapım öncesi sırasında İrlanda'nın Skellig Michael adasında başlarken, temel çekimler Şubat 2016'da Birleşik Krallık'da ki Pinewood Stüdyolarında başladı. Yıldız Savaşları: The Last Jedi 15 Aralık 2017'de yayınlanmak üzere ayarlandı.

Yapım

Haziran 2014'de Rian Johnson'ın Bölüm VIII'i yazıp yönetmesi için görüşmeler olduğu ve Bölüm IX içinde bir geliştirim senaryosu yazacağı ile birlikte, Ram Bergman'ın iki filme de yapımcı olacağı bildirildi. Ağustos 2014'de Johnson Bölüm VIII'i yöneteceğini kişisel olarak onayladı. Eylül'de film yapımcısı Terry Gilliam, Johnson'a başka bir film yapımcısı tarafından ünlü yapılan bir şeyi devralmanın nasıl hissettirdiğini sordu. Johnson cevap olarak, "Ben sadece filmin içinde başladım, ama dürüstçe şimdiye kadar yazdığım en eğlenceli şey. Sadece neşeli. Ama benim için şahsen, ben sadece bu filmi izleyerek değil ama oyuncaklarıyla oynayarak büyüdüm. Bu film ben küçük bir çocukken bu dünyada kafamın içinde yaptığım ilk film. Ama bilmiyorum beş yıl içinde bana bu soruyu tekrar sor ve bu konuda konuşabilelim'' dedi.

Kasım 2014'de, Variety, Disney'in film için Rick Heinrichs'i yapım tasarımcısı olarak işe aldığını bildirdi. Ocak 2015'de, Walt Disney Company CEO'su Bob Iger, Böüm VIII ve Bölüm IX'un sıraya 2017 ve 2019'da gösterime gireceğini belirtti. J. J. Abrams seriye Jason McGatlin ve Tom Karnowski ile yönetici yapımcı olarak dönecek.     

Oyuncu seçimi

Eylül 2015'de, Disney, Gina Rodriguez, Tatiana Maslany ve Olivia Cooke'un dahil olduğu kısa bir çizelge yaptı. Ayın sonlarına doğru Benicio del Toro henüz stüdyonun onayından geçmemişken, filmde The Collector olarak kötü rolde oynayacağını onayladı. Ayrıca Eylül'de Mark Hamill'de filmde rol aldığını onayladı. Ekim 2015'de Gugu Mbatha-Raw oyuncu kadrosuna dahil oldu. Aralıkta, Gwendoline Christie ve John Boyega, Kaptan Phasma ve Finn olarak aynı rollerde yeniden kadroya dahil oldular. Ayrıca aynı ayda, yapımcı Kathleen Kennedy, Star Wars: Güç Uyanıyor filminin Londra galasında ''bir avuç dolusu yeni oyuncunun yanı sıra'' tüm oyuncuların Bölüm VIII için oyuncu kadrosuna dönüş yapacağını açıkladı. Ancak Jimmy Vee, daha önce bu karakteri oynayan ve Güç Uyanıyor filminde karakter danışmanlığı yapan Kenny Baker ile R2-D2 rolü için yer değiştirdi. Şubat 2016'da, çekimlerin başlamasıyla birlikte Benicio Tel Toro oyuncu kadrosuna Guardians of the Galaxy karakteri The Collector olarak kadroya dahil olması için onaylanırken, Laura Dern ve Kelly Marie Tran belirtilmemiş rollerde kadroya dahil oldular.    

Çekimler

İkinci birim çekimler, bu yerlerin diğer mevsimlerde çekimler için zorluk çıkarabileceğinden dolayı 14 Eylül 2015'de İrlanda'da Skellig Michael adasında başladı. Fakat dört gün sürecek olan çekimler kötü hava ve engebeli arazi koşulları nedeniyle ilk gün iptal edildi. Kasım 2014'de Pinewood Studios'un yönetici başkanı Ivan Dunleavy çekimlerin Pinewood'da ve ayrıca Meksika'da da yapılacağını onayladı. Eylül 2015'de, del Toro temel çekimlerin Mart 2016'da başlayacağını açıkladı; ancak daha sonra Kennedy çekimlerin Ocak 2016'da başlayacağını belirtti.  

Ocak 2016'da, Bölüm VIII'in yapımı senaryonun yeniden yazımı nedeniyle Şubat 2016'ya kadar gecikti. Ayrıca Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği ve Yayın, Eğlence, Sinematograf ve Tiyatro Birliği arasındaki yaklaşan grev nedeniyle de çekimlerin daha fazla gecikmesi olası tehlike altındaydı. 10 Şubat 2016'da, Iger temel çekimlerin başladığını onayladı.

Yıldız Savaşları 1: Gizli Tehlike filmi için tıklayın...
Yıldız Savaşları 2: Klonların Saldırısı filmi için tıklayın...
Yıldız Savaşları 3: Sith'in İntikamı filmi için tıklayın...

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi filmi için tıklayın...

Yıldız Savaşları 4: Yeni Bir Umut filmi için tıklayın...
Yıldız Savaşları 5: İmparator'un Dönüşü filmi için tıklayın...
Yıldız Savaşları 6: Jedi'ın Dönüşü filmi için tıklayın...

​Star Wars : Güç Uyanıyor filmi için tıklayın...

Star Wars: Son Jedi filminin biletini almak için tıklayın...
 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü